[התשובה] מה נעשה כשייגמר המקום לקברים?


הורדת הפרק (mp3)

תושבים חדשים מגיעים לבתי הקברות כל הזמן, אבל אף אחד אף פעם לא עוזב. האם אנחנו עומדים בפני פיצוץ אוכלוסין של מתים, ומה אפשר לעשות בעניין, חוץ מלא למות?
לתשומת לב ההורים: בגלל נושא הפרק, הוא עלול לא להתאים לילדים קטנים. מומלצת האזנת ביקורת לפני שתחליטו האם לשמוע את הפרק עם הילדים.

 


https://soundcloud.com/flauschgau/visions-of-madness

https://www.youtube.com/watch?v=9OPc7MRm4Y8

https://www.youtube.com/watch?v=IVBi7_UsbWM

 

You may also like...

20 Responses

 1. אהרון שחר הגיב:

  אם תעשה פודקאסט על השאלה האם יש אלוהים? תעורר מהומת אלוהים שתהדהד בעולם כולו. התשובה היא כמובן לא, ואני הוכחתי זאת. 2 הוכחות נסיבתיות ואחת מוחלטת. הוכחה ראשונה. בראשית ברא האדם את האלוהים, כמובן, זה די ברור ומתבקש. עצם העובדה שיש כל כך הרבה דתות נפרדות מסוגים ומינים שונים במקומות שונים ובתקופות שונות. ובנוסף וריאציות מגוונות כמו אלי יוון, עובדי אלילים, פגאנים, כתות, שנטי באנטי וכו, מוכיח הוכחה מובהקת שלאדם יש צורך באמונה במשהו נשגב, ואו ברוחניות. הפחד מהמוות, סבל הכאב, ואי הצדק המשווע מצריכים פתרון. 2. הוכחה נסיבתית שניה. האל יצא לפנסיה מוקדמת, כבר כאלפיים שנה לפחות שהקשר עמו נותק. כמו בגבעת חלפון אינה עונה. יוסטון ווי הב א פרובלם. תפילת הדרך שגויה. רשום שם שהאל שומע תפילה. יכול להיות שהוא שומע, אבל התגובה שלו היא כמו של כל אבן או חפץ. אין תגובה. אפשר להוכיח מדעית שהיום האל לא מגיב על ידי השוואת תמותה, תאונות, מחלות קשות וכדומה, למי שמתפלל תפילת הדרך, או מתפלל בכלל, ולהשוות יהודים, נוצרים, מוסלמים, חילונים. ההשערה שלי לא ימצא הבדל מובהק, כי האל לא עושה כלום. מדוע לא מבצעים את המחקר? כדי שלא להביך. לכאורה היה אינטרס לחרדים לבצע מחקר כזה. הם לא יתנו ידם לכך כי הם יודעים מה תהיה התוצאה. להתפלל לאלוהי אברהם יצחק ויעקוב או לאבן הקעבה או לבלוק שזרק פלסטיני, אותה תוצאה בול. אני קורא למדע לערוך מחקר זה. זהו מחקר מעשי ביותר וקל יחסית לביצוע. 3. אבל ההוכחה המוחלטת ביותר, שלא ניתן לערער עליה היא מבחן התוצאה. העולם בו אנו חיים הוא סטטוס קוו של שואות וזוועות? מדוע האל שתק בשואה? משום שהוא תמיד שותק. זוועות השואה הם בסהכ שיא, של שגרת זוועות. העולם מתנהל כסדום ועמורה כאילו השטן מרד, הדיח את האל ותפס את מקומו. אז אחת מן השתיים. או שהאל הודח ובטפשותנו אנחנו מתפללים לשטן. או שהאל פשוט אינו קיים והעולם מופקר לשואות וזוועות כיד הדמיון הטובה על החזקים. מהגדרה האל חייב להיות חיובי. על פי מעשיו הוא שטני. לכן או שהוא לא קיים, או שכשטן מרושע אין בו עניין לציבור ולכן לא רלוונטי. הרי אף יהודי או נוצרי לא ישתעבד לאל שהוא שטן סדיסט ומזוויע. לא הזכרתי מוסלמי כי לפי אמונתם הוא מחלק פרסי אורגיות עם 70 בתולות לרוצחים. אל כזה דווקא יכול להיות קיים ואינני יכול להוכיח את אי קיומו, כי אכן העולם מזוויע.

 2. ליאור הגיב:

  היי מאיר, אשמח מאד אם תעדכן בדף הזה

 3. ליאור הגיב:

  היי דורון, בניגוד למגיבים רבים לפני – אני חושב שהפרק הזה הוא פסגת הפודקאסט, והוא נוגע בנקודה שכל המתנגדים לרפורמה בנושא הקבורה משתדלים להתעלם ממנה, בסוף לא יהיה מקום!
  אגב, לפי ההלכה היהודית אין איסור מפורש לאכול בשר אדם!

  ומעניין לעניין – ציינת בקרדיטים תודה לאחד שמנהל פודקאסט בנושאי מוות (בשם עושים ת'מוות?). תוכל לצרף קישור?

 4. נטע הגיב:

  מהמם ומקיף כהרגלך.
  רק למה הזלזול בדת וברבנות. צורם מאוד.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  תיקון קטן – ב-49 הרצל היה מת 45 שנה, לא יותר מ-50.

 6. בן ישי הגיב:

  דורון פישלר היקר. אני ממש אוהב את התוכניות שלך. ומשמיע אותם לילדים שלי. חוץ מהתוכנית הזאת…
  גם אותי מעצבנת הקיבוע של המת ביהדות העכשוית שהרי לפי ההלכה בשביל להרחיב עיר מותר להזיז קברים. היום בירושלים קוברים אוטומטית בקבר כפול. זאת אומרת הראשון נקבר למטה. ואחרי זמן נקבר המת השני מעליו. וזה כבר חוסך שני מקומות. לא כמו שהסברת פה לא מזיזים את הגופה אלא כשמכינים את הקבר הוא יותר עמוק ומיועד ל2
  . מה שהיה חסר לי בתוכנית שלך שהקבורה הכי אקולוגית היא הקבורה היהודית בתקופת הבית הראשון. כשלכל משפחה גדולה (וכנראה עשירה) הייתה מערת קבורה עם כניסה מרובעת שנחסמה באבן (אבן הגולל מחוץ לעיר דוד על נחל קדרון יש עשרות כאלו) במערה היה חדר כניסה שעליו בד״כ שלוש מיתות מאבן עם שקע מיוחד לראש. שם הניחו את הנפטר. וכעבור שנה כשהגופה נרקבה העבירו את כל העצמות לעוד חדר/מערה שבתוך המערה ושם כל השלדים של המשפחה היו נחות בשלוה. ואולי זה הביטוי התנכי ״נאסף אל אבותיו״. בבית שני כבר לא הניחו את כל השלדים במערה אחת אלא היתה מערה ובתוכה מערות קטנות ששם היו מכניסים את הגופה וסוגרים אותם, ולאחר שנה היו מלקטים את העצמות לתוך גלוסקמה – תיבה קטנה ,שאם עצם הירך נכנסת באלכסון אז יש מקום לכל העצמות. יש דעות שאת ליקוט העצמות הייתה מבצעת המשפחה שנה אחרי הפטירה. ואולי זה היה מכניס להם את ההבנה שהנפטר באמת נפטר… (בימינו כשהנפטר כל כך חי מכל התמונות והסרטים זה מבלבל ויכול לגרום למשפחה להתקע ולא להמשיך הלאה…)
  מעניין שאוסישקין רצה להתחיל את חלקת גדולי האומה וביקש שיקברו אותו בהר הצופים במערת קבורה עתיקה של ניקנור. הוא גם הביא למקום את גופתו של פינסקר. אוסישקין רצה שילקטו את עצמותיו אבל אף אחד לא היה מוכן לעשות זאת כי לא ידעו מה ואיך לעשות כי עברו 2000שנה מאז שיהודים נקברו כך…ורצה הגורל שמשנת 48 הר הצופים היה באיזור לא נגיש לציבור. ובנתיים הר הרצל הפך להיות מקום קבורתם של גדולי האומה.
  אז דורון יקירנו לפני שאתה כך מוציא את תסכולך על היהדות. תראה שהרבה תשובות נמצאות שם
  אוהבים אותך ותודה על כל הפרקים המשעשעים והמחכימים משפחת חוטר

 7. אריק הגיב:

  לגבי פינוי קברים בהלכה: המתנגדים לפינוי קברים במקרה של פרוייקטים הם קיצונים שבקיצונים.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שכחת לציין את הפתרון האקולוגי ביותר, שהיה נהוג בקרב בני מיננו במשך מאות אלפי שנים. כלומר פשוט לאכול. תכלס זה רק עניין של זמן אבל למזלנו הטכנולוגיה בימינו מאפשרת להפוך את זה להרבה יותר אסטתי. נגיד משהו כמו נקניקיה או חטיף דגנים. תחשוב כמה זה יעיל אם בתור כיבוד בלוויה של סבא יגישו את… סבא. נכון, יש בעיה של כשרות, אבל היהדות כידוע דת פרגמטית ואפשר למצוא פתרון להכל. נגיד אם אתה חילוני או גוי אז זה בסדר…

  דרך אגב, באחד מספריו של קורט וונגוט (אני לא אגיד לכם איזה, תחפשו לבד), הוא מדמיין מצב שבו המוות הוא וולונטרי (כלומר אתה מחליט מתי נמאס לך והולך בעצמך אל היציאה; התשובה "אי אפשר היום תבוא מחר" הופכת פתאום לריאלית לגמרי). עקב צפיפות האוכלוסים שנוצרת (כצפוי לא כולם ממהרים לכיוון היציאה), ועקב כך המחסור במזון טרי, משמשים היוצאים להכנת מנות חלבון מרוכזות לנשארים מאחור. אין יותר פרגמטי מזה.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  שלום,
  חסרה הקבורה היהודית של פעם.
  "להיאסף אל אבותיך"
  שנה הגופה היתה שוכבת ואחרי שנה היו אוספים את העצמות לקבר המשפחתי.
  בעלי מעמד היו מקבלים סרקופג קטן ויפה.
  פתרון מצויין לימינו אנו.
  מעניין מתי היהודות סיגלה לעצמה את מנהג הגויים הכל כך לא יעיל בקבורה.

 10. נדר הגיב:

  מאוד נהנה מהתוכניות שלך
  גם מעניינות, גם אינפורמטיביות גם מבדרות
  שכחת לציין את שיטת הקומפוסט. יש מגמה מסויימת הצוברת תעוצה לאפשר לקמפסט גופות של אנשים (לאחרונה נהפך לחוקי בוושינגטון)
  זה יכול להיות פיטרון נהדר כי אז אפשר לקחת את הקומפוסט ולערבב אותו בקרקע של שתיל, או בעציץ בגינה, גם ירוק וגם הומאני מאוד (לדעתי)

 11. מוריה הגיב:

  יש גם את המקרה של שלמה אבני,שהתעקש שגופתו תונח בטבע ותאכל עי חיות
  בגץ דחה את הערעור
  בסוף הוסכם אם אני לא טועה שגופתו תזרק בלב ים.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   למעשה הוא רצה שיגישו אותו לאריות בספארי, שזה הרבה יותר פרקטי כי במה שנשאר מהטבע בארץ אתה כנראה תרקב הרבה לפני שמישהו יאכל אותך. האמת שיכולה להיות אחלה לוויה, "בואו ילדים, הולכים לספארי ללוויה של סבא". זה גם יותר קרוב מפתח תקווה (כל דבר יותר קרוב מפתח תקווה) וחוסך לספארי המון בלוגיסטיקה של להשיג מזון לאריות כשאין להם זברות מתות. מצד שני מה באמת יעשו עם כל הזברות המתות. יכול להיות שצריך יותר אריות…

 12. דתי הגיב:

  חבל שאתה כל כך מזלזל בדת…

 13. זיו הגיב:

  ציפיתי לשוא לפרסומת לפנדה zzz ….

  • ....... הגיב:

   חבל שאתה כל כך מזלזל בדת…

   תמיד מותר להזיז דברים, פשוט בדרך כלל משתדלים לא לעשות את זה כי זה לא מכובד.

 14. חרדית :) הגיב:

  אני עוקבת בהערצה ובהנאה אחר הפודקאסט
  ונהנת לשמוע את התשובות המעניינות.
  אני מחכה כל שבוע בעקביות!

  צורם לי מאוד הזלזול בדת.
  כשזה מגיע לדבר על רבנות/חרדים/דת/אלוקים- הציניות רוקעת שחקים. לכל הפחות תהיה ניטרלי.

  (לשמוע יהודי חכם כל כך שתכחש לעובדות קיימות ולתרבות שהבטיחו את קיומו במשך אלפי שנה.
  ומקבל בברכה תאוריות שמועמדות בספק.)

  • משה רבנו הגיב:

   חייכי… אין אלוהים.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   די, תרגיעי. למקרה שלא שמת לב, אלוהים לא מופיע כאן בתור תשובה לאף אחת מהשאלות. וזה ממש מזל כי אם אלוהים היה התשובה אז כל התשובות היו אותו דבר והיה כאן נורא משעמם.

   אלוהים זאת אחלה המצאה, שבאמת הביאה את האנושות למקומות מדהימים. למעשה אפשר לומר שבלי המצאת האלוהים לא היינו ממציאים את האינטרנט. אבל עכשיו שכבר יש לנו אינטרנט, להמשיך לחפש תשובות אצל אלוהים זה קצת כמו לבשל על מדורה במקום להדליק תנור. זה שאברהם אבינו או ישו או זרתוסטרא עשו את זה לא אומר שזו הדרך הטובה ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.