[התשובה] מאיפה באים דרקונים?

פודקאסט התשובה
הורדת הפרק (mp3)

דרקונים לא קיימים. ובכל זאת, הם מוכרים בכל מקום, בכל העולם. איך קרה שתרבויות שונות במקומות שונים המציאו כולן את אותה מפלצת דמיונית?

 

 

 

You may also like...

10 Responses

 1. אורי הגיב:

  התשובה עשויה להיות יותר מורכבת: במוח שלנו טבועות תבניות שעוזרות לנו לזהות ולקטלג בעלי חיים. תינוק בין חודשים ספורים יודע מה זה אריה ומה זו זברה למרות שלא ראה אף אחד מהם. זה קורה בזכות תבניות שצרובות לנו במוח.
  התבניות הללו לא יחודיות לבני אדם, מן הסתם ירשנו אותן מפרימטים קדומים יותר וגם הם ירשו מקודמיהם. התבניות אולי השתנו אבל אולי לא נמחקו תבניות ישנות.
  כך שייתכן שכל אדם שנולד היום, יש לו במוח תבנית לזיהוי בעלי חיים שלא קיימים כבר מזה מאות מליוני שנים.
  ייתכן שה"דרקון" מתלבש לנו היטב על איזו תבנית קדומה כזו ולכן לכולנו יש מושג איך הוא נראה, אולי גם בצירוף של איזו יראה מפניו (כמו שיש לנו נטיה מולדת לסלוד מנחשים למשל)

 2. נתנאל הגיב:

  פרק נחמד, אבל דורון, איך הצלחת להעביר פרק שלם בלי להזכיר דרקון קומודו?
  שחוץ מלעוף ולירוק אש הוא דרקון לכל דבר

 3. מתן הגיב:

  אהבתי את הסיום.

 4. חובבת מיתולוגיות הגיב:

  הערה קטנה בקשר להידרה: ההידרה היא יצור שמקורה הוא מן המיתולוגיה היוונית, לא הרומית. ההידרה הופיעה בתריסר המשימות של הראקלס.

 5. א הגיב:

  בלי להזכיר בכלל דרקונים יהודים.
  בספר איוב לדוגמה מוזכר נחש העקלתון שבפרוש יורק אש.

 6. זוהיתי בעבודה הגיב:

  ציפיתי להתייחסות לדרקונים מודרנים: דרקון קומודו ושפיריות (dragonfly), אבל כנראה שלא כולם סוטים כמוני.
  אנקדוטה בנוגע לשינה במים (לא דרקונים, אבל אני עומד על זכותי להתייחס לכל הפרק, כולל הפרסומות): בזמן שדגים יכולים לישון על ידי שהייה במקום אחד ולהמשיך לנשום (מכסי זימים עובדים ומים זורמים על הזימים), דולפינים ולויתנים, שגם צריכים לישון, צריכים לצאת לאויר כדי לנשום (לפעמים ריאות זה חסרון). אז הם פשוט ישנים אונה אחת כל פעם. חלק מהזמן הם האונה הימנית ישנה, חלק מהזמן האונה השמאלית ישנה, וחלק מהזמן שתי האונות ערות. כל הזמן יש לפחות אונה אחת ערה שיכולה לוודא שהיונק הימי ימשיך לשחות ולעלות מעל פני המים כדי לנשום.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   שינה בחצי מוח נפוצה גם אצל ציפורים. דוגמאות קלאסיות הן אלבטרוס שישן גם תוך כדי תעופה ופלמינגו שישן על רגל אחת (וגם על שתיםם לא נראה מאוד יציב).

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  אחלה פרק רק הדרקון בציור נראה כמו כלב תחש ירוק עם כנפיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.