[עושים תנ"ך] משה רבנו – גדול הנביאים – ההתחלההורדת הפרק (mp3)

דמויות רבות מתמודדות על התואר "הדמות הכי משפיעה בתנ"ך". דוד המלך הוא הדמות שמוזכרת בו הכי הרבה פעמים: מעל אלף איזכורים. משה רבנו מופיע הרבה פחות. אבל אין חולק שמשה הוא הדמות המפורסמת ביותר, והוא הפנים של התנ"ך, של עם ישראל והיהדות כולה. משה היה האבא הרוחני, המייסד והמגבש של קבוצה נרדפת לכדי עם מלוכד. כאשר עם ישראל יצא ממצרים הוא היה ערבוביה של עבדים שלא מכירים מספיק את האל ולא יכולים להסתדר לבד. הוא הניק אותם רוחנית, חינך אותם, גידל אותם, הביא אותם לבגרות ושם…עזב אותם, על סף הכניסה לארץ המובטחת, כדי שימשיכו לבד בדרכם. את סיפורו המופלא של משה לא ניתן להקיף בקלות, לכן בשני הפרקים הקרובים חוקר המקרא שחר ענבר ואנוכי נתמקד בתמונות מחייו של משה בניסון ללמוד ולהבין את דמותו. מעין חיים שכאלה עם משה רבנו בשתי נקודות קריטיות בחייו- הולדתו-ילדותו במצרים ומותו, רגע לפני הכניסה לארץ כנען.
האם משה הוא הדהוד של דמויות מיתולוגיות, חצי אלים ואגדות עממיות שהסתובבו באזור? האם משה באמת שט בתיבה על הנילוס והאם ייתכן שהיו עוד גיבורי על כאלה שהונחו על גדות נהר או שטו בו בתיבה, אומצו, והפכו בבגרותם למנהיגי אימפריות? מה משמעות המוטיב החוזר של בעל מעמד נמוך הגדל ומתחנך בבית מלוכה? ומה הקשר בין משה רבנו (שלנו!) לישוע הנוצרי?


דף הבית של התכנית
רשימת תפוצה בדואר האלקטרוניiTunes | האפליקצייה שלנו לאנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר
3 Responses

 1. Yoav הגיב:

  To Daniel
  Shasu tribe with Tzizits:
  https://israelfact.blogspot.com/2014/06/censorship-spies-and-tzitzit.html
  Answers to the other questions you brought up you can find in books such as
  "מוצא העם העברי ואמונתו" by Aharon Tomer

 2. דניאל הגיב:

  תודה על הפרקים המרתקים!
  אגב יש תיאוריה המקשרת בין הלוויים למדיינים,
  אינני זוכר את כל הנימוקים לכך אך לדוגמה מסופר שלשבט לוי אין נחלה.
  יש גם המקשרים בין הר צמוד לפטרה להר סיני.
  לדעתי אם יש אמת בהשפעה מדיינית על אמונתם של יושבי יהודה וישראל אז אני מניח שההשפעה נכנסה בנפרד משני מקורות שונים לישראל ויהודה, מה שיסביר את היריבות בינהם על הבית הנכון ליהוה: ירושלים או עיר צפונית שאינני זוכר, כנראה שכם.

  שאלות: תוכלו בבקשה לתת קישור או לפרט על הציור של השסו של של יהו עם הציציות כביכול?
  והאם מצאו נחש מנחושת באתרים נוספים חוץ מתמנע? תודה.

  • שחר הגיב:

   שלום דניאל
   תודה על הביקורת החיובית. שמח שנהנית 🙂

   * התאוריה המקשרת בין הלויים למדיינים, היא תיאוריה שגורסת שקבוצה של אנשים הגיעה מאזור הדרום, ככל הנראה ממצרים דרך המדבר (= מדיין) והצטרפה לקבוצות שישבו בכנען, והביאה איתה את פולחן אל המלחמה הדרומי יהוה לאוכלוסיה המקומית שעבדה את פולחן האלים הכנעניים המקומים (אל, בעל, אשרה וכו'). קבוצת מהגרים זרה זו נקראה בשל כך "לויים" (= הם נלוו לאוכלוסיה הקיימת) ובגלל שהגיעה מאוחר לא קיבלה נחלה, ובגלל שהיתה קבוצת מהגרים דרומים שמות האנשים בשבט לוי הם מצריים במובהק (עמרם, יוכבד, משה, ציפורה, אהרן, מרים, עלי, חפני, פנחס, גרשום, וכו') לעומת האנשים בשאר "שבטי ישראל" שלהם היו שמות שמים.

   * היכן הר סיני זו שאלה פתוחה, כי לא כל כך ברור מהו המקום המכונה "מדבר סיני"\ "הר סיני". זהו שם מיתולוגי לא ידוע שיש אפילו המקשרים אותו להתפתחות השפה המקראית ויש השערה כי במקור משמעות המילה סיני לא היתה של אזור גאוגרפי אלא של אל: "סיני"="סין", אל הירח המספוטמי, ראה התקבולת התיאופורית בתהילים ס"ח "רֶכֶב אֱלֹהִים רִבֹּתַיִם אַלְפֵי שִׁנְאָן אֲדֹנָי בָם סִינַי בַּקֹּדֶשׁ". מיקומו של "סיני" המוכר לנו לא עבר במסורת יהודית קדומה אלא 'זוהה' בשנת 325~ לספירה על ידי הלנה, אמו של הקיסר קונסטנטינוס, בשעה שהפך את הנצרות לדת האימפריה הרומית ונוצר צורך לזהות מיקומים של אזורים חשובים לנצרות.

   * יש מספר ציורי קיר והירוגליפים המתארים את שבטי השסו עם גדילים המזכירים גדילי ציצית, תוכל למצוא בערך המתאים בויקיפדיה, או למשל בתמונות בעמוד שכאן:
   http://he.israelunited.wikia.com/wiki/%D7%A9%D7%A1%D7%95?file=Canaanite_or_Shasu_Prisoner_in_the_War_Reliefs_of_Rameses_III_in_Medinat_Habu%2C_Egypt.png

   * נחש ברונזה המצופה כסף מהמאה ה13-14 לפנה"ס נתגלה בחצור, נחש נחושת מהמאה ה-13 לפנה"ס נתגלה בתל מבורך, נחש נחושת ממקדש אישושיננק בשושן מהמאה ה- 12 לפנה"ס, דומה בצורתו לנחש הנחושת מהמאה ה-15 לפנה"ס שהתגלה בתמנע. בתמנע גם התגלה פסל של נחש פתן בעל קרני פרה. בפולחן הכנעני תופסים הנחשים מקום נכבד: דמותם עיטרו כלי חרס פולחניים שנחשפו בבית שאן (התקופה הכנענית המאוחרת) ופסלי נחשים ממתכת נמצאו בכמה אתרים קדומים בארץ (בכנען נחושת היתה נדירה יחסית)

   בברכה

   שחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.