fbpx

[עושים פוליטיקה] לא לאוסלו – אבל מה כן?

שרה העצני־כהן, דפנה ליאל
הורדת הפרק (mp3)

על החזון המדיני החדש של הימין: במשך עשרות שנים נלחם הימין בחזון שתי המדינות אבל לא הבהיר מה הוא רוצה לראות במקומו. כעת, יותר ויותר גורמים בימין כבר מחזיקים בתוכנית מפורטת משלהם שמשרטטת חזון מדיני לעוד חמישים או מאה שנה.
שרה העצני־כהן (יו"ר תנועת "ישראל שלי") פגשה רבים מהם במסגרת "מסע רעיוני" שערכה עבור העיתון "מקור ראשון", ונשמע גם את משה פייגלין (יו"ר מפלגת זהות) על תוכנית הסיפוח המלא שהוא מקדם.

האזנה נעימה!

דפנה

You may also like...

6 Responses

 1. ניב שריג הגיב:

  מה שעצוב בעיקר ב"תוכניות" של שרה העצני הוא ההתעלמות מוחלטת (לא כמעט מוחלטת אלא ממש מוחלטת) מהרצונות של "ערביי השטחים, הפלסטינים או איך שתרצי לקרוא להם"
  ההתייחסות אליהם כ"בעיה" משותפת גם לימין, גם ל"מרכז הקיצון" וגם לרבים בשמאל הישראלי.

  הנחת היסוד הבסיסית שממנה יצאה שרה העצני למחקר המדובר כמו גם ההנחה הבסיסית שאת לצערי דפנה אם לא מחזיקה בה חוזרת עליה שוב ושוב היא שאין עם מי לדבר בצד השני, אין על מה לדבר עם אף אחד בצד השני ומה שיקרה ויהיה ואמור לעניין את הצד הישראלי הוא רק מה טוב לצד הישראלי.

  יש בגישה זו שתי טעויות בסיסיות לטעמי,
  אחת, חוסר ערכיות בסיסית בהתעלמות מאנשים מרצונותיהם מקשייהם (החל מחוסר בהגדרה עצמית\לאומית, המשך בקשיים כלכליים וסיים בפער עצום בזכויות אזרח ואדם בינהם לבין שכינהם היהודים – חופש תנועה, שלטון עצמי, אלימות, כליאה, שוויון בפני החוק ומוות).
  שניה, וכאן אני כן מכניס את הנקודה התועלתנית (לשני הצדדים דרך אגב) התעלמות מהפלסטינים ומצרכיהם ורצונותיהם ישאירו את המצב בחוסר פתרון ובהמשך מעגל של תסכול, פחד, שנאה ואלימות.

  ההתייחסות הרפה של שרה העצני לנקודה זו (דיאלוג יומיומי\כלכלי מבלי לרדת לעומקו של הפער בתפיסות ובאמונות הוא שטחי והינו חלק אינטגרלי מההתעלמות והזלזול עליהם הצבעתי כמה שורות מעלה…) לא רק שאינה מספקת אלא מוכיחה אלף הוכחות את טענתי.

  אני משוכנע שגם את וגם שרה העצני מכירות לא מעט ארגונים גם של "ימין" וגם של שמאל שמקיימים דיאלוג עם פלסטינים (grass roots והנהגה) אמיתי יותר או אמיתי פחות ולא רק ב"טיסות לשוייץ".
  אני אשמח להעלות לכאן כמה וכמה דוגמאות כאלו.

  אשמח להתייחסותיך לנקודה אקוטית וחסרה זו.

  תודה ניב

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  All wonderful ideas leading straight to an apartheid state. Just one small question, would any of those people be prepared to live in a place where the had those fantasized running their lives

 3. נעם הגיב:

  "אני כבר מזהירה, הפתרונות של הימין הם לא פתרונות קסם…"
  זה נשמע שלשמאל יש פתרון קסם ופשוט לא נותנים לו להביע אותו
  למרות שבהמשך מתברר שכולם מדברים על הצעות חד-צדדיות. הצד השני לא שותף לשום הצעה לפתרון (גם לא להצעות של השמאל)
  אז כנראה את ההערה של בנט על ניהול המצב צריך להקריא עם קצת פחות ציניות

  • דפנה ליאל הגיב:

   ההערה לא נאמרה בציניות בכלל. לא סתם הקדשנו לנושא הזה שני פרקים והתוכנית של בנט במרכז

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חזון מדיני לא חדש. אולי רק העטיפה, השמות,, אבל בימין תמיד רצו ריבונות מלאה על יוש

 5. יוסף הגיב:

  איפה ראית בתכנית של פייגלין שמגרשים מישהו? עידוד הגירה זה אומר: "אם אתה רוצה, קח את הכסף ולך ואם אתה לא רוצה תישאר כאן". איפה יש כאן גירוש?

  בכל מקרה, זה נשמע לי התכנית הכי ברורה והכי ריאליסטית שקיימת היום הן מן הימין והן מן השמאל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.