[עושים תנ"ך] בית המקדש (חלק 2) – שחר ענבר

The Queen of Sheba before the temple of Solomon in Jerusalem *oil on panel *58.4 x 102.9 cm *inscribed on the column l.: IACHIN *inscribed on the column r.: BOOZ *signed b.l.: 57 6/5 and indistinctly ...y 1657
הורדת הפרק (mp3)

בית המקדש – מה בין המיתוס, למציאות והטקסט המקראי עצמו? בפרק הקודם סיפרנו על מקורות הציווי של האל לבניית בית לעצמו, איפה נבנה, צורת המבנה וגודלו של הבית הראשון וכן על הבית השני לאחר התמ"א 38 שביצע בו המלך הורדוס. בפרק זה, חוקר המקרא שחר ענבר ואנוכי, נפסע ביחד על כנפי ההיסטוריה ונכנס לבית המקדש עצמו, ונביט סביבנו כ-2500 שנה אחורה.

האזנה נעימה,
יותם.

 


רשימת הפרקים המלאה
הרשמה לפודקאסט:
רשימת התפוצה בדוא"לiTunes | אפליקציית 'עושים תנ"ך' לאנדרואיד | RSS Link | עמוד פייסבוק | טוויטר

 

You may also like...

4 Responses

 1. נורית ישראלי הגיב:

  בסוף הדקה השישית: וורמס = Worms עיר בגרמניה הידועה בחיים היהודים הנרחבים שהיו בה, יחד עם שתי הערים האחרות שמרכיבות את השם שום: שפאייר (משם בא שם המשפחה שפירא), וורמס (וורמייזה) ומיינץ (מגנצא). אמנם כתוב בW אבל נקרא ככל W בגרמנית כV באנגלית. מכיון שרש״י חי ועבד שם, כדאי לדעת לבטא אותן נכון.
  ועוד בקשה מיותם: בפועל:
  בְּפֹעַל אם הב׳ בשוא, אין בפ׳ דגש BeFoal
  אם הב׳ בפתח, בגלל שהוא מכיל את ה׳ הידיעה, יש בפ׳ דגש BaPoal כמו תמיד אחרי ה׳ הידיעה

 2. אחד שיודע הגיב:

  האמירה שאם הרבנים היו מצטרפים לבית המקדש של יוליאנוס ההיסטוריה היהודית היתה משתנה לחלוטין היא די מופרכת.
  הרי יוליאנוס בעצמו מת כעבור שנה והפרויקט נעצר ממילא. גם אם נניח שאם היו מצטרפים וביהמ"ק היה נבנה הרוב הנוצרי של ירושלים היה הורס אותוואם לא הוא אז הכיבוש המוסלמי שאחריו.

  • שחר הגיב:

   לא מהבחינה שהמקדש היה מחזיק מעמד, אלא שהאליטות ביהדות היו משתנות וזה היה משפיע על ההתפתחות שלה. באותן שנים נכתבו התלמוד הבבלי והירושלמי ועיקר ההשפעה היתה בידי הרבנים, מקדש היה מחזיר את השליטה לכהנים

 3. אישה בעזרה מניין הגיב:

  גם לנשים מותר להיכנס לעזרת ישראל אלא שהן לא היו תדירות שם.
  תוספות קידושין נ עמ' ב' ד"ה וכי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *