[עושים היסטוריה] 229: על הקשר שבין אוטיזם, תסמונת אספרגר והנדסה (שידור נוסף)

בפרק הזה אני מביא בשידור חוזר פרק מהארכיון של עושים היסטוריה שעלה בשנת 2011, והוא אחד הפרקים המצליחים של הפודקאסט: על הקשר שבין אוטיזם, תסמונת אספרגר והנדסה. בשש השנים שחלפו מאז שודר הפרק, עלתה המודעות בקרב הציבור לתופעה של אספרגר ולספקטרום האוטיסטי בכלל, אבל אנחנו עדיין לא יודעים להסביר מה גורם לה. בפרק שתשמעו מיד אני מספר על תאוריה מעניינת של חוקר בשם סימון ברון-כהן ועל המבחן שיצר לאבחון עצמי של אספרגר: אם זה מעניין אתכם, הנה הקישור למבחן אותו תוכלו לבצע אונליין.

האזנה נעימה,
ניר.

אהבתם את הפרק?

לחצו על הכוכבים כדי לדרג את הפרק.

דירוג ממוצע / 5. מספר מדרגים

אין הצבעות עד כה. הייה הראשון לדרג את הפרק.


הורד את הקובץ (mp3)


הרשמה לפודקאסט:

רשימות תפוצה: דואר אלקטרוני | WhatsApp

אפליקציות: אנדרואיד | אייפון – עושים היסטוריה | אייפון – כל תכני הרשת

אפשרויות נוספות

ניצוצות של הבנה: על הקשר שבין הנדסה ואוטיזם

כתב: רן לוי
תמלל: יוני שטרן

אתם מכירים אותו. ראיתם אותו עשרות, אולי אפילו מאות פעמים. לפעמים הוא גבוה ורזה. לפעמים הוא שמן ונמוך. לפעמים הוא קשיש, ולפעמים – צעיר. הפנים שלו שונות בכל פעם, אבל סימני ההיכר שלו לא משתנים: חלוק המעבדה, השער המשונה, הצחוק המרושע עם נגיעה של שיגעון. אי אפשר לפספס – זו הקלישאה ההוליוודית המפורסמת ביותר: המדען המטורף. שני אלמנטים מהווים את הבסיס לדמות הזאת: גאונות טכנולוגית או מדעית יוצאת דופן, המשולבת עם מוזרות כלשהי: בדידות, טירוף, חוסר מוסר ודברים דומים. במילים אחרות – משהו במצבו המנטלי של הגאון לא בסדר. אותם אלמנטים משותפים גם לגרסאות מודרניות של אותה קלישאה ותיקה: החנון המוזר וההאקר המתבודד. אנחנו רגילים לקבל את הסטריאוטיפים ההוליוודיים בקריצת עין – כולם יודעים שהחיים לא דומים לסרטים. אבל בשנים האחרונות, מתרחש משהו יוצא-דופן. בקרב חוקרי המוח והפסיכולוגים מתגבש תמימות דעים לפיה הקלישאה ההוליוודית החבוטה הזו עשויה להיות נכונה. לטירוף, או למוזרות שמתלווה לגאונות טכנולוגית, יש אפילו שם: אוטיזם.

להמשך קריאה – ניצוצות של הבנה: על הקשר שבין הנדסה ואוטיזם

 

 

 

5 Responses

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לא לעניין שהמגיש ציין שהיה בוחר להפיל עובר עם אספרגר ומבטל את הזכות שלהם לקיום.. עצוב.

  • רן לוי הגיב:

   הי, אנונימי. אני לא מבטל את זכות הקיום של אף אחד, ועל אחת כמה וכמה מי שלוקה באספרגר… אני כן תומך בזכות לבצע הפלה, כל אחד לפי שיקוליו שלו.
   רן

 2. אסף לב הגיב:

  משובח ומדויק, כל הכבוד לכם.

  תנו לילדים עם אספרגר ובכלל כדור, מחבט טניס או פשוט לרוץ ואז תראו התקדמות משמעותית.

 3. אנונימית הגיב:

  מפה לשם..יצא לי 40 בשאלון ולפי זה יש לי אספרגר. אני לא יודעת מה לעשות עם המידע הזה.

  • רן לוי הגיב:

   הי! תלוי איך את מרגישה ביום יום, אני מניח. אם את מרגישה קושי חברתי, למשל – זו יכולה להיות נקודת התחלה לשיחה עם אנשי מקצוע בתחום.
   רן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.