fbpx

[עושים פוליטיקה] הועדה הסודית שמקבלת את ההחלטות החשובות במדינה- תומר אביטל

דפנה ליאל - הפודקאסט עושים פוליטיקה
הורדת הפרק (mp3)

מהי משמעת קואליציונית? מי מחיל אותה ומה קורה למי שמפר אותה? ובאיזה שלב "סופרים" אותנו, האזרחים? דפנה ליאל מארחת את העיתונאי העצמאי תומר אביטל, האיש מאחורי המיזם "מאה ימים של שקיפות" לשיחה על הועדה הסודית שמקבלת את כל ההחלטות החשובות במדינה שמשפיעות על כולנו.

הנה לינק לבלוג של תומר, "רואים שקוף" – בלוג אקלקטי על שקיפות עצמית וציבורית.

האזנה נעימה!
ניר.


הרשמה לפודקאסט:
רשימת תפוצה בדוא"ל | iTunes | אפליקציית אנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר

נותני החסות לפרק:

 

LightSpeed - הפודקאסט עושים היסטוריה

You may also like...

6 Responses

 1. שי הגיב:

  מעניין, אבל חסרו לי כמה דברים מהותיים בפרק:
  מתי התחילה הוועדה לפעול, מאיזו שנה? לפי איזה חוק? מאיזו ממשלה הדבר הזה הפך לעניין מהותי שכמעט מייתר את הכנסת? מה הסיכוי של הצעת חוק פרטית של ח"כ מהאופוזיציה לעבוד את מסננת הוועדה (באחוזים)?
  הדיון בהצעות לפתרון היה קצר מדי ובכמה דקות האחרונות למרות שאפשר היה להרחיב יותר.

  בגדול, יש לי תחושה בפרק הזה ובפרקים אחרים של עושים פוליטיקה שפשוט באים ומקליטים פרק. חסרה עוד קצת עבודת הכנה ותחקיר שיכולים להפוך פרק טוב ומעניין לפרק מעולה שמקיף ומכסה את הנושא מכל הכיוונים ואפשר לצטט כמקור מוסמך. בקצרה, חסרה פה הרוח של "עושים היסטוריה" (והדבר נכון גם למענה לשאלות ודיונים שעולים בהמשך לפרק, למשל אחת התגובות בפרק הזה או בפרק הקודם על הסקרים).

  • נחשון הגיב:

   מחשבותיי בדיוק.

   הגעתי לכאן אחרי שיטוט של כשעתיים בארכיוני האינטרנט כדי למצוא מידע מבוסס יותר, מפורט יותר, בזווית של היסטוריה ותהליכים – ולא מצאתי שום דבר מעבר למעט שידעתי. קיוויתי שפודקאסט של חצי שעה אולי יכלול ולו אנקדוטה כזו, אבל לא. רק הערת אגב ש"בעבר זה לא היה ככה" – אבל, רגע, מתי בעבר? איך לא ככה? מי הקים את הוועדה ולמה? מתי הרחיבו את הכלי של משמעת קואליציונית לכל ההצבעות כולן?
   השאלות האלה הן לא רק לצורך הוספת צבע ורוחב להסכת הזה (או למאמרים האחרים של תומר בנושא, שגם הם חסרים את המבט הזה.), הם גם דרושות לצורך הכנסה להקשר: אם עיקר ההחרפה התחילה בעשור האחרון אפשר לכלול את זה כחלק מהמלך של הימין לחיזוק המשילות/ החרבת הדמוקרטיה (בחר לפי הצד הפוליטי שלך), אבל אם זה היה כאן עוד משנות השמונים-התשעים (כשאז, מן הסתם, התלוננו מימין על הדיקטטוריות והאפלוליות של מהלכי ממשלות רבין ופרס.) הרי שמדובר בסך הכל בעוד מקרה של עיוות שלטוני שנותר לעד כי אנשים לא חושבים שלפעמים גם הצד השני יכול להחזיק במושכות.

 2. חיים שוורץ הגיב:

  תודה על הפודקסט המעניין והחשוב.
  שאלה: כפי הידוע לי לחוק יש שני מסלולים: הצעות חוק ממשלתיות והצעות חוק פרטיות.
  אכן הצעות חוק ממשלתיות צריכות לעבור דרך ועדת השרים לחקיקה – וראוי שהדברים יהיו שקופים, אך מהפודקסט השתמע (לפחות באוזניי) כי ההתנהלות הקלוקלת של ועדת השרים לחקיקה פוגמת בכל מעשה החקיקה של הכנסת – אף, שכאמור, קיים המסלול של הצעות חוק פרטית.
  אשמח להתייחסותכם!
  ושוב תודה על הפודקסט הזה ואחרים.

  • גתית הגיב:

   זה בדיוק העניין. בועדת השרים מצביעים על הצעות חוק פרטיות! מגבשים עמדה של הממשלה על כל אחת מהן, ומכאן הדרך לקבורת הצעות מהאופוזיציה קצרה….

 3. ברק הגיב:

  סוף סוף! זה מעשה מבורך וחשוב מאוד. הגיע הזמן שלאט לאט יחלחל לציבור מה באמת הולך במשכן הכנסת, ומה מעוללים אלו שהוא שם את מבטחו בהם.

 1. 27 במאי 2017

  […] התארחתי (תומר) בפודקאסט המצוין של כתבת ערוץ 2 דפנה ליאל – על הוועדה הסודית שקובעת את כל העניינים בכנסת. אתם […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.