fbpx

[עושים היסטוריה] 151: אם לא נאכל אותה, אכלנו אותה…על בשר מלאכותי

 


ב-2013 נערכה בלונדון הדגמה היסטורית: ההמבורגר המלאכותי הראשון. כיצד תרמו ניסוי כושל ומחנות השבויים היפניים להצלחה זו, כיצד ניתן לגדל בשר במעבדה, ומדוע נדרשו כל כך הרבה שנים עד שפותחה טכנולוגיה זו – למרות שבאותו הזמן מיליוני בני אדם רעבים ללחם בעולם השלישי?


 

**הפרק לא זמין להאזנה – אך יעלה שוב בקרוב!***

קרא את הפרק • הרשמה לעדכונים בדוא"ל על פרקים חדשים


 

 • 0615: אלכסיס קארל (Carrel), רופא זוכה פרס נובל, מגדל רקמת שריר של אפרוח במעבדה במשך עשרים שנה – פי שניים ויותר ממשך חייה של תרנגולת ממוצעת…
 • 0909: חייל הולנדי צעיר בשם וילם ואן-אילן (Eelen) נופל בשבי היפנים במלחמת העולם השניה, חוויה שתוביל אותו ליותר מחמישים שנות מחקר בתחום הבשר הסינטתי.
 • 2040: יזם היי-טק מסתורי מאפשר לפרופ' מארק פוסט (Post) לעשות את מה שאיש לא עשה לפניו: לייצר המבורגר מלאכותי…

את הפרק ערך ניר סייג, ואת העריכה הלשונית עשתה דינה בר-מנחם. את הנושא לפרק בחר דר' אמיר בן שלום, ממוזיאון המדע בירושלים (שאם לא ביקרתם בו עדיין, אתם באמת מפספסים – במיוחד להורים מבינינו).

בפרק תוכלו לשמוע גם קטע קצר מתוך פודקאסט ישראלי חדש בשם 'הסיפור שלנו', בהגשת איתמר סטאל. 'הסיפור שלנו' עוסק בשאלות חשובות ומעניינות מתחומים מגוונים, מנקודת מבט יהודית – מבלי להתפשר על האמת העובדתית והדיוק המדעי. האזנה נעימה!

הודעות ועדכונים

הודעה חשובה למאזינים דרך iTunes, באייפון או במחשב: עקב תקלות טכניות בשירות אחסון הפרקים של התכנית, פתחתי ערוץ חדש לתוכנית ב-iTunes. אנא הרשמו לערוץ החדש כדי להנות מעדכונים שוטפים בעתיד: הערוץ הישן עדיין פעיל, אבל סובל מתקלות רבות ובעתיד הקרוב אפסיק לתמוך בו.
ההודעה תקפה גם למאזינים באמצעות מכשירי אנדרואיד: אנא חפשו את הערוץ החדש באפליקציה שלכם, או הזינו את כתובת ה-RSS ידנית.
פרטים נוספים והסבר צעד-אחר-צעד, כאן.

עדכון משמח לחובבי המילה הכתובה. נתן פוזניאק, התחקירן שלנו, סיים לאחרונה פרוייקט אדיר שנטל על עצמו בהתנדבות: להעלות לאתר של עושים היסטוריה את הטקסטים של פרקי של עושים היסטוריה. זו משימה שרציתי לעשות כבר שנים – הרבה מאזינים ביקשו ממני לאפשר לקרוא את הפרקים ולא רק להאזין להם – אבל אף פעם לא מצאתי את הזמן. כאמור, נתן לקח על עצמו את הפרוייקט הזה, וכעת ניתן למצוא באתר כמעט את כל הטקסטים של הפרקים, זמינים לקריאה נוחה מהטלפון הנייד, הטאבלט או המחשב. מגיעה גם תודה ענקית ליוני שטרן, מאזין ותיק של התוכנית, שתימלל מספר פרקים שלא היו להם טקסטים. אני בטוח שכל מי שיהנה לקרוא את הפרקים יידע להעריך את ההשקעה של נתן ויוני, ומגיע להם תודה ענקית מכולנו.
את הקישורים לגרסאות הכתובות של הפרקים תמצאו בעמוד 'כל הפרקים', תחת הקישור 'לקרוא' מתחת לכל פרק.

פינת החידה הקבועה

בפינת מירוץ ויקיפדיה, עליכם להביא מהערך על בשר מלאכותי אל הערך אודות דמוסטנס, הנואם האתונאי המוכשר. המטרה: להגיע מהערך הראשון אל השני בכמה שפחות קפיצות: בונוס לפתרונות יצירתיים ומעניינים במיוחד.. 🙂

פתרונות ודיונים – בפורום התוכנית.

האזנה נעימה,
רן

========================================

(פרסומות)

הפרק בחסות Zerto המגייסת מהנדסי תוכנה, מפתחי .NET, אנשי בדיקות תוכנה ומהנדסי תמיכה טכנית עבור מרכז הפיתוח שלה בהרצליה.

גיבוי המידע בבית הוא עניין פשוט יחסית, אבל גיבוי בקנה מידה של ארגון בעל אלפי עובדים יכול להיות סיוט של ממש. גיבוי והתאוששות מאסון הן אתגר אפילו גדול יותר עבור חברות שתשתית המחשוב שלהן מבוססת על שרתים וירטואליים או טכנולוגיית ענן. Zerto, חברה ישראלית בינלאומית, מפתחת מערכות גיבוי שמותאמות במיוחד לעולם החדש של תשתית וירטואלית. וכמו שידעו קולומבוס, מגלן ושאר מגלי העולם בעבר – שאתה מפליג במים לא מוכרים אל עבר עולם חדש, אתה צריך להביא אתך אנשים טובים במיוחד.

Zerto זקוקה לכם, מהנדסים ומפתחים מוכשרים ומבריקים, כדי לפתח את הדור הבא של מערכות הגיבוי האלה. מי יודע, אולי רעיון מבריק שלכם יהיה זה שיציל איזו חברה גדולה מקריסה בעקבות איבוד מידע קטסטרופלי, ואלפי אנשים לא יאבדו את מקום עבודתם בזכותכם.

Zerto מחפשת מהנדסי תוכנה בתחומי ה-Web, .Net, Open Source, מהנדסי תמיכה טכנית ואנשי בדיקות תוכנה. אם יש לכם את הכישורים המתאימים באחד מתחומים אלה, אתם מוזמנים לגלוש אל עמוד המשרות הפתוחות של החברה, או לשלוח את קורות החיים אל הכתובת: leah@zerto.com. סודיות מובטחת, כמובן.

אנא ציינו בפניה שהגעתם דרך עושים היסטוריה.

תודה ל-Zerto על תמיכתה בעושים היסטוריה.

========================================

לחצ/י כאן כדי להרשם לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על פרקים חדשים.

התחברו אל רן בפייסבוק וגוגל+

========================================

פרקים קודמים בנושאים דומים:

פרק 129: האיש שקטף לחם מהשמיים – על פריץ הבר

פרק 111: גלידה, סיפור מלחמה – על ההיסטוריה של הקירור.

פרק 88: טעים כמו מדבקה של שרק – כיצד משכנעים אותנו לאכול ג'אנק פוד?

ביבליוגרפיה ומידע נוסף

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2416808/Artificial-egg-PLANTS-backed-Bill-Gates-set-revolutionize-cooking-goes-sale-Whole-Foods.html
http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Synthetic+and+Artificial+Food+Products
http://www.newyorker.com/reporting/2014/05/12/140512fa_fact_widdicombe?currentPage=all
http://www.theguardian.com/science/2013/aug/05/synthetic-meat-burger-stem-cells
http://webmagazine.maastrichtuniversity.nl/index.php/research/technology/item/271-the-need-for-meat
http://www.wired.co.uk/magazine/archive/2009/08/features/fake-meat-burgers-grown-in-beakers/page/4
http://www.newyorker.com/reporting/2011/05/23/110523fa_fact_specter?currentPage=all
http://new-harvest.org/wp-content/uploads/2013/03/post_2012_cultured_meat_from_stem_cells_challenges_and_prospects.pdf

PETA’s ‘In Vitro’ Chicken Contest


http://www.bbc.com/news/science-environment-23529841
http://io9.com/5458425/is-vat-grown-meat-kosher-we-asked-a-rabbi
http://embryo.asu.edu/pages/alexis-carrels-immortal-chick-heart-tissue-cultures-1912-1946

You may also like...

27 Responses

 1. עידן הגיב:

  היי רן, נהניתי לשמוע את הפרק ושמחתי לגלות שאתה פתוח להבנה שהחיות במשקים סובלות. נהניתי גם לקרוא את הדיון המכובד והסובלני שלך פה בתגובות עם יוני, ואני מסכימה במאות אחוזים עם כל מה שהוא אומר. מערכת העיכול שלנו היא ארוכה – לבשר לוקח זמן רב לעבור בה. בזמן הזה הוא נרקב וזו הסיבה ש..תסלח לי, אבל שירותים ציבוריים הם מקום מסריח. כשלא אוכלים מוצרים מן החי שנרקבים במעי, אין כל סרחון גוף מאסיבי כזה, אפילו לא של זיעה. לטורפים יש מערכת עיכול קצרה והבשר נכנס ויוצא מהר מבלי להרקב. הנה מסמך אחד מני רבים, שמסכם את הסוגיה הזו בצורה מקצועית – http://www.eatwell.co.il/?CategoryID=372&ArticleID=2565.
  בנוסף – אם בשר היה מזון עבור האדם, לא היית נגעל או מרגיש אפילו חמלה כלפי אפרוחים או עגלים. לטורפים כולם – אריות, נמרים, זאבים, דובים וכו', יש את היכולת לצוד חיה במו שיניהם וציפורניהם. אדם לא יכול לעשות את זה. אם היינו מסוגלים לאכול בשר, היינו אוכלים אותו כולל עיניים, סחוסים, פי טבעת… כל מה שממש ממש מגעיל אותנו. טורפים בטבע בכלל לא בוררים. אם היינו מסוגלים לאכול בשר היינו חולפים על פני חיה דרוסה על הכביש ונעצרים בשמחה לארוחת החינם הזו. במקום זאת אנחנו מסיתים את הראש בגועל וחלחלה. אין ספק שמערכת העיכול שלנו מצליחה, איכשהו, לעכל בשר, אבל המחיר הוא תחלואת החברה המודרנית, עיכול איטי ורעיל, והתכחשות לבסיס החמלה שטמון בנו כל כך עמוק.
  בנוסף הוזכר בפרק שהחלבון חיוני לנו, בשיטת "כמה שיותר, יותר טוב". אני ממליצה לקרוא את המסמך הזה – https://www.30bananotleyom.co.il/articles/the-protein-myth שמסביר על ההסטוריה של קביעת רמת החלבון המומלצת כיום ע"י קופות החולים.
  אני מבינה שכולנו גדלנו אל תוך מציאות מצערת ואין זו אשמה של האינדיבידואל, הרי כל מוצרי החי מוחזקים במונופולים אגרסיביים של פרסום ושל שאיפה כלכלית. אנחנו רק הקורבן בעיניי. בכל זאת היה לי חשוב לציין את מה שאני מכירה כעובדות, כי חבל לי שמידע מסוג "הקיבה שלנו ייעודית לבשר" או "חלבון זה חשוב" יופץ כעובדות מבלי להשקל שנית.
  תודה על שורת פודקאסטים מרתקים (:

  • רמי הגיב:

   עמדה מעניינת. האמת היא שבני אדם לא נגעלים מכלום ולא חשים חמלה לכלום. הם גם אוכלים כל חלק בבעלי החיים (לכי בהזדמנות למסעדה טריפוליטאית ולכירי כמה איברים שלא ידעת על קיומם). תחושת הגועל שאת מדברת עליה היא תרבותית לחלוטין. בישראל כבד עוף בפיתה זה מעדן ובסקנדינביה זה אוכל לכלבים. שם אגב, פטה כבד חזיר הוא כמו חומוס פה ונמכר בכל סופר…. אם את בוחרת לטעון שתחושת הגועל הינה הוכחה שבני אדם לא נועדו לאכול בשר את במו פיך פותחת טיעון הפוך שהיות וכלכך הרבה אנשים נהנים לאכול בשר זו הוכחה לכך שנולדנו לאכול בשר. בקיצור… לא טיעון מוצלח…
   בנוגע לטענת המעיים הארוכים/קצרים והתאמתם לעיכול מזונות מסוימים – כבר נכתב רבות בנושא וזהו טיעון שגוי לחלוטין. הן מבחינה לוגית והן מבחינה עובדתית.
   חיפשתי לך הסבר טוב ונראה לי שמצאתי אחד כזה (אבל יש המון…)
   http://www.kadmoni.com/2012/10/blog-post_17.html
   בכל מקרה אני לא חושב שמי שרוצה לקדם טבעונות או צמחונות צריך לחזק את טיעוניו בשום דבר מעבר לחמלה.

   • עידן הגיב:

    רמי, כל הדוגמאות שלך לכך שבני אדם אוהבים לאכול בשר ולא נגעלים ממנו, מתייחסות לבשר מתובל. אני מדברת על בשר חי, כפי שאוכלים אותו הטורפים. זה משהו שאף אדם לא יצליח לאכול מרצונו. וגם אם יעשה זאת כדי להוכיח נקודה, הוא מסכן את בריאותו. בקיצור – לא נועדנו לאכול בשר כי אנחנו לא מסוגלים לאכול אותו בלי לבשל ולתבל.
    לגבי אורך המעיים, אני לא מנסה להשמע בוטה אז סליחה, אבל – כמה זמן אדם מצוי יושב בשירותים? זה יכול להגיע לדקות ארוכות… טבעונים מקדישים לעניין שניות ספורות וללא מאמץ, ויש אלפי עדויות לכך. אבל כן אקח מתגובתך את העצה להשתמש בטיעון החמלה לעתים קרובות יותר, הוא אכן לגיטימי להחריד.

 2. אלכס הגיב:

  תודה על הפודקסט שעושה את הדרך למשרד ממעצבנת למעניינת 🙂 אני שמעתי את הפרק הזה לא מזמן ונזכרתי בו עכשיו כשראיתי סרט קצר של ECONOMIST הבריטי https://www.youtube.com/watch?v=RU7ggZbOR6k. בסרט אפשר לראות את פרופסור פוסט מסבור ומראה את הפיתוח שלו – אך לצערי גם רואים אותו שם אוכל בשר. הוא מתייחס לאכילה של בעלי חיים כאל ברבריות אבל עושה את זה בכל זאת. לא נורא, העיקר שיצליח בפיטוחיו.

 3. חן הגיב:

  ירידה משמעותית (בלשון המעטה) במחיר של הבשר הסינתטי…
  http://www.sciencealert.com/lab-grown-burger-patty-cost-drops-from-325-000-to-12?perpetual=yes&limitstart=1

  • רן לוי הגיב:

   חן, מרתק! תודה על הקישור – אם הדיווח הזה מדוייק, זו ירידת מחיר מדהימה שאיש
   לא צפה אותה כשכתבתי את הפרק – וזה לא היה מזמן!
   רן

 4. sarit הגיב:

  רן,
  פרק מעניין ביותר… לא חשבתי לעצמי שיש מחשבות עלבשר סינטטי.

  מאוד אהבתי את פינת ההמלצה שלך לפודקסט חדש\ישן ואשמח לשמוע המלצות נוספות…אל תדאג אין סיכוי שאפסיק לשמוע אותך!

  תודה רבה העשיה שלך.

 5. מכור הגיב:

  תודה רבה על הפרק הניפלא!
  שם ל♥: הזכרת את עניין קניית החולצות, התעניינתי ובדקתי, אך אוי ואבוי כמעט נגמרו כולן – יש רק חולצות במידות M ו-S וגם הם לא בכל הצבעים… 🙁
  תודה רבה!

 6. יוני הגיב:

  בתור טבעוני שמפנטז על עתיד שבו נפסיק לנצל בעלי-חיים (וגם מאזין קבוע של הפודקאסט), יש שני דברים שאני רוצה להתייחס אליהם בפרק הנוכחי.

  ראשית, אני חייב לציין שמאד צרם לי הטיעון שלמרות שטבעונים ״מפנטזים״ על עתיד שבו כולם יאכלו מזון מהצומח כנראה שזה ישאר בגדר פנטזיה, מכיוון שאכילת בשר טבועה עמוק מדי בהיסטוריה ובתרבות שלנו * (ציטוט חופשי מהפרק). אם הפנטזיה הזו אכן תשאר בגדר פנטזיה, זה תלוי אך ורק בנו כבני-אדם. כל אחד יכול ברגע זה להפסיק לאכול בעלי-חיים ולעצור את הסבל המיותר הזה, אין עם זה שום בעיה אמיתית. זה קל מאד להזמין סטייק במסעדה ולהתנחם בזה שהמאבק הזה הוא גם ככה חסר סיכוי, אבל אם זה מה שכולם יעשו אז בטח שלא נגיע לשום מקום. כל אחד צריך להתחיל עם עצמו.

  שנית, אני לא יכול שלא לתהות על טיעון הגועל. הבשר שאנשים צורכים מגיע אליהם מנוקה ומנויילן באריזות פלסטיק צבעוניות, בלי שום זכר וסימן למקור שלו. וזה לא במקרה. ההפרדה הזו בין תהליך הייצור למוצר הסופי היא הכרחית כדי שאנשים יוכלו להמשיך לאכול בשר, אחרת זה היה מגעיל אותם. אז בשר מבחנה או נקניק עכבישים זה מגעיל? בהחלט. בדיוק כמו הבשר שאנשים אוכלים היום.

  (*) וגם בגלל שמערכת העיכול שלנו בנויה בצורה אופטימלית לעכל בשר וצמחים (?)

  • רן לוי הגיב:

   הי, יוני,
   אני מסכים לגבי טיעון הגועל, וזו גם דעתם של המדענים שעוסקים בפיתוח הבשר המתורבת: אם הבשר ייראה כמו בשר טבעי, בלי זכר למקורו, כנראה שרוב האנשים יסכימו לצרוך אותו.

   נושא הטבעונות מורכב יותר.
   למיטב ידיעתי מערכת העיכול האנושית מותאמת, פיזיולוגית, לצריכה מעורבת של בשר וצמחים. אם היינו מותאמים לצמחונות, מערכת העיכול שלנו הייתה כנראה דומה יותר לזו של הפרה או הסוס: המון קיבות וכו'. אני לא מאמין שאי פעם נפסיק לצרוך בשר – מאותה הסיבה שדגים ימשיכו לשחות במים וציפורים לעוף: מבנה הגוף שלנו מכתיב זאת.
   אבל באותה הנשימה, אין סיבה שהבשר המדובר יגיע מבעלי חיים, ויהיה כרוך בסבל שכולנו מכירים. גם הארגונים למען זכויות בעלי החיים מכירים ומבינים את עובדות החיים, ואין להם יומרות למנוע מכולנו לאכול בשר: זו הסיבה שגם ארגונים אלה תומכים במחקר לגבי בשר סינטתי.
   רן

   • יוני הגיב:

    היי רן,

    ראשית תודה על התגובה. אכן פירסמתי את ההודעה הזו גם בפורום כי לא הייתי בטוח אם היא תופיע פה, אתה מוזמן למחוק אותה משם אם אתה רואה לנכון.

    לעניין הגועל, אני מסכים שאם מקור הבשר יהיה נסתר מהצרכן הוא יפסיק להיות מגעיל, העניין הוא שבעיני זה אבסורד שצריך להסתיר מאיתנו את מקור המזון שלנו כדי שלא ניגעל לאכול אותו. האם זה לא מעיד על משהו בעייתי בכל העניין?

    לגבי התאמת מערכת העיכול שלנו לאכילת בשר – ראשית אציין שאני ממש לא מומחה לנושא מערכות עיכול. עם זאת, ממה שאני כן יודע (ומי שמבין בזה יותר מוזמן לתקן אותי), לסוס ופרה יש מערכת עיכול הרביבורית שמיועדת לעכל דשא, לאריות יש מערכת עיכול קרניבורית שמיועדת לעכל בשר. לנו יש מערכת עיכול אומניבורית – אנחנו בהחלט מסוגלים לעכל בשר ולהפיק ממנו מרכיבי תזונה חיוניים, אבל אנחנו יכולים להפיק אותם גם ממזון צמחי. מקבילה לכך שקיימת בטבע היא (למשל) דובים. יש דובים שניזונים בעיקר מבשר ויש דובים כמו הקואלה שניזונים אך ורק מעלי אקליפטוס, אבל כולם אומניבורים. כך שהשאלה פה היא לא ביולוגית, מה גם שגם כך הקשר בין האוכל שאנו אוכלים היום לאוכל שאכלו אבותינו הוא קלוש. השאלה פה היא מוסרית – אנחנו יכולים לבחור מה לאכול. אגב, אני מניח שתסכים איתי שחלב פרה זה לא משהו שמערכת העיכול שלנו בנויה לעכל (ובדיוק זה מתקשר לפרק האחרון והמאד מעניין שפירסמת), אז איך זה שחלב פרה הפך להיות מרכיב כל כך בסיסי בתזונה שלנו? זה רק מראה שבשאלות האלו הביולוגיה כבר מזמן לא בתמונה.

    אני לא יכול לדבר בשם כל אירגוני זכויות בעלי החיים, מה גם שאינני קשור לאף אחד מהם, אבל אני בטוח שיש ויש. יש כאלו שתולים תקוות בבשר מלאכותי ויש כאלה שמבחינתם בשר מלאכותי הוא קוריוז. אני יכול להעיד לפחות מניסיוני האישי שמאז שהפסקתי לאכול בשר ממש אין לי שום רצון לחזור לאכול אותו, הדחף פשוט נעלם. ואני בטוח שאני לא יחיד ומיוחד בעניין הזה.

    יוני

    • רן לוי הגיב:

     הי, יוני,
     למיטב ידיעתי, אתה צודק לגמרי בתיאור שלך לגבי מערכת העיכול האומניבורית האנושית.
     אך אני לא בטוח שאתה צודק בכך שהשאלה היא לגמרי לא ביולוגית, אלא עניין של החלטה להפסיק לאכול
     בשר ותו לא.
     אין ספק שאפשר להתקיים כצמחוני, ללא בשר כלל – אבל יש לזה מחיר. גם אני לא מומחה לתזונה, כמובן, אבל למיטב ידיעתי צמחונים חייבים להיות מודעים למה שהם אוכלים: הם צריכים להקפיד על אכילת מזונות מסוימים (אגוזים? שקדים?..יתקנו אותי מאזינים הבקיאים בנושא) כדי להשלים את הויטמינים החיוניים שהם אינם מקבלים בגלל אי צריכת הבשר.
     היכולת לאכול בצורה מבוקרת ומוקפדת שכזו היא מותרות, שאזרחי העולם המערבי יכולים אולי להרשות לעצמם (וגם אז, לא כולם) אבל ודאי שלא רבים במקומות פחות מפותחים. ומה לגבי ילדים? אפשר לגדל ילדים צמחוניים, אבל קשה כפליים לשלוט על מה שאוכל הילד – ותזונה לקויה משמעה התפתחות לא תקינה, שזה כבר עניין בעייתי מאד.
     במילים אחרות, אני נוטה להאמין שהבשר לא ייעלם מהתפריט שלנו, פרט לאחוז מסוים באוכולוסיה – אחוז שללא ספק יילך ויגדל בעתיד, אבל אני משער שתמיד יישאר במיעוט.
     רן

     • יוני הגיב:

      היי רן 🙂

      ראשית כל דיסקליימר חוזר – אינני מומחה או מוסמך בכל צורה שהיא לנושא תזונה, ולכן יש לקחת את דברי בעירבון מוגבל (וכמובן אני מעודד כל אחד להעמיק בעצמו בנושא).

      כפי שציינתי בחטף קודם, התזונה שלנו היום שונה מאד מהתזונה הרווחת לפני 100 שנה, ששונה מאד מהתזונה הרווחת לפני 1,000 שנה, ששונה מאד מהתזונה לפני 10,000 שנה. למשל, שני מרכיבים מאד בסיסיים בתזונה שלנו היום – חלב וחיטה, לא היו זמינים כלל לאבותינו לפני המהפיכה החקלאית לפני כ-10,000 שנה. בכל זאת בני-אדם שרדו והתפתחו היטב במשך תקופות ארוכות, באזורי אקלים שונים בתקופות שונות בהיסטוריה, ואני לא חושב שיש סיבה להניח שדווקא התזונה היום, שבעיקר עשירה בסוכר, מלח וחלבון, היא אופטימלית בצורה כלשהי. בנוסף לכך, תעשיית תוספי המזון ותעשיית ייעוצי תזונה למיניהם הן תעשייות קיימות ומשגשגות מזה זמן מה והן ממש לא התפתחו בשביל טבעונים.

      כל אלו הן אמנם ראיות אנקדוטליות, אבל המציאות היא שגם מי שלא טבעוני חייב לדאוג לגוון את התזונה שלו, ולרוב אנשים לא עושים זאת. אז ההמלצה לדאוג לגיוון במזון היא טובה ונכונה, אבל היא ממש לא ייחודית לטבעונים.

      לגבי מותרות של העולם המערבי – כמה דברים:
      1. קודם כל, גם אם נניח שטבעונות היא מותרות שרק העולם המערבי יכול להרשות לעצמו, למה שלא נאמץ אותה? האם מחסור תזונה בעולם השלישי באמת מהווה תירוץ לגרום סבל (בל יתואר לצערי) לבעלי חיים בעולם המערבי?
      2. מזון צמחי הוא זול יותר ובר קיימא יותר מבשר וחלב, ולפיכך הרבה יותר מתאים לפתרונות תזונה לעולם השלישי. אם נפסיק כולנו לאכול בשר, הדבר ישחרר קרקעות חקלאיות רבות ויוזיל גם את מחירם של מזון צמחי, ויאפשר טוב יותר לתמוך גם במדינות עולם שלישי.
      3. בעולם כיום, שבו ברירת המחדל היא לאכול בשר וחלב בכל פינה שלא נפנה אליה ואין מודעות ותמיכה למזון טבעוני, זה אולי נחשב מותרות להיות טבעוני. אבל אם נהפוך כולנו לטבעונים השוק יתאים את עצמו – יהיה יותר מבחר, יהיה יותר פיקוח ותהיה יותר מודעות למה בריא יותר ופחות. כמו היום.
      4. ועם כל זאת, אני לא מסכים שלהיות טבעוני זה מותרות. במיוחד בישראל אגב, שיש הרבה מבחר ומודעות לירקות ופירות, ויש חומוסיות ופלאפליות בכל פינה (חומוס למשל הוא מאכל מאד מזין, יחד עם פיתה יש לך חלבון מלא והרבה ערכים תזונתיים טובים, כולל ברזל וסידן. דווקא בבשר אגב אין בכלל ויטמינים, יש שם בעיקר חלבון, שומן וברזל).

      לגבי ילדים – יש לי שני ילדים ואני מודע היטב לכמה הם בררנים. אבל הרבה מזה זה עניין של כמה דברים שהם מתקבעים עליהם ואז הם לא מוכנים לאכול שום דבר אחר. אצלי (הבית שלנו לא טבעוני), דווקא יצא שכולם שותים חלב סויה, אבל הילדים שלי באמת מוכנים לאכול רק שניצלים. מצד שני אם הם היו מתרגלים לשניצל טבעוני מאז שהם היו קטנים אני מניח שזה מה שהם היו אוכלים. כנ״ל לגבי פיצה טבעונית, נקניקיות טבעוניות וכו׳. בעולם היום קשה מאד למנוע מילדים לאכול בשר וחלב, ולכן זה מה שהם מתרגלים אליו, אבל זה ממש לא כורח המציאות.

      יוני.

 7. יעל הגיב:

  תודה רבה על התמלול של הפרקים!! אם צריך עזרה בכך בעתיד- אני מוכנה לקחת חלק 🙂

 8. גילי הגיב:

  אהלן ותודה על הפרק המעניין. רציתי רק להעיר ששמו של החייל ההולנדי הוא ואן איילן, שכן אות ניקוד כפולה בהולנדית משמעה הארכת התנועה הבסיסיסת (e בהולנדית נהגית כסגול).

 9. נתי הגיב:

  קצת הזכיר לי את הפרק על הפנצילין. כמו הפנצילין – מדובר בפריצת דרך היסטורית ששינתה את פני העולם (יש פרק אחר שמדבר על כך שש 50% מהילדים לא היו שורדים עד גיל 4). כמו הפנצילין – בהתחלה היה מעט מאוד מהחומר הזה בכל העולם. היום אין בעיה ליצר כמה פנצילין שרוצים – אני מקווה שזה גם יהיה המצב עם הבשר המלאכותי.

 10. אורן הגיב:

  על בטיחות דיברת מאד בקצרה, וכלל לא הזכרת אתיקה לצד השלילה. ויקיפדיה מזכירה למשל ויכוח על כשרות של בשר כזה.
  כמו כן הייתה התקדמות מסוימת להפוך תאים רגילים לתאי גזע למשל המחקר הזה שלא ברור אם הוא אמיתי
  http://www.nature.com/news/acid-bath-offers-easy-path-to-stem-cells-1.14600

  • רן לוי הגיב:

   הי, אורן,
   ללא ספק יש המון אספקטים שהשמטתי. את עניין הכשרות, למשל, שקלתי להכניס – ובסופו של דבר החלטתי לוותר: מדובר באנקדוטה שולית וחסרת משמעות אמיתית, בהקשר הגלובלי של השימוש בבשר מלאכותי… בנוסף, הרבנים עדיין לא סיימו להתווכח אם מדובר בבשר כשר או בסוג של פרווה 🙂
   רן

 11. עירא הגיב:

  עוד לפני ההאזנה, כי אני רואה שאין התייחסות בתקציר: לפי מה שקראתי, התהליך לבשר סינתטי עדיין מאותגרות באנרגיה ומקום, וכדי לספק למין האנושי חלבונים, סביר יותר לגדל חוות חרקים מאשר סטייק מעבדה. הנה רעיון לפרק אחר

  • רן לוי הגיב:

   הי, עירא – כפי שאולי כבר הספקת לשמוע, הזכרתי בכמה מילים את עניין החרקים. אני חושב שעניין הגועל לא יאפשר למזון מחרקים להתרומם, אבל נחיה ונראה.. 🙂
   רן

 12. טבעוני מצוי הגיב:

  כיום אומרים בשר מתורבת (cultured meat) או In vitro meat.

 13. רן הגיב:

  פרק מעדן… רואים שיש עוד קפיצה באיכות הפרקים. הנינוחות שלך רן מורגשת.

  • רן לוי הגיב:

   תודה! אגב, את הפרק ערך נייר סייג, שהוא עורך מקצועי – ואפילו מלחין את המוסיקה בפרקים…אין ספק שמדובר בקפיצת איכות רצינית. 🙂
   רן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.