fbpx

[עושים היסטוריה] 114: המלך אמר לקפוץ למים…על ארכיאולוגיה תת-ימית

ניתן לרכוש את הפרק כאן

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לנו לגלות, בפעם הראשונה, ספינות שנחו על קרקעית האוקיינוסים במשך אלפי שנים. מה מלמדות אותנו הספינות הטרופות על המסחר בימי קדם, ומדוע כל כך קשה לשמר אותן מרגע שהוצאו מהמים?

לחץ כאן כדי לקרוא את הפרק במלואו

 • -על הטאבלט הקדום
  שנתגלה באולובורון, מול חופי טורקיה…
 • -על Monte Testaccio, מזבלה בת אלפיים שנה, והספינות שבנה קליגולה המטורף בלוע הר געש…
 • -ועל ה'ואסה', ספינת הדגל של הצי השבדי שהתהפכה בהפלגת הבתולין לנגד עיניהם של אלפים…

כל זאת ועוד, בפרק שלפניכם. תודה רבה לדינה בר מנחם על העריכה, ולסיגל סוויסה שהמליצה על 'ביוקאסט', פודקאסט ישראלי משובח ובו ביוגרפיות של אישים מעניניים.

הנה קישור לשרשור פתרון חידתו של ניר בפרק.

בפרק זה שמעתם את השיר Fatal Answer, מאת נמרוד טלמון. אם אהבתם את היצירה, תוכלו ליצור עימו קשר באמצעות המייל: elektronaj@gmail.com.

הטלמסר שלנו פתוח: אתם מוזמנים לתא הקולי ולספר על פודקאסטים אחרים שאתם אוהבים ורוצים להמליץ עליהם למאזינים. מספר הטלפון: 048847380. תודה ל-www.vpbx.co.il על התא הקולי המשוכלל.

***פרסומת***

פרק זה מוגש בחסות החוג לציוויליזציות ימיות, באוניברסיטת חיפה.

בחלקו השני של הפרק תוכלו לשמוע על אחד הממצאים המרתקים ביותר שנתגלו מול חופי ארץ ישראל: ספינה בת 2500 שנה, שטבעה באיזור שהוא היום מעגן מיכאל. חוקרי החוג משו אותה מהמים בשנות השמונים, ומאז נחקרה באינטנסיביות. הניסיון שצברו המדענים הישראלים בחפירות ארכיאולוגיות תת-מימיות (כמו נמל קיסריה, למשל) ובשחזור ספינות עתיקות, מציב אותם בחזית המחקר האקדמאי בעולם. וחוץ מזה, אפשר גם להפגיז את עכו לפעמים! (*)

החוג מציע תארים מתקדמים במגוון של מסלולי לימוד המתאימים לאנשים עסוקים מאד- או לכאלה שרוצים להספיק הכל בשנה אחת. אם אתם אוהבים את הים, ויש לכם תואר ראשון בהיסטוריה, ארכיאולוגיה, ביולוגיה, גיאולוגיה או גיאוגרפיה- החוג לציוויליזציות ימיות מחפש אתכם. הלימודים כוללים הפלגות מעשיות על יאכטות כדי ללמוד מקרוב על החיים בים, עבודת מעבדה בשימור ממצאים ארכיאולוגיים וקורסים מרתקים על אמנות בניית ספינות בעת העתיקה, מסחר, תרבות, אמנות ועוד…

פרטים נוספים תמצאו באתר הבית של החוג. ניתן גם לפנות ישירות אל ד"ר גיל גמבש (אחד האנשים הנחמדים שתפגשו באוניברסיטה, באחריות) בכתובת: ggambash@univ.haifa.ac.il. ספרו שהגעתם דרך התוכנית, הם ישמחו לשמוע.

(* צפויה התנגדות מצד התושבים.)

תודה לאוניברסיטת חיפה ולחוג על תמיכתם בעושים היסטוריה.

========================================

לחצ/י כאן כדי להרשם לרשימת התפוצה ולקבל עדכונים על פרקים חדשים.

התחברו אל רן בפייסבוק וגוגל+

========================================

פרקים קודמים בנושאים דומים:

פרק 104- לבנות את מנהטן בתימן: על הטכנולוגיה של גורדי שחקים.
פרק 92- מדוע החרדים לא לומדים תורה? על ההיסטוריה של התנ"ך.
פרק 56- מוזר יותר מהמאדים: על מסעות נועזים לקרקעית האוקיינוסים.

יצירות אשר הושמעו במסגרת הפרק:

Wired Ant – Jazzy eve of heavy seas
CSoul – Common_Elements
Kiss Kiss Bang Bang vs Underwater Love-CROIX dnb mash up

You may also like...

9 Responses

 1. אברם הגיב:

  שמעתי שמועות (בהרצאה של יובל הררי) שמגייסים כספים לארכיאולוגיה תת מימית לאורך חופי אינדונזיה בניסיון לבדוק אם התרבויות שחיו לאורך החוף לפני 40 אלף שנה היו יורדי ים, כלומר אם היה בידם טכנולוגיות שייט שיכולה לענות על שאלות בנוגע לאופן שבו בני אדם הגיעו ויישבו את אוסטרליה. הבעיה נעוצה בכך שקו החוף מלפני 40אלף שנה נמצא כיום עמוק מתחת למיים. יובל הררי מספר שב"חפירות" היו רוצים למצוא שרידים של ישוב, ראיות לספינה או משוט ואולי שרידי דגים שאפשר להוכיח שהגיו לשם עי דייג. לא ברור לי איך מבדילים בין דג מיים עמוקים שדגו ואז המיים אלו לבין סתם דג שחי שם אחרי שהמיים אלו. בכל מקרא לא מצאתי חומר באינטרנט.

 2. רן לוי הגיב:

  תודה על ההערות, טל- שמח שאהבת את הפרק 🙂

  לגבי הספינה מגינוסר: היא בהחלט ראויה לאזכור, וקראתי עליה במהלך ההכנה לפרק. בחרתי שלא לעסוק בה מכיוון שרציתי להתמקד יותר במשמעויות שנובעות מתוך המחקר הארכיאולוגי התת-ימי, ולמיטב הבנתי הספינה מגינוסר לא גילתה לנו יותר מדי על החיים באזור הכנרת באותה התקופה. עיקר הפרסום שלה הגיע, כפי שציינת, מהקשר ההיפוטתי לישו, והרגשתי שאין בזה מספיק "בשר" כדי להצדיק אזכור בפרק.
  וכמובן, אין כל קשר לפרסומת שבהמשך הפרק: אני מקפיד על הפרדה מוחלטת בין תוכן שיווקי ותוכן דוקומנטרי, וכך יהיה תמיד.
  רן

 3. טל הגיב:

  פרק נחמד ומעניין.
  תודה על הטיול בעולם!

  כמה הערות קטנות – ראשית, ספוגים אינם צמחים כי אם בעלי חיים. הם אינם עושים פוטוסינתזה, אלא מסננים את מזונם מן המים, ולכן הם מאכלסים נפוצים של מקומות חשוכים בים – מערות תת ימיות, אזורים מתחת לאבן ואזורים עמוקים.

  שנית, מתבקש היה להזכיר גם את מבצע השימור של ספינה טבועה מפורסמת מן הכנרת, שנמשתה ומוצגת בבית יגאל אלון בגינוסר (כונתה גם, שלא לגמרי בצדק, "הספינה של ישו"):
  http://bet-alon.co.il/museum/content.php?page_id=56

  אינני יודעת האם היה מעורב בכך החוג לציוויליזציות ימיות באוניברסיטת חיפה, אך גם אם לא – זהו אחד ממבצעי שימור הספינות המפורסמים שנעשו בארץ בשנים האחרונות, ונכון היה להזכירו. מתקבל רושם (שאני רוצה לקוות שהוא מוטעה) שבשם הפרסומת לחוג לא הוזכרה הספינה הזו, שבחפירתה ושימורה לא היו מעורבים (אינני מדברת מתוך ידיעה, רק רושם חיצוני של מתבונן מן הצד).

  ובכל מקרה תודה על הפודקסט המרתק, מהטובים שנתקלתי בהם בעברית.

 4. נורית הגיב:

  שלום רן
  יכול להיות שאני לא רואה את הנגן?

 5. רן לוי הגיב:

  חחח
  אין בעיה, אריאל, יש לי כמה רעיונות לפרקים 'אפלים' שיעלו בקרוב 🙂 תודה על ההצעות!
  רן

 6. אריאל הגיב:

  פרק מעניין. בדיוק מתקשר לי לסדרה שאני רואה המסע המדהים של האנושות (http://www.youtube.com/playlist?list=PL560C84B68B8A9AA1&feature=mh_lolz), באחד הפרקים מסתבר ששרידים פרה־היסטוריים רבים של הומו ספייאנס קוברים מתחת למים בגלל שינוי מפלס.

  חוץ מזה, מרבית הפרקים האחרונים עסקו בצד היפה, הנחמד ומאיר העיניים של המדע, הטכנולוגיה וההיסטוריה. אני מתגעגע לאיזה פרק על מדע, טכנולוגיה והיסטוריה אפלים, מלוכלכים ואכזריים בסגנון הטכנולוגיה של המוות או גלי פרא (ששניהם הפרקים האהובים עליי ביותר).

  יש לי רעיון, ישנו "מדע" מהמאה ה-18 שנקרא פרנולוגיה (http://en.wikipedia.org/wiki/Phrenology) וכן עוד "מדע" דומה פיזיונומיה (http://en.wikipedia.org/wiki/Physiognomy) ולמדע כזה יש השפעה ישירה ומעט מפחידה על fMRI של המוח.

 7. אפרת הגיב:

  עוד פרק מרתק עם אחלה אפקטים ומוזיקה ימתיכונית שמכניסה לאווירה.
  עכשיו רק נחכה שנפוליון יכבוש את עכו 🙂

 8. נעם הגיב:

  הי
  פרק נחמד.
  אחלה ספונסר. שולח אותך לרומא, לתורכיה ושבדיה בשביל להקליט קטעי קישור !!
  אפשר להצטרף. אשמח להחזיק את המיקרופון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.