יש בזה קסם: ביקורת ספר על 'ראש גדול'

במשך לא מעט שנים שאלתי את עצמי מהו סוד ההצלחה של ספרי 'שיפור עצמי'.

שנים של ניסיון בכתיבה והדרכה הביאו אותי להאמין שאף ספר- מוצלח ככל שיהיה- אינו מסוגל להפוך אותך למנהל טוב יותר, משקיע מוצלח יותר או אדם מאושר יותר. אי אפשר לדחוס את מרכיבי ההצלחה לתוך ספר אחד, באותו האופן שבו קורס של שלושה חודשים בתיכנות לא יהפוך אדם ממוצע להאקר גיקי.
אבל להיטים בסגנון 'מי האבא העשיר שהזיז את הפרארי שלי' מוכיחים, בדפוס שחור על גבי דף לבן, שאנשים אכן מאמינים שספרי הדרכה והעצמה אישית מסוגלים לסייע להם, והם ממליצים עליהם בחום לחבריהם. רק בשנים האחרונות הצלחתי לגלות את סוד הצלחתם של ספרי השיפור העצמי, ואחלוק אותו איתכם בהמשך.

הנציג הישראלי החדש בז'אנר משגשג זה הוא רועי יוזביץ': קוסם, אומן טלפתיה ומרצה. כותרת ספרו, 'ראש גדול', היא ראשי התיבות של השיטה שפיתח: רצוןריכוז, אמונה, שיתוף פעולה, גישה, דמיון ויצירתיות, לימודים. באמצעות דוגמאות ממגוון גדול של תחומים ונושאים מנסה רועי לשכנע אותנו שהצלחה במקצוע או בתחביב שבחרנו לעצמנו אינה בהכרח עניין של מזל עיוור או כשרון מולד. נכון, יש מי שההצלחה נחתה עליהם כרעם ביום בהיר (השם סוזן בויל קופץ לראש מיד בהקשר זה) אבל אלו היוצאים מהכלל שמעידים על הכלל: מי שמאמין בעצמו, לומד, מתאמן ובעיקר רוצה מאד – יצליח.

חלק ניכר מהדוגמאות בספר, וללא ספק המאלפות שבהן, לקוחות מעולם הקסמים. זהו עיסוק שהצלחה בו מגלמת באופן יוצא דופן את כל המסרים שאותם מבקש רועי להעביר: הוא דורש עבודה קשה בשילוב חשיבה יצירתית, והתוצאה נראית ממש בלתי אפשרית.
תחת הכותרת 'אימון', למשל, נמצא את סיפורו של חואן טמריז הספרדי שנחשב לאחד מטובי הקוסמים בעולם. כדי לזכות במעמד זה, טמריז נאלץ להתאמן על הטריקים שלו- והרבה:

"אני מתחיל את האימון ב-2 בלילה. אלו השעות שאני הכי עירני בהן. אני מתאמן מול מראה כאשר יש לי מראה מכל צד וכך אני יכול לבדוק את הזוויות שלי. אני מתאמן כך כשעה, ואז עובר למצלמת וידיאו (כדי לדמות מצב שבו מישהו אחר רואה את מה שאתה עושה). גם כאן אני מצלם מכמה זוויות ומסתכל…"

המסר כאן הוא שהאימונים הסיזיפיים משתלמים, ושאי אפשר בלעדיהם.
גם בתחום החשיבה היצירתית, האשליות הן מקור טוב לפילוסופיה שימושית. רועי מספר על המבוגרים שנדהמים מכך שהוא מסוגל לנחש את המזל האסטרולוגי שלהם, ולא מתרשמים כלל מכך שהטלפון הנייד שלהם מסוגל לקבל אותות GPS מלווין שנמצא במרחק 15 אלף קילומטרים משם. הכל, מסתבר, עניין של נקודת מבט.

אם ניסיונו של רועי כקוסם הוא אחד מנקודות החוזקה של הספר, תחום אחר של חייו הוא נקודת חולשה. רועי מעיד על עצמו שהוא אדם מאמין, ובנקודות רבות לאורך הספר מביא דוגמאות וציטוטים מעולם ההלכה והגמרא. ייתכן וקוראים דתיים לא יסכימו איתי, אבל לטעמי רבות מהדוגמאות מעולם זה אינן תורמות לספר ואפילו להפך. למשל, תחת סעיף 'יצירתיות' מספר רועי על הבעיה הקלאסית של החמץ בפסח: איך נפטרים מהחמץ בחנות הסופרמרקט, בלי לזרוק אותו לפח? 'מוכרים אותו', כביכול, לגוי וקונים אותו ממנו אחרי הפסח. זו אולי דוגמא ליצירתיות בעולם הדת, אבל לעיניים חילוניות זהו פתרון אבסורדי לבעיה אבסורדית. בניגוד לאלו של עולם האשליות, חשתי שהדוגמאות ההלכתיות היו רבות, מוגזמות ומאולצות מדי.

אבל סוד ההצלחה של ספרי השיפור העצמי אינו טמון בדוגמאות מוצלחות וסיפורים טובים. ספר טוב בז'אנר הזה הוא ספר שגורם לקורא לרצות להשתפר- ולהאמין שהוא מסוגל לעשות כן. 'אבא עשיר, אבא עני' לא הפך אף אחד לעשיר (פרט למחברו, כמובן) אבל הוא בהחלט גרם לקוראים רבים להבין שכלכלה אינה חייבת להיות מסובכת ושכל אחד יכול להצליח ולהתעשר אם הוא מוכן להשקיע את המאמץ הנדרש לשם כך. סוד הקסם, אם כן, הוא ביכולתו של הסופר לעורר השראה אצל הקורא.

רועי מצליח לעורר את ההשראה הזו. כתיבתו זורמת, קולחת ומלאת התלהבות, והמסר שצץ כל העת מבין השורות הוא ברור: אתה יכול, את יכולה. הוא עושה עבודה טובה בשכנוע, וסוחף את הקורא להאמין בעצמו וביכולתו לשלוט בחייו ובמידת הצלחתו: שיחת מוטיבציה שמשתרעת על פני 352 דפים.

3 Responses

 1. אני מאוד אהבתי את הספר ראש גדול של רועי יוזביץ', לא האמנתי באיזה מהירות הספקתי לקרוא את הספר הזה.
  בואו נגיד שלא קראתי הרבה ספרים בחיי וגם לי ספציפית (דיסלקטי) קצת מורכב יותר מהאחרים.

  הספר כתוב בצורה שותפת, נעימה, ברורה, חכמה ומלאת השראה. אני רוצה לומר תודה רבה לרועי יוזביץ' על הדרך שבו הוא העביר את כל הידע עצום שרכש עם השנים אל הכתב ואיגד אותו בצורה טובה כל כך שגם אני נהנתי לקרוא ולהשתפר.

  בהצלחה לכל הקוראים,

  פלג אלקלעי

 2. אופיר הגיב:

  האמת, הסיקור לא עשה לי חשק לקרוא…
  אבל אני גם לא קהל היעד…

  חבל שהלכת לכיוון הזה.. דווקא כל הסיקורים האחרים עשו לי ממש חשק לקרוא את הספרים..

  מתי יבוא האדם שייתן דוגמאות מכנסיית מפלצת הספגטי המעופפת…

  • יאללה, אופיר, מחכים לך. תכתוב. אם תשלח לי עותק מהספר שלך – אשלח לך את החדש שלי.
   את הספר ראש גדול אני מאפשר להוריד בחינם באתר שלי, שיהיה בכיף!
   🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.