לכו להתאבד! אירוע אנטי-הומאופתיה, 10:23

למי לא מתחשק, ככה, מדי פעם, להשתתף באירוע של התאבדות המונית?

חברי קהילת הספקנים הישראלית, (אני שמח להשתייך אליה אם כי באופן פסיבי למדי, אני מודה) מארגנת אירוע מחאה ביום שישי הקרוב במסגרת מחאה גלובלית כנגד הומאופתיה ושאר ה'תרופות' הפסאודו-מדעיות. האירוע מכונה 10:23, ובמסגרתו כל המשתתפים יבלעו 'מנת יתר' של תרופות הומיאופתיות כדי להוכיח שאין בזה שום דבר, מילולית ומטפורית.

תרופות הומאופתיות הן אמנם בקבוקני מים ותו לו, באופן עקרוני – אבל הנזק שהן גורמות בעקיפין יכול להיות משמעותי ביותר. הנה שתי דוגמות מייצגות:

 • אם שמונעת מבנה החולה טיפול באנטיביוטיקה במשך ימים ארוכים, כיוון שיש לה 'רמדי' הומאופתי (יוסי לוי, בלוג 'נסיכת המדעים')
 • רוקחים בריטיים שממליצים ללקוחות שלהם לקחת חיסונים הומאופתיים כנגד מלריה לפני נסיעה לאפריקה – רשלנות מקצועית ברמות הגבוהות ביותר, לדעתי (אביב אור, 'ספק סביר')

פרטים נוספים על האירוע תמצאו באתר הרשמי שלו בישראל

בהצלחה לספקנים!
רן

9 Responses

 1. גלעד הגיב:

  אבישי,
  אם תקרא קצת מעבר לסרטון, וכן את הכתבה הראשונה שלי בנושא, וכן את כל הקישורים הרבים שאני מפנה אליהם, תיווכח שההומאופתיה אינה מגובה במחקרים איכותיים.
  זה לא שאלה של מה אני מאמין או חושב, זה שאלה של עובדות ותוצאות: יעילותה של ההומאופתיה אינה עולה על זה של טיפול פלצבו, כפי שעולה ממחקרים קליניים מבוקרים.
  (זו גם עמדת משרד הבריאות, דרך אגב).
  ברשומה הראשונה אני מביא תרשים של ויכוח אופייני בנושא: http://wp.me/p1K6uX-Q4
  אני מציע שלא נתחיל לפתח אותו כאן…
  כל טוב, ופלצבו נעים לכולם!

 2. הומאופתיה לילדים הגיב:

  גלעד שלום.
  כן, ראיתי את הבדיחה…. 🙂 באמת מצחיק.
  העניין הוא שלא משנה עד כמה ננסה להכחיש זאת,הומאופתיה יכולה לעשות ניסים (לא, לא כמו הסרטון אותו אתה מציג), ואישית צפיתי במספר מהפכים שנגרמו בזכות טיפול הומאופתי.
  את ההומאופתיה מנסים למחוק כבר מעל ל200 שנה, אבל השורה התחתונה- יש לה דרישה,
  יש מטופלים, ויש מדינות שאף מכירות בה כרפואה!!! (נסה את הודו, המדינה השנייה בגודל האוכלוסייה בעולם) .
  שטויות? אולי אתה חושב ומאמין כך… התוצאות מוכיחות את ההיפך 🙂

  תודה על תגובתך, מעריך אותה מאוד, גם שהיא מנוגדת להשקפותיי

  אבישי

 3. גלעד הגיב:

  על ההפקרות שחוגגת בתחום ההומאופתיה במיוחד בטיפול במצבי חירום כתבתי כאן:
  http://wp.me/p1K6uX-18M

 4. ranlevi הגיב:

  תודה על התגובה, אבישי!
  אני מודה שאני לא בקיא בתהליך ההכשרה של הומאופתים, כך שיכול מאד להיות שהפניה להסתכלות
  רפואית היא חלק מהאתיקה המקובלת בתחום. אף על פי כן, אני לא בטוח שהומאופת, גם מוסמך, צריך להיות זה שמקבל את ההחלטה הזו. אם אני הייתי זה שקובע, הייתי מעדיף שהחולה יעבור *קודם
  כל* אצל רופא מוסמך, והוא יהיה זה שיפנה אותו להומאופת לשם ניצול היתרונות הפסיכוסומטיים שמציעה ההומיאופתיה.
  רן

 5. הומאופתיה לילדים הגיב:

  רן שלום
  מי שנעזר בהומאופתיה, יתייעץ ברוב המקרים עם ההומאופת עליו הוא סומך.
  אין בכוונתי להיות סניגורם של "כל ההומאופתים", אבל יש פה עניינים של אתיקה רפואית.
  לעיתים יש להומאופת, עד כמה מוזר שזה נשמע, את הכלים להתמודד גם עם מצבים קשים.
  אבל,ישנו גם אלמנט של שיקול דעת, ובמקרים קיצוניים, הומאופתים שהם אינם רופאים, צריכים ולדעתי אפילו חייבים להפנות את המטופל להסתכלות רפואית.
  זו אתיקה מקצועית, שעד כמה שאני יודע, אפילו מועברת כחלק מחומר הלימוד של ההומאופתים!
  קל מאוד להאשים אחד ולהשליך על הכלל, לא תמיד מה שרואים מבחוץ הוא הנכון.
  אם יש לדוגמא מטפל אחד שסרח, אין זה אומר שכולם כאלה!
  זה חומר למחשבה… במיוחד כשאני ראיתי עד כמה הומאופתיה היא יעילה במצבים אקוטיים וסוערים.
  לא תמיד מה שאנחנו לא יכולים לתפוס או להבין, יהפוך אוטומטית לרפואת אלילים.
  חומר למחשבה….
  אבישי

 6. רן לוי הגיב:

  הי, אסנת, תודה על התגובה! 🙂
  אין עוררין על כל היתרונות שציינת ברפואה הומאופתית.
  אבל בו בזמן, צריך לזכור את החסרונות- והחמור מביניהם הוא שיש אנשים שלא מפעילים את אותו שיקול הדעת כמוך ולא יודעים מתי חובה לגשת לרופא, ומתי להסתפק בפלסיבו. אני מרחם על ילדים של הורה כזה.
  לכן לדעתי, המטרה שלנו צריכה להיות 'להזריק' לרפואה המודרנית את כל הדברים הטובים שציינת ברפואה הומאותפתית, כמו תשומת הלב של הרופא, אורח חיים בריא וכו' וכו'- ולא להמשיך ולעודד אנשים להשתמש בתרופות אליל.
  רן

 7. אסנת הגיב:

  גם אני ספקנית בדרך כלל, אבל יש מקרים שבהם התרופות ההומיאופטיות פשוט עובדות. אולי זו השפעת פלסבו, ואולי משהו שעוד קשה לנו להבין.
  למשל- על היפוכונדרים זה עובד מעולה- מונע הרעלה מתרופות אחרות.
  על מי שיש לו מגוון של תסמינים (הרפואה הקונבנציונאלית מטפלת בכל אחד בנפרד ולפעמים באופן מנוגד אחד לשני). רופאים הומיאופטים הם היחידים המסתכלים על הבן אדם כמכלול. נכון, זה אמור להיות התפקיד של רופא המשפחה, אבל המצב בשטח הוא כזה שלרופא המשפחה אין את היכולות ומשאבי הזמן לעשות את זה.
  ובנוסף- טיפול הומיאופטי, מטבע היותו טיפול כולל, בדרך כלל מנסה לשלב גם אורח חיים בריא (לא לאכול סוכר וקמח לבן למשל) וזה רווח נקי. מה שקורה הוא ששכנוע עצמי בטיב הטיפול מעודד אותך לשמור על אורח חיים בריא, אתה מרגיש יותר טוב ולו רק בגלל זה, ושוב יש לך תמריץ לשמור על אורח חיים בריא.
  לגבי תרופות הומיאופטיות מזיקות- בכל תחום יש שרלטנים ואנשים לא מקצועיים, וצריך לדעת למי ללכת (יש הרבה מאוד הומיאופטים רציניים שהם גם רופאים והם לדעתי לא יתנו תרופות מזיקות) וגם כמובן להשתמש בהיגיון בריא. הרפואה ההומיאופטית לא צריכה להיות תחליף אלא משלים לרפואה קונבנציונאלית. ברור שאם יש לך דלקת ראות תיקח אנטיביוטיקה, גם אם הלכת להומיאופט קשוח שאמר לך לא לגעת בזה. העניין הוא שהרבה פעמים לאנשים שהולכים לטיפול הומאופטי מתמשך, חולים הרבה פחות ולא מגיעים לדלקת ראות ודומותיה, גם אם מלכתחילה הסיבה שהלכו להומיאופט הייתה שהם כל הזמן חולים (קרה לי עם הבנות שלי).

 8. יואב הגיב:

  הרעיון הזה יכול להיות מסוכן, שלא כמו תרופות אמיתיות "שיקויים הומיאופתים" לא נדרשים לעבור בקרת איכות קפדנית ורק אלוהים יודע מה יש באמת בתוך הבקבוקים האלו. במקרה הטוב זה באמת מים מזוקקים, אבל במקרה הגרוע זה יכול להיות משהו שמזיק לגוף.
  לפני כמה חודשים היה סיפור בארצות הברית שמשתמשים בתרופה הומיאופטית נגד צינון ונזלת (אאל"ט זה היה ספריי אבץ) איבדו את חוש הריח שלהם כתוצאה משימוש ב"תרופה".

  מילא אם היית יכול להיות בטוח שהרכיב הפעיל בתכשירים האלו הוא באמת רק מים מזוקקים, אבל מה אם במקום אחד חלקי מיליון של כספית מה שאתה שותה מכיל כמות פחות זניחה?

 9. Meir הגיב:

  Actually it should be vice versa – since in Homeopathy the smaller the dose the stronger the effect, then by ‘not’ taking the medicine you are actually overdosing 🙂

  The quote is from Simon Singh’s book Trick or Treatment

  “Patient who forgot to take a homeopathic remedy might die of an overdose”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.