fbpx

[עושים היסטוריה] 80: הסדרה שחירפנה את אסימוב- על מדע ובדיה במד"ב.

**הפרק לא זמין להאזנה – אך יעלה שוב בקרוב!***
| קרא את הטקסט

בפרק זה נבחן את הדילמה מולה ניצב כל סופר מד"ב, 'דילמת הדיוק': עד כמה המדע שבסיפור צריך להיות מדוייק, ומתי אפשר 'לכופף' את חוקי הטבע משיקולים דרמטיים או מסחריים.

-על סידרת הטלוויזיה שהצליחה לעצבן את אייזיק אסימוב…
לארי ניבן מנתח את 'ביצועיו' של סופרמן..
-ומדוע עדיף להיות גיבור על ממוזער ולא קינג קונג?

תודה לויקטור בן-עזרא שכרגיל סייע לי בהכנת התוכנית. תודה לחברי הצוות המובחר שפרק זה הוא תוצאה של עבודת התחקיר המצויינת שלהם: יובל פרנק, מרב הדר, גיא איל ואלון טרטמן. אם גם אתם מעוניינים להצטרף לצוות התחקירנים, אנא פנו אלי דרך המייל.

מפגש המאזינים השני של התוכנית עומד בפתח! מהרו להרשם.
נשתמע,
רן

פרקים קודמים בנושאים דומים:
פרק 60: האיש שבגלולה הקטנה- על פיליפ ק. דיק.
פרק 50: היפי, פאשיסט, אדם חופשי- על רוברט א. היינליין.
פרק 20: מדע בדיוני, ללא חייזרים- על אייזיק אסימוב.

יצירות מוסיקליות אשר הופיעו בפרק:
cdk- The_Pudding
cdk- Baby
Nurykabe – Jar_hut

You may also like...

13 Responses

 1. נדב הגיב:

  יופי של פרק, אהבתי את העיסוק במדע דרך התגובות האונושיות למדי של סופרי המד"ב השונים.

 2. יובל פרנק הגיב:

  שניר, אם אני זוכר נכון – הכותבים סתם חיפשו תירוץ למקור ממנו סופרמן מקבל את כוחותיו (בהתחלה טענו שהוא נולד איתם כמו שאר תושבי קריפטון ואז שהשוני בין הפלנטות אפשר לו כוחות…) אז הם החליטו לומר שהמקור הוא השמש של כדוה"א.
  אני לא הייתי מחפש הגיון אצל כותבי קומיקס. בDC עצמה מודעים לתקלות והם הוציאו חוברות שעוסקות רק בניסיונות לתקן את השגיאות.
  האמן לי שאם הם יחליטו להביא לקלארק ילד לעולם, הם ייטענו שמספיק להחשף לשמש פעם אחת בכל משך זמן מסוים, והצאצאים פשוט לא נחשפו מעולם (רק"י, פתרון מזניב :-)).

 3. עומר הגיב:

  לגבי הסצינה בדו"ח מיוחד: כשהסרט יצא קראתי שהבמאי של הסרט, ספילברג, כינס צוות של אנשי מדע, טכנולוגיה ועתידנות וביקש מהם לשער איך ייראה העולם 50 שנה קדימה, איזה טכנולוגיות יהיו. אנשי הצוות הזה היו אמורים לבסס את התחזיות שלהם על דברים שנמצאים בפיתוח או שיפותחו בשנים הקרובות. לכן אני מאמין שכיוון ההשפעה הוא הפוך ממה שמתואר בפודקאסט – זה לא שהצגת הממשק העתידני הביאה מהנדסים לתכנן מערכות כמו wii אלא המערכות שכבר היו בפיתוח השפיעו על יוצרי הסרט. הסרט אמור להתרחש בשנת 2054, אבל אני חושב שחלק ניכר מהטכנולוגיות שמוצגות בו כבר קיימות או יהיו קיימות בשנים הקרובות, כלומר, לא הרחיקו ראות בחיזוי הטכנולוגיות.
  קטנוניות בצד, היה פרק מצוין, אהבתי מאוד. אולי זה רק נדמה לי, אבל נראה ששני הפודקאסטים של רועי לוי משתלבים בפרק הזה. כלומר, הפרק הנוכחי יכול היה להשתלב בקלות גם בפודקאסט "כתיבה 101" כפרק על חשיבות הדיוק המדעי בכתיבה.

 4. earl hiki הגיב:

  אהבתי מאד את הפרק ובעיקר את העובדה שגם לנו הכנסת מדע רגיל במסווה של פודקאסט על מד"ב 🙂

 5. נעם הגיב:

  מציאות וירטואלית כמו שהסברת שמופיע בסרט "דוח מיוחד" קיימת כבר משנת 1995 בסרט "גוני מנמוניק" שם עם משקפים מתאימים נכנסים ל"רשת" ומחפשים מידע.

 6. אפרת הגיב:

  באמת פרק מצויין!

  ובהמשך אליו – אני רוצה להמליץ על ספר שאני קוראת עכשיו – "הפיזיקה של הבלתי אפשרי" מאת מיצ'יו קאקו.
  http://www.text.org.il/index.php?book=1005051

  קאקו בונה את הספר כאילו הוא *מחוייב* להסביר ואף להמציא-מחדש את הטכנולוגיות של תסריטאי מסע בין כוכבים ועוד סופרים ותסריטאים רבים.
  התוצאה היא מעין סקירה קריאה ומעניינת על מדע הפיזיקה.

 7. אלון טרטמן הגיב:

  לדעתי האוביקטיבית זהו אחד הפרקים הטובים של הסדרה. גם צוות התחקירנים היה מעולה 🙂

 8. Vick BE הגיב:

  אויש, התבלבלתי עם ארתור סי קלארק… 😀

 9. רן לוי הגיב:

  ויק- ניבן עוד חי! אל תהרוג לי את אחד הסופרים הנערצים… 🙂
  חתול- בהחלט לא מיציתי את כולם…החלטתי לגוון הפעם. אני מבטיח שפרק תשעים יתמקד בסופר ספציפי, ואני אפילו יודע מי 🙂
  רן

 10. חתול הגיב:

  מצד אחד, מדובר על פרק מעניין ומשעשע שהוסיף לי הרבה ידע.
  מצד שני, אני מעדיף את הפורמט הרגיל על סופרי המד״ב (ולא נראה לי שמיצית את כולם) וחבל שאצטרך לחכות עוד עשרה פרקים לפרק רגיל.

 11. שניר ד הגיב:

  רובוט – לפי ההנחה הזאת שלך כוחותיו של סופרמן היו צריכים לעבוד רק בשעות היום, כלומר הוא היה מחוסר כוחות בערב, או סתם כשהוא היה נכנס לחדר עם תריס סגור. אני לא בטוח עד כמה זה תואם את סופרמן…

 12. Vick BE הגיב:

  רובוט קטן וירוק, אני רואה שמצאת פתרון הגיוני לשאלת יכולת ההפרייה של סופרמן 🙂 ספר את זה ללארי ניבן…. אה, סליחה, הוא כבר לא בין החיים. בכל אופן, על סמך ההשערות שלך, תוכל לכתוב את התסריט לסרט ההמשך: "בנו של סופרמן" 🙂

 13. רובוט קטן וירוק הגיב:

  סופרמן מקבל את הכוחות שלו מהשמש הצהובה של כדור הארץ, ולכן להזרעונים שלו לא יהיו כוחות על כי הם לא ניחשפו לשמש הצהובה, אותו הדבר עם התינוק ובעיטה הראשונה שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.