ואם ישנם עצים על מאדים…מה זה אומר?

לפני כשבועיים התפרסמו ברחבי הרשת תמונות מפני השטח של מאדים, שצילמה החללית MRO. בתמונות ניתן להבחין בברור בבליטות כהות אשר נראות כמו עצים הבוקעים מתוך הדיונות האדמוניות.

למעשה, אין אלו עצים- כי אם אשליה אופטית. פרטים נוספים על האשליה תמצאו כאן, אבל אני מעוניין לשוחח על העניין מזווית שונה לחלוטין.
נניח שבאמת היו אלו עצים על המאדים. עצם העובדה שישנם חיים אחרים ביקום היא כבר חדשה מסעירה, אבל מהן המשמעויות הנוספות, החבויות יותר, שיש לתגלית (בלתי סבירה בעליל) כזו?

חיים נטולי מים. על מאדים אין מים נוזליים: אם היו כאלה, הם היו מתאדים מייד בלחץ האוויר הנמוך. מה מחליף את המים בעצים המאדימיים? כיצד מצליח העץ להסיע חומרי מזון אל איבריו- או אולי הוא נעזר במנגנון אחר לגמרי? המדענים נוטים לשער שמים הם תנאי הכרחי להיווצרות חיים- אך לו היו עצים נטולי מים במאדים, עצם קיומם היה פותח אינספור אפשרויות נוספות לקיום חיים על עולמות אחרים.

דימיון מקרי לעצים על כדור הארץ? גזע ארוך, ענפים, עלים- את כל אלה יש לנו גם כאן, על הכדור שלנו. אם העצים המאדימים דומים לשחקני הבית כאן, ייתכן והדבר מצביע על קשר בין החיים על שני הפלנטות. אולי כדור הארץ 'הזריע' את החיים על המאדים, או שהחיים הגיעו אלינו מהכוכב האדום? ואולי שניהם קיבלו את מתנת החיים ממקור שלישי? 'פאנספרמיה' היא תאוריה לפיה החיים ביקום מדלגים מכוכב לכוכב באמצעות כוכבי שביט ואסטרואידים. אולי יש בה משהו?

איך הם מתרבים? צמחים רבים על כדור הארץ נעזרים בבעלי חיים כדי להאביק אותם ולהתרבות. דבורה היא סוג של 'טיל מונחה' שהצמח שולח אל פרח אחר. ישנם צמחים שמתרבים בצורה א-מינית, וישנם גם כאלה שסתם נעזרים ברוח כדי לפזר אבקה. מהי השיטה המועדפת על העצים החייזרים? האם ייתכן שישנה אקולוגיה שלמה וחבויה על מאדים, למשל- קיני נמלים תת קרקעיות אשר ניזונות מהעצים (דרך השורשים) ומסייעות להם להתרבות. או אולי הם מצאו שיטה שונה לגמרי להתרבות?

חיים שונים לחלוטין. אם היו אלה עצים, מחר כבר הייתה חללית של נאס"א בדרך לשם כדי להביא דגימות בחזרה אל כדור הארץ. מה היינו מגלים תחת המיקרוסקופ? האם עצים מאדימיים זקוקים לד.נ.א. , כמו כל צורות החיים על כדור הארץ? ואולי הם מצאו פטנט אחר להעביר את המידע התורשתי? האם גם הם מבוססים על חומצות אמינו, חלבונים, דופן תאית שומנית? סביר להניח שלא, מכיוון שתנאי הטמפרטורה הקיצוניים על מאדים היו הורסים אותם בקלות. אז אולי התאים עשויים מסוג של פלסטיק עמיד? או מתכת?

מחשבות, מחשבות. לכל הפחות, יש כאן חומר לסיפור מד"ב מצוין…
נשתמע,
רן

פרקים קודמים בנושאים דומים:
פרק 51- הדילמה של הצמחים
פרק 48- גשם של יהלומים, עננים של חומצה: על מזג האוויר על כוכבי לכת אחרים
פרק 17- הלו, זה בלומפילד? איך נתקשר עם צורות חיים תבוניות ביקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.