אפשר להרעיל את האינטרנט? אפשר, אולי.

אפשר להרעיל את האינטרנט? מסתבר שאפשר. אולי.

מקולו (Mccolo) הייתה ספקית אינטרנט שהתמחתה באיחסון של כל מה שרע ומזיק בעולם הוירטואלי. חברות המפיצות ספאם? בוודאי. עבריינים שמפעילים Bots (וירוסים למחשב)? למה לא. פורנוגרפיה פדופילית? גם.
לפני שנה, בעקבות לחץ ציבורי כבד, ניתקו ספקיות השירות של מקולו מהרשת. החברה נגוזה, ובבת אחת צנחו רמות הספאם הנשלח בעולם בכ-70 אחוז. זה החזיק רק כמה שבועות, אבל זה לא רע.

אבל כאן התרחש משהו מעניין. על פי דיווח של הוושינגטון פוסט, טווח כתובות ה-IP ששימש את מקולו ('שטח המחיה' שלה באינטרנט, אפשר לומר) הפך מאז, למעשה, ללא שמיש. אף אחד לא מוכן לקנות אותו.
מדוע? מכיוון שספקיות אינטרנט בכל העולם הכניסו, עוד בימי מקולו, את הכתובות הללו ל'רשימה שחורה': כל דואר שמגיע מהאזור הזה של האינטרנט נחשד מיידית כספאם ונזרק לפח. המשמעות היא שמי שירכוש את כתובות ה-IP הפנויות הללו היום, מסתכן בכך שלא יוכל לשלוח מייל מהן: הוא אומנם חף מפשע, אבל אם הרשימות השחורות לא עודכנו (ומי יודע מתי הן מתעדכנות) המייל שלו יסונן כספאם מייד. מי הפראייר שמוכן לקחת הסיכון הזה? אף אחד. כולם מעדיפים להתרחק מהאיזור 'המצחין' כמה שיותר והערך הנדל"ני שלו, במונחי האינטרנט, צנח לאפס.

המשמעות היא שחלק מהאינטרנט 'הורעל'. מקולו לא רק שעשתה רע כשהייתה בחיים, היא גם השאירה אחריה אדמה חרוכה- אמנם לא לנצח (אפשר להניח שעם חלוף הזמן ניתן יהיה לשוב ולהשתמש בכתובות הנ"ל), אבל לפחות לכמה שנים טובות. ממש כמו השפעת החומרים הרדיואקטיביים על האיזורים שסביב צ'רנוביל, לא?
נשתמע,
רן

2 Responses

 1. ranlevi הגיב:

  שאלה מעניינת, לאון! אני מניח שגם כאן פועלים או יפעלו חוקי ההצע והביקוש. השאלה החשובה היא תוך כמה זמן חוזר טווח הכתובות 'המורעל' להיות לגיטימי בעיני שאר השרתים ברשת, שכן אני מניח שלרוב הרוכשים זה יכול להיות שיקול חשוב. מכיוון שאין רשות מפקחת אחת ברשת, המידע על כך שכתובת 'חזרה למוטב' יכול לחלחל באיטיות רבה מאד ברחבי האינטרנט, אולי אפילו שנים…
  רן

 2. Leon הגיב:

  אני לא יודע אם אני מאלה שרואים את חצי הכוס המלאה בסיפור הזה אבל, אם באמת אף אחד לא רוצה לקנות את טווח הכתובות, זה לא אומר שהמחיר עליהן עלול לרדת? אנחנו רגילים לכך שמכירות של כתובות מתבצעות אוטומתית דרך אתר מכירות אבל אם אף אחד לא קונה, אולי אפשר ליצור קשר עם החברה המוכרת בצורה אישית ולשאול על תמחור מחדש עבור הטווח הזה.

  אני למשל הייתי לוקח את השטח הזה אם הוא היה מוצי בזול. יש מיליון ואחד דברים שאפשר לעשות עם הכתובות האלה שלא מחייבים תקשורת (לפחות תקשורת אימייל) עם אף אחד.

  רק שני הביטסנטס שלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.