גם בלשים קשוחים צריכים לדעת לכתוב מדע- או, איך להסביר כמו שצריך.

את המאמר הקצר הבא כתבתי עבור 'כתיבה101', הבלוג של זיו קיטרו אשר פונה לקהל הכותבים המתחילים. זיו, סופר ואיש תקשורת בפני עצמו, מספק עיצות ורעיונות כיצד לשפר את הכתיבה והתהליך היצירתי.
אני תרמתי את חלקי בתחום שבו אני מתמחה- כתיבת מדע פופולארי. מי שסקרן לפתוח את הגולגולת שלי ולראות מה מתרחש בפני בזמן שאני כותב את 'עושים היסטוריה!', מוזמן להמשיך ולקרוא.
קריאה מהנה,
רן

גם בלשים קשוחים צריכים לדעת לכתוב מדע
או, איך להסביר כמו שצריך.

סביר להניח שרבים מאיתנו לא יזכו לכתוב מאמר מדע-פופלארי, אבל חלק מהטכניקות שבהם סופרי מדע משתמשים בקביעות יכולים להיות שימושיים גם בז'אנרים אחרים. במדע-בדיוני, למשל, ישנם פסקאות שלמות שבהם הסופר מתבקש להסביר רעיון או טכנולוגיה חדשנית ששילב בסיפור. בסיפור בלשי הגיבור עשוי לנצל את הרגעים שבין כיבוי סיגריה והדלקת סיגריה חדשה להרשים את אהובתו בטכניקות הפתולוגיות שלו. אני בטוח שישנן דוגמאות נוספות למכביר.

ההחלטה הראשונה של הסופר היא לאיזה קהל מכוון ההסבר. סביר להניח שזו ההחלטה החשובה ביותר בכל תהליך הכתיבה ועל כן יש לשקול אותה בכובד ראש. כלל אצבע: כוון נמוך יותר ממה שנדמה לך. אם כבר לטעות, עדיף שההסבר יהיה פשטני מדי מאשר טכני ומייאש. זאת ועוד, הנטייה הטבעית של הסופר היא להרשים את קוראיו בחוכמתו הרבה (לדעתו, לפחות) ונדרש מאמץ מודע כדי לסתור נטייה זו.

השאלה השניה שהסופר חייב לשאול את עצמו היא: מה אני רוצה להסביר, או ליתר דיוק, מהי מטרת ההסבר? הטעות הנפוצה ביותר אצל סופרי מדע מתחילים היא ההתבזרות: קו המחשבה מתחיל לנדוד, הדוגמאות אינן רלוונטיות והקורא מתחיל להתבלבל. על הסופר לחתור אל מטרתו ביעילות ועם מינימום הסחות דעת, הסברים מעניינים-אך-לא-רלוונטיים ואנקדוטות ארוכות.

טכניקת ההסבר המוצלחת ביותר, לטעמי, היא זו המשלבת אלמנטים סיפוריים ועובדתיים בשזירה הדוקה. כדאי לפתוח באנקדוטה קצרה ומעניינת ולשלב את ההסבר בתוכה באופן טבעי- באותן הנקודות בסיפור שבהן הקורא *רוצה* לדעת יותר כדי להבין את הפואנטה של הסיפור. הדינמיקה הטבעית של הסיפור תמשוך את הקורא הלאה גם אם ההסבר לא יהיה מושלם. הוא עשוי לדלג על הקטעים הפחות מעניינים, אבל לא ינטוש את הקריאה.

לבסוף, עצה אחת שתמיד שווה זהב. טיוטה ראשונה של כל דבר היא זבל. שים את החומר במגירה ונעל אותו לשבוע. רק אז קרא אותו מחדש ודאג למחוק לפחות שליש ממה שכתבת קודם. תן למישהו לקרוא ושקול כל הערה בכובד ראש- בדרך כל ההערות יהיו עדינות יותר ממה שהקורא באמת חושב על הטקסט שלך.

בהצלחה,
רן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.