מתי תגיע קרן הלייזר לשדה הקרב?

הסרטון הקצרצר למעלה הוא מניסוי שנועד להדגים את יעילותה של קרן-לייזר ככלי נשק. ניתן להבחין בפגיעה מדויקת למדי במכסה המנוע של המשאית שמתלקח בלהבות. הסרטון הזה הביא אותי לחשוב על יעילותה של קרן הלייזר כתחליף לפגז רגיל.

בשדה הקרב האמיתי אנחנו לא צפויים לראות לייזרים ככלי-נשק בעתיד הקרוב ולדעתי- אולי אפילו לא נראה אותם כלל, פרט לכמה יישומים ספציפיים. ללייזר יש כמה יתרונות מפתים: המהירות הגבוהה של האור, העדר רתע ודיוק רב למשל- אבל גם כמה חסרונות משמעותיים. הנזק שגורם לייזר הוא נזק מקומי כתוצאה מהתאדות החומר בחום העז, כפי שניתן לראות בסרטון- אבל פיצוץ של חומר נפץ הוא הרסני יותר לכלי רכב ומבנים. כמו כן, קרן הלייזר לא יכולה לנוע במסלול עקום כמו פגז ארטילריה, וחלק מהאנרגיה שלה הולכת לאיבוד במעבר דרך אבק, ערפל וכו'. היתרון האמיתי היחידי, לדעתי, הוא היעדר הרתע וגם הוא בא על חשבון פיזור חום גבוה של רובה הלייזר.

איפה כן נראה לייזרים? בחלל, כנראה. בגלל המרחקים העצומים בחלל כלי נשק 'קונבציונליים' כמו פגזים או טילים עשויים להיות לא-פרקטיים: אני נזכר בסיפורי המד"ב של לארי ניבן על טילים שנשלחים חודשים ושנים מראש כדי להגיע ליעדם. קרן לייזר תחצה את המרחקים במהירות סבירה ובדרך כלל די בחור בדופן החללית כדי לגרום לנזק לא מבוטל.

ועוד דבר
– כשהייתי ילד היה בקניון אולם 'לייזר-קווסט': משחק שבו כולם לובשים שכפ"צים עם גלאי אור (אני מניח שזה היה אינפרא-אדום כי אני עדיין בחיים) ויורים אחד על השני בחשיכה מרובי פלסטיק מתאימים. מעניין לחשוב מדוע הקונספט הזה נכשל מסחרית, בעוד שהפיינט-בול הרגיל (כדורי צבע) משגשג למדי?

נשתמע,
רן

פוסטים אחרונים בבלוג:
פנינים מהזבל (2).
לא פשוט להיות אלוהים.
צ'אק נוריס נגד המדע.
פנינים מהזבל.
את מטפשת אותי, את מטפשת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.