הקרב על השקע- הסוף?

הנה טכנולוגיה שהמתינה מאה שנה עד שמישהו ימצא לעשות איתה משהו מועיל- ועכשיו זה קורה.
מאז שכל אחד מאיתנו התחיל להחזיק טלפון סלולארי בכיס, התחרות על השקע החשמלי הפכה להיות קרב פרוע לחיים ולמוות. פיתוח של חברת Witricity עומד לפתור אותנו מהצרה הזו: הטכנולוגיה שלהם מאפשרת אספקת חשמל באופן אלחוטי, דהיינו אין צורך לחבר את המטען אל השקע.
כאמור, הרעיון אינו חדש: לי בבית יש כבר שנים מקדחה רוטטת במסווה של מברשת שיניים חשמלית אשר נטענת באופן אלחוטי: רק להניח על התושבת המתאימה. ניקולה טסלה ניסה לבנות משהו כזה עוד בראשית המאה. עד היום לא היה צורך עז בטכנולוגיה הזו מכיוון שלא היו לנו כל כך הרבה מכשירים ניידים- אבל במצב הנוכחי ההמצאה עשויה להשתלם מבחינה כלכלית עבור ייצור המוני.

איך זה עובד? אנטנה שמשדרת אנרגיה למרחקים ארוכים היא בזבזנית: אנרגיה הולכת לאיבוד גם אם אף אחד לא מקבל אותה בצד השני. אבל בטווחים הקרובים, העברת אנרגיה תתבצע רק אם יש גורם מקבל- אחרת אנרגיה לא תעבור. זה נובע מהאופן שבו מתנהגים השדות האלקטרו-מגנטיים בטווחים קצרים ('שדה קרוב') וטווחים ארוכים ('שדה רחוק').
ב-Witricity פיתחו מערכת של אנטנה משדרת וסליל קולט שמתואמים בדיוק אחד לשני, כך שהם מעבירים אנרגיה ביניהם ביעילות גבוהה (יחסית, יש לומר- אנרגיה עדיין מתבזבזת באוויר במידה מסוימת). מכאן שאפשר להניח את הטלפון הסלולארי על השולחן בקרבת השקע האלחוטי- והוא יטען מעצמו.
מדליק. זאת אומרת, מטעין.
נשתמע,
רן

(תודה- שוב- לרפאלה על הקישור לכתבה!)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.