היתוך קר ליד באר שבע…ואנחנו לא שמענו על זה?

התגלית החשובה ביותר במדע אי פעם התרחשה השנה בעומר, ליד באר שבע, אבל אנחנו לא שמענו מזה כלום. חברת אנרג'יקס טכנולוג'יס הישראלית מספרת לעיתונאים שהצליחה לבצע 'היתוך קר', ובמקום שכל המדענים בעולם יהיו עכשיו בהיסטריה- ההכרזה הדרמטית הזו זכתה לקצת יותר מחמש מאות צפיות ביו-טיוב. תמונה סטטית של נינט הייתה מקבלת רייטינג טוב יותר.

מהו היתוך קר? מדובר בתהליך שבו ארבעה אטומי מימן מתמזגים לאטום הליום בודד, ומשחררים כמות גדולה מאוד של אנרגיה. כמה גדולה? בואו נאמר שבפעם הראשונה שהאמריקאנים ביצעו היתוך, אי שלם באוקיינוס השקט התאדה.
זו בדיוק הבעיה. היתוך מתבצע בתוך פצצות מימן ועל השמש, בטמפרטורה ולחץ גבוהים מספיק כדי לאלץ את אטומי המימן להתגבר על כוחות הדחייה הבין-אטומיים. הגביע הקדוש של המדע (לפחות מהרגע שהבינו שמכונות של תנועה מתמדת הן בלתי אפשריות) הוא ההיתוך הקר: היתוך בטמפרטורה ולחץ מעשיים. אם נצליח לעשות כן, כמות האנרגיה שתעמוד לרשותנו תהיה אינסופית, וחסל סדר כל בעיות האנרגיה על כדור הארץ. נכון להיום אי אפשר לומר חד-משמעית שהיתוך קר הוא בלתי אפשרי, אבל אחרי עשורים של נסיונות כושלים נדמה שזו מטרה אבודה.

והנה צפה לה חברה ישראלית קטנה ומספרת ל-CBS, ערוץ 10 וכלי תקשורת אחרים שהצליחה לבצע את הבלתי יאמן, אבל פרט לדיווחים לאקוניים על ניסוי מוצלח של משרד ההגנה האמריקאני וכמה שורות של מידע שיווקי, אף אחד לא מדבר על זה. מעניין למה? אולי יש כאן קונספירציה עולמית וחברות הנפט חופרות כרגע מנהרה מתחת לעומר כדי למוטט את משרדי החברה (תזהרו לא להפריע לח'ברה שחופרים בעזה)…או אולי זה בלוף.
אני מהמר על הבלוף. מישהו רוצה להתערב?
עדכונים בהמשך.
רן

(תודה רבה לרפאלה שהביאה את הסיפור לאוזני!)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.