אפשר לא לישון…בכלל?

פה ושם ישנם מי שמנסים לבדוק מה יקרה לגופם אם לא ישנו כלל. אחד המקרים המפורסמים הוא זה של רנדי גארדנר, תלמיד תיכון בן 17 שבשנת 1964 החליט לשבור את שיא גינס בחוסר שינה.
רדני נעזר בשניים מחבריו כדי שיחזיקו אותו ער, וסוללה של רופאים שהשגיחו על הניסוי. בימים הראשונים רנדי הפגין עצבנות רבה ושינויי מצבי-רוח קיצוניים (מה הפלא: חבריו התעקשו שלא יפסיק לדבר איתם גם כשהיה בשירותים, כדי שלא ירדם. מי לא היה מתעצבן מזה). לאחר מכן החל סובל מהזיות שונות ומשונות, ראה דברים שאינם קיימים והתקשה בדיבור. הוא החזיק מעמד במשך 264 שעות רצופות, כ-11 יום של עירנות. מעניין לציין שבתום הניסוי הוא ישן רק כ-14 שעות בלבד, והתעורר רענן ובריא: דהיינו, כמה שעות ספורות (יחסית) של שינה הספיקו למוח כדי לנער מעליו מאות שעות של חוסר שינה.

אבל רק למען הסר ספק: חוסר שינה הורג. מחלה גנטית נדירה בשם 'אינסומניה משפחתית קטלנית' גורמת להצטברות חומרים במוח שמונעים מהחולה לישון. בתוך שבעה חודשים עד שלוש שנים לכל היותר מתפתחות אצל החולה הפרעות נוירולוגיות והתקפי חרדה, שהופכת מאוחר יותר לשיטיון, חוסר תגובה מוחלט ולבסוף מוות.
לילה טוב.
רן

(תודה לדני דהן על הרעיון לפוסט, כמו גם הקישורים המצויינים!)

2 Responses

  1. Tsvia Dray הגיב:

    השם השם הבת שלי סבלה מכמה לילות ללא שינה וכבר כשלושה חודשים אומרת כל רגע שחוסר השינה שעברה יגרום למותה היא סובלת מכאבים איומים במוח קוראת לזה המח מתנשר מלשון משור …

  2. Tsvia Dray הגיב:

    השם השם הבת שלי סבלה מכמה לילות ללא שינה וכבר כשלושה חודשים אומרת כל רגע שחוסר השינה שעברה יגרום למותה היא סובלת מכאבים איומים במוח קוראת לזה המח מתנסר מלשון מסור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.