רשימת הפרקים המלאה

עושים היסטוריה

הרשמה לפודקאסט: רשימת תפוצה במיילiTunes | אפליקציית 'עושים היסטוריה' לאנדרואיד | RSS Link | פייסבוק | טוויטר

רוצים להשתתף בעושים היסטוריה? הקליטו את עצמכם מקריאים את הקרדיטים שלנו – בשאיפה באופן מעניין ובלתי שגרתי – ואשמיע אתכם בסוף הפרק!

"עושים היסטוריה הם דינה בר-מנחם על העריכה הלשונית, ניר סייג על עריכת הקול, נתן פוזניאק הוא התחקירן שלנו, קלי אולוקלין מגישה את Curious Minds, עינב לנדאו מנהלת השיווק והמכירות, דני טימור הוא המנהל העסקי ורן לוי כותב ומגיש."


חמשת הפרקים הטובים ביותר ע"פ בחירת המאזינים:

צוללות גרמניות במלחמת העולם הראשונה | ההיסטוריה של הקוד הפתוח והתוכנה החופשית | ריצה למרחקים ארוכים | Stuxnet – וירוס המחשב שפגע בתוכנית הגרעין האיראנית | פריץ האבר – האיש שקטף לחם מהשמיים

פרקים על פי קטגוריות

כל הפרקים לפי סדר כרונולוגי:

[עושים היסטוריה] 230: האיומה מכל המחלות: על העגבת

רופאים לכל אורך ההיסטוריה היו תמימי דעים על כך שעגבת היא לא רק מחלה קשה ביותר לאבחון, אלא גם גורמת את הסבל הגדול ביותר לקורבנותיה. לעגבת הייתה תכונה ייחודית נוספת, והיא העובדה שהיא מועברת בזמן קיום יחסי מין – והיחס האמביוולנטי של בני האדם אל קיום יחסי המין ושאלות המוסר והדת שקשורות בהם הפך את העגבת למחלה מורכבת עוד יותר. כיצד התמודדו בני האדם מול איום כה מפחיד, ומה מלמדת אותנו העגבת עלינו, ועל המוסר האנושי בכלל?

0 comments

[עושים היסטוריה] 229: על הקשר שבין אוטיזם, תסמונת אספרגר והנדסה (שידור נוסף)

בפרק הזה אני מביא בשידור חוזר פרק מהארכיון של עושים היסטוריה שעלה בשנת 2011, והוא אחד הפרקים המצליחים של הפודקאסט: על הקשר שבין אוטיזם, תסמונת אספרגר והנדסה. בשש השנים שחלפו מאז שודר הפרק, עלתה המודעות בקרב הציבור לתופעה של אספרגר ולספקטרום האוטיסטי בכלל, אבל אנחנו עדיין לא יודעים להסביר מה גורם לה. בפרק שתשמעו מיד אני מספר על תאוריה מעניינת של חוקר בשם סימון ברון-כהן ועל המבחן שיצר לאבחון עצמי של אספרגר: אם זה מעניין אתכם, אשים קישור למבחן הזה בפוסט שבאתר ותוכלו לבצע אותו אונליין.

2 comments
הצוללת שירה (צילום: ענבר רז)- הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 228: משימתה האחרונה של הצוללת שירה, חלק ב'

בעשרה באוגוסט, 1942, התקרבה הצוללת שירה אל חופי ארץ ישראל מבלי שאנשיה היו מודעים לכך שהצי הבריטי מודע לקיומם וממתין להם. בשלב מסוים נתגלתה השירה על ידי מטוס תצפית בריטי לא רחוק מחופי קפריסין, אך בשלב הזה עדיין לא ידעו הבריטים מהי המטרה: נמל חיפה, נמל ביירות או אולי שוב נמל אלכסנדריה. בחלקו השני של סיפור הצוללת שירה נגלה כיצד היא טובעה, מה קרה לאנשי צוותה – ומה נשאר ממנה היום?

2 comments
משימתה האחרונה של הצוללת שירה - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 227: משימתה האחרונה של הצוללת שירה, חלק א'

שלושים מטרים מתחת למים, במפרץ חיפה, שוכנת הצוללת האיטלקית הטבועה 'שירה' (Scire). בתחילת שנות השמונים גילה הארכיאולוג התת-ימי אהוד גלילי את עצמותיהם של כחמישים אנשי הצוות של הצוללת, ובכך פתח תיבת פנדורה של יריבות בריטית-איטלקית בת עשרות שנים. בפרק זה נשמע על כבלים מסתוריים עשויים פלדה ונחושת המתפתלים בקרקעית מפרץ חיפה, על בונקרים סודיים בצלע הכרמל והמבצע הנועז של הקומנדו האיטלקי באלכנסדריה שהיה הצלחה גדולה – אך בה בעת גם חתם את גורלה העגום של הצוללת.

9 comments
האוניברסיטה הקטנה - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 226: שאריות אבולוציוניות בבני אדם, הרי געש והחומר המוזר ביותר ביקום – האוני' הקטנה של המדעים

בפרק הזה בחרתי עבורכם את חמישה פרקים מתוך הספר שאני אוהב במיוחד, וכמו 'האוני' הקטנה' כולו – גם הם מגוונים מאד. נתחיל בכמה איברים מיותרים שהאבולוציה השאירה אצלנו בני האדם, ממש בלי להתכוון. נמשיך אל המלחמה האכזרית שמתנהלת בתוך גופנו בין החיידקים והוירוסים ובין מערכת החיסון שלנו, והטריקים שכל צד מפעיל כדי לנצח בה. לאחר מכן כמה דברים מפתיעים שלא ידעתם על המים, אחד החומרים המפתיעים והמוזרים ביותר שאנחנו מכירים – ולבסוף, חמש התפרצויות קטלניות של הרי געש לאורך ההיסטוריה.

1 comment
עושים פוליטיקה - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 225: הבוקר שאחרי הסיפוח – ספיישל "עושים פוליטיקה"

"עושים פוליטיקה" הצטרפה אלינו לרשת "עושים היסטוריה" לפני כחמישה חודשים בערך. דפנה ליאל המוכשרת מצליחה בכל פעם מחדש להביא לכם המאזינים את מה שקורה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הישראלית בזווית שונה, מפורטת יותר ובדרכה המיוחדת. 

נושא הסיפוח יהודה ושומרון מורכב מאוד וכך גם ההשפעה שלו על העתיד של כולנו. אחת לכמה זמן עולה הצעת חוק לסדר היום – ואיתה גם הדעות שבעד ונגד. אבל האם אנחנו באמת מבינים את ההשלכות של סיפוח? אז הנה לפניכם הפרק המיוחד של הסיפוח ב"עושים היסטוריה". 

8 comments
ניתוחי לב - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 224: ניתוחי לב, חלק ב'

בחלקו השני של ניתוח המעקפים הדחוף בחולה שעבר התקף לב. השלב הבא בניתוח הוא כנראה האקסטרים של האקסטרים, קרדיופלגיה. שיתוק הלב. איך עוצרים את הלב? 
בניתוח שכזה, עבודת ה"אינסטלציה" (כפי שהגדירו אותה בחדר הניתוח), היא עבודה על עורקים שהקוטר הממוצע שלהם הוא כקוטרו של קש שתיה, אולי אפילו פחות.
כל הלחץ הנפשי הזה מתנקז, ברגע האמת, אל אדם אחד – זה עם הסכין ביד. מה שמאפשר למנתחים להתמודד עם הלחץ הזה הוא, כנראה, רגעי ההצלחה.

5 comments
ניתוחי לב - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 223: ניתוחי לב, חלק א'

בפרק זה הצטרפתי לצוות מחלקת כירורגית לב של בית החולים רמב"ם בחיפה, לניתוח מעקפים דחוף בחולה שעבר התקף לב. מהו אוטם שריר הלב, מהי הטעות שעשתה האבולוציה בלב האנושי, והאם אתעלף כשהמנתח יפתח את בית החזה?…קדימה, היכנסו איתי לחדר הניתוחים: הניתוח עומד להתחיל.

8 comments

[עושים היסטוריה] 222 – Weizac (ויצק), המחשב הישראלי הראשון חלק ב'

בחלקו הקודם של הפרק הכרנו את הויצק (WEIZAC), המחשב העברי הראשון – ואת האיש שיזם אותו: הפרופ' חיים פקריס, מתמטיקאי שהיה מבין הראשונים להבין את הפוטנציאל הטמון במכונות אלקטרוניות בתחומי המדע וההנדסה. בפרק זה נשמע על התכנון המורכב של מערכת הזכרון, אירוע ההשקה שהסתיים באש ותמרות עשן – ועל פיני (פיליפ) רבינוביץ' שהשיק במו ידיו את תעשיית התוכנה הישראלית.

1 comment
דורון לנצט - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] פרק 221: גן הבוגדנות וזיהוי גופות אלמונים באמצעות דנ"א – מפגש מאזינים 2017, חלק 2

בחלק זה, אנחנו ממשיכים לחפור בגנום שלנו עם שלושה אורחים מרתקים. הראשון הוא פרופ' דורון לנצט, חבר בפרוייקט הגנום שיספר על המתרחש בעולם הזה כיום, השניה היא ד"ר ליאת יקיר שעימה שוחחתי על הקשר בין אהבה, זוגיות ונאמנות -לגנטיקה שלנו, שיחה מדהימה, והשלישית – ד"ר נורית בובליל מהמכון המשפטי באבו כביר, על דנ"א בשירות הפורנזיקה – וספציפית, זיהוי גופות אלמונים.

4 comments
פרויקט הגנום האנושי - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] פרק 220: פרויקט הגנום האנושי והמירוץ לריצוף גנום האדם – מפגש מאזינים 2017, חלק 1

ב-1998 היה פרויקט הגנום האנושי רחוק עוד שבע שנים לפחות ממטרתו השאפתנית: ריצוף מלא, בפעם הראשונה בהיסטוריה, של גנום אנושי. אך במסיבת עיתונאים הטיל חוקר שאפתן בשם קרייג ונטר פצצה: החברה שהקים, Celera, עומדת להשלים את המשימה בתוך שלוש שנים בלבד. הכרזה זו השליכה את שני הארגונים לתוך מירוץ מטורף שישנה את פני מדע הגנטיקה. 

2 comments

[עושים היסטוריה] פרק 219: הנוקם האפל – פרק מתוך Malicious Life

איך הגענו מהוירוסים התמימים של שנות השמונים והתשעים – אתם זוכרים, פינג פונג וחבריו – לכופרות, ransomware, שמטילות אימה על בתי חולים וארגונים בכל העולם ולארגוני פשיעת סייבר בעלי זרועות תמנון בכל פינה בעולם? הפרק שתשמעו מיד מספר את סיפורו של אחד מכותבי הוירוסים האכזריים והמוכשרים בהיסטוריה – הנוקם האפל – וסיפורו של חוקר אבטחת מידע שנלחם בו.

האזנה נעימה!
ניר.

7 comments

[עושים היסטוריה] 218 – Weizac (ויצק), המחשב הישראלי הראשון חלק א'

המחשב הראשון שפותח בישראל, ואחד המחשבים הראשונים בעולם בכלל, היה בנוי כולו מאוסף של נגדים, קבלים וסלילים שמחוברים זה לזה בהלחמות ובאינספור חוטים זעירים. פרופ' אביעזרי בן 88 נזכר ביום הגורלי ב-1953 שבו נתקל במודעה בלתי שגרתית בעיתון והוביל אותו לפרויקט ה-WEIZAC, המחשב הישראלי הראשון, פרוייקט שנראה היה בזמנו כרעיון הזוי וחסר היגיון אך בדיעבד, היה המהלך שהתניע את תעשיית ההיי-טק הישראלית והמשגשגת של ימינו.

11 comments

[עושים היסטוריה] 217, חלק ב': טלסקופ החלל האבל – "אסון הצ'לנג'ר של האסטרונומיה"

הטעות בליטוש המראה הראשית גרמה לנאס"א מבוכה – אבל ברגע של הארה הצליח ג'ים קרוקר, מהנדס חשמל במכון הטלקסופ, למצוא פתרון שעשוי להציל את הפרוייקט היקר מאבדון.

2 comments
טלסקופ החלל האבל - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 216, חלק א': טלסקופ החלל האבל – "אסון הצ'לנג'ר של האסטרונומיה"

אף אחד מהמהנדסים ומהמדענים שעבדו על פרויקט טלסקופ האבל האדיר במשך כמעט עשרים שנה לא דמיין לעצמו עד כמה עמוק יהיה הכישלון. וכל זה, מדוע? בגלל 1.3 מילימטר.

5 comments
ויליאם שייקספיר - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 215: תעלומת שבע השנים האבודות של ויליאם שייקספיר

עד גיל 21 היה שייקספיר היה צעיר ממוצע בעיירה קטנה ונידחת. שבע שנים לאחר מכן הפך למחזאי המצליח ביותר בלונדון. מה עשה שייקספיר באותן שבע שנים אבודות?

2 comments
חנוכת משרדי עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] מיוחד: חנוכת משרדי עושים היסטוריה

הקלטת האירוע שבו חנכנו באופן רשמי את משרדיה החדשים של רשת עושים היסטוריה, באירוע כיפי ומרגש מאד (עבורי, לפחות…). תשמעו אותי ואת דני טימור מספרים על שורשיה ועתידה של רשת הפודקאסטים, וראיונות קצרים עם מגישי כל הפודקאסטים השונים שלנו.

0 comments

[עושים היסטוריה] 214: ההיסטוריה של הצילום, או – האם סוסים יכולים לעוף? (ש.ח.)

בפרק זה נספר על שורשיו של הצילום המודרני: על החדרים האפלים ('קאמרה אובסקורה') של ימי הביניים, על התמונות הראשונות שצולמו באספלט (!), על ה-'דאגראוטייפ' המהפכני – ועל צלם אקסנטרי בשם אדוארד מויבריג' שפתר חידה עתיקת יומין עבור טייקון עשיר, אך בדרך נאלץ לצאת לגלות בגלל שרצח את מאהבה של אשתו.

1 comment
נמל המפרץ - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 213: מהפכת המכולות, חלק ב' – איך בונים נמל?

הנדסה בקנה מידה עצום!…רבים אינם מודעים לכך, אך באשדוד ובחיפה הולכים ומוקמים בימים אלה שני נמלי ים חדשים אשר יוכלו לטפל בדור הבא של אניות המכולות הענקיות באמת: נמל הדרום ונמל המפרץ. בפרק זה נארח את נועה אורן, ראש מנהלת פיתוח נמל המפרץ ונמל הדרום בחברת נמלי ישראל, שתספר לנו איך בונים נמל.

9 comments
לוגו - הפודקאסטים עושים שיווק

[עושים היסטוריה] פרק בונוס – עושים שיווק – מבוא לפרסום בפייסבוק

פרק מיוחד זה מארח את הפודקאסט 'עושים שיווק': פודקאסט על שיווק דיגיטלי לעסקים ויוצרי תוכן באינטרנט. בפרק מספרים קובי גור, מנחה התכנית, ואני, על מערכת הפרסום של פייסבוק ויתרונות וחסרונות אפשרויות הפרסום השונות. יש לכם משהו למכור באינטרנט או להפיץ ברשת? עושים שיווק תעזור לכם להגיע אל הקהל שלכם.

0 comments
אניית מכולות - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 212: מהפכת המכולות, חלק א' – כיצד הביסה המכולה את המקצוע העתיק בעולם?

עבור רובנו, משאית הנושאת על גבה מכולה או אניית מכולות גדולה נכנסת לנמל היא מראה כה שכיח עד שאיננו מקדישים לו מחשבה. אך תופעו לשמוע שהמכולה היא המצאה מודרנית מאד – בת פחות מחמישים שנה – ולמרות הפשטות שבארבע קירות מתכת וזוג דלתות ננעלות, מדובר על אחת ההמצאות הדרמטיות והמשפיעות ביותר בהיסטוריה האנושית.

15 comments
אנשים חסרי מזל - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 211: אנשים חסרי מזל

בפרק זה נשמע על אנשים שהיה להם מזל, או ביש-מזל, או חוסר במזל, או שהאלים החליטו להתנקם בהם או ש'סתם' היו במקום הלא הנכון בזמן הלא נכון – ונעזר בסיפוריהם העגומים כדי להכיר את ההיסטוריה של המזל, להבין למה אנחנו בכלל מתכוונים כשאנחנו מדברים על 'מזל' ולגלות אם אכן ניתן להשפיע על המזל האישי שלנו. ייתכן והתשובה תפתיע אתכם…

18 comments
סמל טייסת 109 - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 210: אל הגהנום ובחזרה – טייסת העמק במלחמת יום הכיפורים, חלק ב'

אי-האמון שפיתחו אנשי טייסת העמק כלפי מפקדת חיל האוויר הביא לשורה של יוזמות מפתיעות ומרתקות תוך כדי לחימה: ערוץ תקשורת עוקף-מפקדה, מפת מודיעין 'חם' וסדרה של תוספות ושינויים טכניים במטוסי הסקייהוק שנעשו בשיתוף מהנדסי רפאל – ללא ידיעתם של הדרגים הבכירים.
משתתפים בפרק: אל"מ במיל' דוד יצחק, סא"ל במיל' גיורא בן דב ורס"ן במיל' אורי.

7 comments
טייסת העמק במלחמת יום הכיפורים הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 209: אל הגהנום ובחזרה – טייסת העמק במלחמת יום הכיפורים, חלק א'

טייסת 109 של חיל האוויר, 'טייסת העמק', ספגה מכה קשה במלחמת יום הכיפורים. אך סיפורה של טייסת הסקייהוקים מאיר את המלחמה הכאובה הזו באור שונה מכפי שאנחנו רגילים אליו: לאור משבר האמון בין מפקדת חיל האוויר ודרגי השטח, החליטו אנשי הטייסת לנקוט בשורה של יוזמות מפתיעות ובלתי שגרתיות תוך כדי המלחמה עצמה. פרק זה יתאר את השתלשלות המאורעות שהוליכה אל אותו משבר האמון חריף בתוך החיל.
משתתפים בפרק: אל"מ במיל' דוד יצחק, סא"ל במיל' גיורא בן דב ורס"ן במיל' אורי.

20 comments
יואל משה סולומון - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 208: האמת מאחורי הבלדה על יואל משה סלומון

"בבוקר לח בשנת תרל״ח" – כך חרז יורם טהרלב את סיפור העליה על הקרקע של אם המושבות – הלא היא פתח תקווה. בשנת 1970 כותב טהרלב את השיר, שלום חנוך הלחין אותו, ואריק איינשטיין שר שיר שהופך ברבות הימים למעין מסמך היסטורי, על-פיו ילדי ישראל לומדים פרק חשוב בהיסטוריה של הציונות ויישוב הארץ. אך הבלדה המפורסמת הציתה מחדש מלחמת גרסאות עתיקה בין משפחות המייסדים של פתח תקווה, אשר חשו שהבלדה עושה עוול לאבותיהן. מה באמת קרה שם, באותו יום מיתולוגי על גדות הירקון? ״עושים היסטוריה״ שמחה להציג בפניכם את ״הבלדה על יואל משה סלומון – גרסת הריאליטי״.

7 comments
מפגש מאזינים במוזיאון ישראל - הפודקאסט עושים היסטוריה

207: "אלכס" המומיה, והאם יציאת מצרים התרחשה באמת? מפגש המאזינים במוזיאון ישראל, חלק ב'

לפני כחודש קיימנו את מפגש המאזינים השנתי של עושים היסטוריה, במוזיאון ישראל שבירושלים. בפרק הקודם שמעתם את ההקלטה של ההרצאה שלי – תחת הכותרת 'מי באמת בנה את הפירמידות?' – וכעת נשמע שתי הקלטות נוספות, עדיין סביב התמה של מצרים העתיקה. הראשונה שנשמע היא דוק' ליאורה רביד שתדון איתי בשאלה האם יציאת מצרים התרחשה באמת – והשניה היא גלית בנט-דהן, אוצרת תערוכת המומיה במוזיאון, שתספר על סריקת ה-CT שנערכה ל'אלכס' המומיה והממצאים המפתיעים שנתגלו בה.

2 comments
בוני הפירמידות - הפודקאסט עושים היסטוריה

206: מי באמת בנה את הפירמידות? מפגש המאזינים 2016, חלק א'

הפירמידות הן הישג הנדסי כביר, ועוד יותר כשמבינים שהוקמו בעידן שקדם אפילו לכלי הברזל. תאוריות רבות ניסו להסביר מי היו בוני הפירמידות – מחייזרים, דרך בני אטלנטיס ועד רבבות עבדים שעמלו תחת שוט הפרעונים. תגלית מפתיעה של הארכיאולוג מרק להנר (Lenher) בראשית שנות התשעים הופכת את תאוריות אלה על ראשן – ומביאה עימה תובנות מפתיעות ומרעישות.

3 comments
למידה עמוקה - הפודקאסט עושים היסטוריה

205: למידה עמוקה (Deep Learning) – המחשב והמוח, חלק 2

בשנים האחרונות הפכה 'למידה עמוקה' ל-Buzzword בעולם הטכנולוגיה, וכל חברה שניה מתאמצת לשלב את רשתות הנוירונים המלאכותיים במוצריה. אך האם למידה עמוקה היא פריצת דרך מהותית, או רק התלהבות אופנתית וקצרת מועד? בפרק זה נשמע על התגלית שאפשרה את הזינוק המטאורי בתחום הבינה המלאכותית, ועל האתגרים שמולם ניצבת טכנולוגיה מרתקת זו.

0 comments
פרספטרון - הפודקאסט עושים היסטוריה

204: למידה עמוקה (Deep Learning) – המחשב והמוח. חלק 1 (מתוך 2)

האם ניתן ללמד מחשב…ללמוד? צמד המילים 'למידה עמוקה' מלווה כמעט כל פריצת דרך טכנולוגית בשלוש השנים האחרונות – מטכנולוגיית זיהוי הפרצופים של פייסבוק ועד המכונית האוטונומית של גוגל. בפרק זה נשמע על ההיסטוריה של רשתות נוירונים מלאכותיים, ונבין את העקרונות שמאחורי למידה עמוקה. [נותני חסות: מדולה, פועלים-הייטק]

11 comments

203: על הפסיכולוגיה של קהל (ש.ח.)

הפרק הפעם עוסק בתופעות המשונות המתרחשות כאשר בני אדם מתקבצים יחדיו. אנחנו חיות חברתיות, ובתוך קהל של אנשים אנחנו…פשוט לא עצמנו. נשמע על גלוריה רמירז, 'הגברת הרעילה', על מגיפת הריקודים המסתורית של 1518, על הרצח המזעזע של קיטי גנוביס והשפעותיו על המחקר הפסיכולוגי – ועל סינדרום משונה שגורם לאיברי המין הגברים…להעלם.

2 comments
מקוואות טהרה בקומראן - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 202: כת המגילות הגנוזות – מלחמת בני האור בבני החושך (חלק 2 מתוך 2)

חברי הכת בקומראן, מי שכתבו את המגילות הגנוזות, נקטו במנהגי טהרה קיצוניים באופן יוצא דופן – עד כדי אי עשיית צרכים בשבת וטבילה אובססיבית במקוואות. מה הוביל לקנאות הדתית הזו? בפרק זה נשמע על השחיתות של משפחת הכהנים מבית צדוק שהובילה למלחמת אזרחים בעם היהודי בארץ ישראל, וגירושם של בני המשפחה אל קצה המדבר – שם זממו להשתלט מחדש על בית המקדש באמצעות זירוז, לא פחות ולא יותר – יום הדין.

30 comments
כת המגילות הגנוזות - הפודקאסט עושים היסטוריה

201: כת המגילות הגנוזות – מלחמת בני האור בבני החושך (חלק 1 מתוך 2)

אני מניח ששמעתם על המגילות הגנוזות – אבל מה אתם יודעים על האנשים שכתבו את המגילות הללו? שוו בנפשכם קבוצת אנשים יושבת בחור הנידח, הלוהט והיבש הזה, וכותבת. מה הם עושים שם, האנשים האלה? אפילו בארץ ישראל של תקופת בית שני היו לא מעט מקומות נעימים הרבה יותר מחופי ים המוות…מדוע העתיקו הסופרים את המגילות האלה שוב ושוב ושוב – ומדוע בחרו לעשות זאת דווקא במקום הכי גרוע שאפשר להעלות על הדעת?

5 comments
פרק ספיישל מאחורי הקלעים - עושים היסטוריה

200: ספיישל מאחורי הקלעים של עושים היסטוריה

בפרק מיוחד זה לרגל מאתיים פרקי עושים היסטוריה, אספר על האנשים שהשפיעו עלי ועל התכנית לאורך השנים. נשמע גם ראיון מיוחד עם דינה בר-מנחם, העורכת הלשונית הותיקה של הפודקאסט, שחושפת כמה סיפורים נסתרים על פרקים קודמים… תודה לכל מי ששלחו ברכות מוקלטות עבור הפרק!

11 comments
ראיון עם דוד אבנר - הפודקאסט עושים היסטוריה

199: ירידה לצורך עליה – פרק מיוחד של עושים עסקים עם דוד אבנר, מנכ"ל פרטנר לשעבר

ברזומה של דוד אבנר אפשר למצוא תפקידים בכירים בחברת שטראוס, אמדוקס ופרטנר. הקריירה של דוד יוצאת דופן כיוון שכחלק מהמעבר שלו מהתחום הטכנולוגי אל עולם הניהול והעסקים – הוא נאלץ לקבל החלטה שהמשמעות שלה היא ירידה מהותית בסולם הדרגות בחברה: ויתור על מעמד שנרכש בדם וביזע. נשמע על הסיפור הזה, וגם סיפור מדהים על היום – או יותר נכון לומר, הלילה – שבו מתעורר דוד משיחת טלפון שמבשרת לו שבשיא הקיץ, רגע לפני ששטראוס חותמת על עסקה של מיליונים עם חברה בינלאומית – מפעל הגלידות שהוא אחראי עליו עולה באש.

20 comments
אורי גוטליב, אסף בר-שי - הפודקאסט עושים היסטוריה

החיפושית של היטלר – פרק בונוס: אורי גוטליב ואסף בר-שי

בפרק זה תשמעו שני ראיונות שלא זכו להכלל בסדרת 'החיפושית של היטלר'. אורי גוטליב, הקומיקאי חובב המירוצים, יספר על אהבתו לרכבי מרצדס ונוסטלגיה לחיפושית שלו. עיתונאי הרכב אסף בר-שי ירחיב על מותג רכבי היוקרה 'מייבאך', פרשיית דיזל-גייט והדומה והשונה בין מערכת הכבישים המהירים בישראל והאוטובהאן הגרמנית.

2 comments
החיפושית בתעמולה הנאצית - הפודקאסט עושים היסטוריה

198: החיפושית של היטלר – על ההיסטוריה של המכונית הגרמנית, חלק 3 (מתוך 3)

בשנת 1934 ישבו אדולף היטלר ופרדיננד פורשה בבית קפה, ושוחחו על תכונותיה הרצויות של מכונית אשר עתידה להפוך לאייקון: ה'חיפושית' של וולקסווגן. בפרק זה נשמע על סיפורה של החיפושית והקצין הבריטי שאחראי, כמעט לבדו, לתחייתה של תעשיית הרכב הגרמנית ההרוסה לאחר מלחמת העולם השניה. נשמע גם על ה'רייכסאוטובאהן' – רשת הדרכים המהירות שהנאצים קיוו שתאפיל בגדולתה אפילו על הפירמידות המצריות.

0 comments
מרצדס 35HP - ההיסטוריה של המכונית הגרמנית - הפודקאסט עושים היסטוריה

197: החיפושית של היטלר – על ההיסטוריה של המכונית הגרמנית, חלק 2 (מתוך 3)

בפרק זה נשמע את סיפורה של המרצדס הראשונה – המכונית המיתולוגית שהשיקה את עידן הרכב המודרני – ונשמע גם את סיפורו של רודולף דיזל, הממציא המבריק שסיים את חייו בנסיבות מסתוריות.

1 comment
ההיסטוריה של המכונית - הפודקאסט עושים היסטוריה

196: החיפושית של היטלר – על ההיסטוריה של המכונית הגרמנית, חלק 1 (מתוך 3)

שורשיה של המכונית המודרנית נמצאים בדרכי הכורכר של גרמניה. סדרת פרקים זו תוליך אותנו ממהפיכת מנועי הבעירה הפנימית של ניקולאוס אוטו והמכונית הראשונה של קרל בנץ – כל הדרך עד פרדיננד פורשה, החיפושית של היטלר ורשת הדרכים המהירות, ה'אוטובהאן', שהנאצים קיוו שתאפיל אפילו על הפירמידות המצריות ביוקרתה.

3 comments
עוזי - סיפורו של אייקון ישראלי - רן לוי - הפודקאסט עושים היסטוריה

195: תמ"ק עוזי – סיפורו של אייקון ישראלי, חלק ב' ואחרון

העוזי שפיתח סגן עוזיאל גל בשלהי שנות הארבעים הפך להיות סמלה המסחרי של ישראל, גם בעיני עצמה וגם בעיניהם של רבים בעולם כולו. אבל לכל דבר טוב יש סוף… כיצד התמודד העוזי בשדה הקרב כנגד הקלצ'ניקוב המפורסם, ומדוע התאכזב הממציא המפורסם מהמערכת הבטחונית וירד מהארץ?

11 comments
עוזי - סיפורו של אייקון ישראלי - רן לוי - הפודקאסט עושים היסטוריה

194: תמ"ק עוזי – סיפורו של אייקון ישראלי, חלק א'

עוזי הוא לא רק תת-מקלע. הוא אייקון. עוזיאל גל, האיש שיצר אותו, נחשב בעיני רבים בעולם הנשק לאחד הגאונים הגדולים שקמו לתחום זה. אבל סיפורו של תת-מקלע עוזי וממציאו אינו רק סיפור על קנים, בריחים וכוונות. הוא גם סיפור על יריבויות עזות, קרבות פוליטיים מכוערים, כסף גדול – ושיברון לב.

2 comments
אדולף סקס - ההיסטוריה של כלי הנגינה - רן לוי - עושים היסטוריה

193: (ש.ח.) ההיסטוריה של כלי הנגינה – או, דו-קרב בסי מז'ור

האם המוזיקה קובעת את האופן שבו יתפתחו וישתנו כלי הנגינה, או שההתפתחות הטכנולוגית של כלי הנגינה קובעת כיצד תולחן המוזיקה? נבחן את שאלה זו באמצעות סיפורו של אדולף סקס, ממציא הסקסופון, וסיפור המצאתו של הפסנתר.

4 comments
אפקט פלצבו - הפודקאסט עושים היסטוריה

192: אפקט הפלצבו – הונאה או תרופת פלא? חלק ב'

עד תחילת המאה העשרים היה הפלצבו כלי מקובל בארגז הכלים של הרופא – אך האם כדאי לנו להפוך את השקר והרמייה לחלק בלתי נפרד מהרפואה המודרנית? התשובה אינה ברורה מאליה. רן וגלעד דיאמנט ("חשיבה חדה") יספרו על הבסיס הפסיכולוגי והנוירולוגי של אפקט הפלצבו, והשלכותיה של התופעה על הרפואה האלטרנטיבית והקונבנציונלית.

10 comments
אפקט הפלצבו - הפודקאסט עושים היסטוריה

191: הונאה או תרופת פלא? אפקט הפלצבו, חלק א'

אפקט הפלצבו היא תופעה מרתקת: חולה שמקבל תרופת-דמה, שאינה מכילה חומר פעיל, ירגיש במקרים רבים טוב יותר. רן וגלעד דיאמנט ("חשיבה חדה") משוחחים על ההיסטוריה של התופעה, ומדוע כל כך קשה להוכיח את עוצמתו של אפקט הפלצבו במחקרים מדעיים.

0 comments

190: האנשים שלא הצליחו לעוף – על תעופה לפני האחים רייט (ש.ח.)

בפרק זה נספר את סיפורם של חלוצי התעופה הראשונים, אלו שסיכנו את חייהם כדי להגשים את החלום העתיק של התעופה- אך פועלם נשכח, ברובו, בעקבות הצלחתם של האחים רייט. על המהנדס הגרמני שכמעט והקדים את אורוויל ו-ווילבור, על סמואל לנגלי והמנוע המוצלח שלו ועל הנזיר מימי הביניים שאולי ידע בדיוק על מה הוא מדבר…

2 comments
Bittorent - ביטטורנט - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 189: ההיסטוריה של שיתוף קבצים, חלק ב' – קאזה, גרוקסטר וביטטורנט

נפילתה של נאפסטר, עליה הרחבנו בחלקו הקודם של הפרק, היתה הזרז לעלייתה של טכנולוגיית שיתוף קבצים חדשה ומשופרת: FastTrack. תוכנות כדוגמת Kazaa, Grokster, eMule ודומיהן הציפו את עולם שיתוף הקבצים. חברות התקליטים והסרטים המשיכו להלחם בהן בבית המשפט, ומשכשלו – פנו לטקטיקות מלוכלכות יותר…ואז הגיעה Bittorent, וטרפה את כל הקלפים.

4 comments

188: סיפור משפחתי – פרק מיוחד לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה

'סיפור משפחתי' היא דרך מרתקת להכיר את ההיסטוריה – שלנו, של אבותינו והמקומות בהם חיו – דרך סיפורים אישיים של האנשים שחיו אותה, סיפורים שכל אחד מהם מיוחד וייחודי. גם על השואה אפשר ללמוד דרך אותם סיפורים אישיים, וזו הסיבה שהחלטתנו להעלות פרק זה לאוויר בתאריך הספציפי הזה, לרגל יום השואה. עידן כהן, העורך הראשי של 'סיפור משפחתי', מגיש שלושה סיפורים על מזל והשרדות: המזל של אסתר קווה, מוסר העבודה של יעקב גרינברג והכינור של שרגא שוורץ.

2 comments
ארכימדס - עושים היסטוריה

187: ארכימדס מסירקוסאי

ארכימדס איש סירקוסאי זכור בעיקר בזכות המכונות המרשימות שבנה כדי להגן על עירו מפני הרומאים: קרן החום, ה'טלפיים' האימתניות שהניפו ספינות מהמים וטילטלו אותן כדגים על חכה…אבל התגלית החשובה ביותר שלו, זו שהקדימה את ניוטון ולייבניץ בכמעט 1900 שנים – החשבון האינפיטיסימלי – נותרה עלומה, בגלל נזיר נוצרי שהחליט להפוך את כתב היד החשוב שלו לספר תפילה.

9 comments

[עושים היסטוריה] 186: ההיסטוריה של שיתוף הקבצים, חלק א' – עלייתה ונפילתה של נאפסטר

נאפסטר (Napster) הייתה תוכנה פורצת דרך שנכתבה במרתון בודד של 60 שעות תכנות – ומהרגע שהגיחה לאוויר העולם עמדה במרכזה של מתקפה משפטית חסרת תקדים. כיצד חיסלו חברות התקליטים ולהקת מטאליקה את נאפסטר?

14 comments

185: הצדדים האפלים של האינטרנט (ש.ח.)

האינטרנט הוא המצאה מדהימה – אבל מי מבטיח לנו שהטכנולוגיה הנפלאה הזו לא תתגלה בעתיד כחרב פיפיות שתאיים על תרבותנו וכלכלתנו? על גשש בלש והקרב על אנונימיות הטוקבקיסטים, על הנער המסכן מקנדה שהצליח ליצור את הסרטון הויראלי המושלם -ועל האופן שבו תרבות ה'חינם' חונקת את הקפטיליזם.

0 comments

184: השפה האינדו-אירופאית הקדומה, חלק ב' – על גנטיקה ובלשנות

כיצד קרה ששפתם של שבט נוודים נידח בערבות העשב של יורו-אסיה הפכה להיות השפה-האם של כמחצית מאוכלוסיית העולם כיום? התשובה המפתיעה קשורה ל'מירוץ חימוש' טכנולוגי בעידן הברונזה, ולמוטציה גנטית אקראית שטרפה את כל הקלפים.

9 comments
After Joshua Reynolds [Public domain], via Wikimedia Commons

183: השפה האינדו-אירופאית הקדומה, חלק א' – אינדיאנה ג'ונס של השפות

תגלית מפתיעה של שופט בריטי בהודו הקולוניאלית חשפה את דבר קיומה של שפה עתיקה אשר היא מקורן של מגוון אדיר של שפות: מסנסקריט ופרסית במזרח, ועד אנגלית, צרפתית וספרדית במערב. אך דוברי שפה זו, בעידן שלפני המצאת הכתב, לא השאירו מאחוריהם מסמכים או עדויות כתובות אחרות. כיצד הצליחו בכל זאת חוקרי השפות לשחזר למעלה מאלף מילים בשפה עתיקה זו?

6 comments
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Figures_God_took_Enoch.jpg

182: כיצד עלה גן עדן השמיימה? חלק ב'

המשבר הרוחני אצל היהודים, אותו תיארנו בחלקו הראשון של פרק, הוביל לשינוי בתפיסת התגמול: במקום גמול ארצי, 'כאן ועכשיו' – גמול רוחני, בחיים שלאחר המוות. אך כיצד חדרה תפיסה זו, שאינה מופיעה בתנ"ך, אל עולמנו המודרני? נספר על ספר איוב, הספרים החיצוניים (ובמיוחד ספר חנוך) – והשפעם על היהדות והנצרות המוקדמים.

2 comments
By Tinus Badenhorst (Own work) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

181: כיצד עלה גן העדן השמיימה – חלק א'

כולם יודעים שגן העדן אליו עולות נשמות הצדיקים נמצא בשמיים – אך לא כך מתואר גן העדן בתנ"ך. סיפור 'עלייתו' של גן העדן לשמיים טומן בחובו משבר מטלטל שחו היהודים בא"י לאחר גלות אשור ותחת הכיבוש הפרסי, היווני והרומאי.

15 comments

180: תשובות לשאלות של ילדים, חלק ב'

חלקו השני של ההאקטון 'תשובות לשאלות של ילדים' יביא תשובות לשאלות מסקרנות במיוחד, כגון כיצד מדברים ביניהם בעלי החיים, מדוע השפתיים מתייבשות וכמה כפתורים יש בתא הטייס של מטוס נוסעים?

0 comments

179: שאלות של ילדים, חלק א'

לפני כחודשיים התכנסו כשלושים מאזינים מבוגרים וצעירים במשרדי עושים היסטוריה שבבינימינה, לארוע מיוחד במינו: האקתון 'תשובות לשאלות של ילדים'. השאלות הן השאלות שהילדים שלכם, המאזינים, שאלו ושאתם הקלטתם ושלחתם אלי: מדוע השפתיים מתייבשות בחורף? מדוע המים לא מחלחלים דרך קרקעית הים ומי נתן לקבוצות הכוכבים את שמותיהן?

12 comments
Stuxnet - סטקסנט - הפודקאסט עושים היסטוריה

178: Stuxnet, וירוס המחשב שהיכה בגרעין האיראני – חלק ג'

בחלק שלישי ואחרון זה של הסדרה נדבר, סוף סוף, על האנשים שמאחורי וירוס המחשב המתוחכם. האם חברו ארה"ב וישראל לתקיפה משותפת כנגד איראן, ומהן העדויות לכך? מיהן Duqu ו-Flame, "אחיותיה" של Stuxnet – והאם ייתכן כי יוצריה של Stuxnet קיוו כי תחשף?…

15 comments
סטקסנט - Stuxnet - הפודקאסט עושים היסטוריה

177: Stuxnet, וירוס המחשב שהיכה בגרעין האיראני – חלק ב'

אחת השאלות הבוערות ביותר לאחר גילויה של Stuxnet הייתה – מי הן מטרותיה? ניתוח מעמיק של קוד התוכנה שלה גילה כי מדובר במפעל העשרת אורניום איראני, וגם חשף את מידת התחכום של יוצריה. Stuxnet, מסתבר, לא רק משמידה צנטריפוגות – כי אם תוכננה כך שתערער את הבטחון העצמי של המהנדסים והמתכנתים האיראניים.

10 comments
סטקסנט Stuxnet - התוכנה הזדונית שהכתה בתוכנית הגרעין האיראנית - רן לוי

176: Stuxnet, וירוס המחשב שהיכה באיראן, חלק א'

כשנתגלתה התוכנה הזדונית Stuxnet ב-2010, היא הייתה הוירוס המתוחכם והמורכב ביותר אי פעם. אך לא התחכום הטכנולוגי גרידא הוא זה שהפך אותה לחשובה כל כך בתולדותיו הקצרים יחסית של עולם אבטחת המידע אלא העובדה ש Stuxnet חשפה בפני הציבור – וגם בפני המומחים – את משמעותו האמתית של האיום הנשקף מהתקפות סייבר על מתקנים תעשייתים כגון כורים גרעיניים ומפעלים פטרוכימיים. זו הייתה יותר מאשר קריאת השכמה: זה היה צופר של רכבת משא הולכת ומתקרבת.

2 comments
עושים היסטוריה: על הפסקות חשמל. מקור: ויקיפדיה

175: אפילה ופחד בניו יורק: על הפסקות חשמל (ש.ח.)

במרכז הפרק הפעם השאלה: האם ניתן לסמוך על אספקת החשמל שלנו? האם ייתכן והפסקות חשמל הן בלתי נמנעות?

-סיפורה של אחת מהפסקות החשמל הדרמטיות ביותר בהיסטוריה: האפילה הגדולה של 1977, בניו-יורק.
-על לס הארווי, הגיטריסט שהתחשמל על הבמה בזמן מופע…
-מדוע מדינת ישראל נמצאת על פי תהום בכל הנוגע לאספקת החשמל שלה?

6 comments

174: חללית ישראלית על הירח – SpaceIL, סא"ל יצחק מאיו וענת קורול (ארוע צוותא, חלק ב')

חלקו השני של הארוע בצוותא: סא"ל (מיל') יצחק מאיו מספר על ההכשרה שעבר בנאס"א כמחליפו של אילן רמון ז"ל בתפקיד מומחה משימה (Mission Specialist). ענת קורול על אירועים היסטוריים שלא התרחשו מעולם – ובכל זאת היו רבי השפעה,
ונציגי SpaceIL על היוזמה השאפתנית להצטרף לתחרות XPrize של גוגל, והחתימה על החוזה שיבטיח (בשאיפה) הצלחה בקנה מידה היסטורי: חללית ישראלית ראשונה על הירח!

0 comments

173: לייקה, חלוצת החלל – חלק א'

בנובמבר 1957 הדהימה ברית המועצות את העולם כאשר שיגרה, בפעם השנייה בתוך כחודש, לווין לחלל. על ספוטניק 2 הייתה נוסעת: כלבה קטנה (וחמודה) בשם 'לייקה' ('נבחנית', ברוסית). אבל התגובה לשיגורה המוצלח של לייקה לא הייתה התגובה לה ציפתה ברית המועצות… הסערה התקשורתית שעוררה לייקה לא דעכה מאז ועד ימינו, והייתה לה השפעה קריטית על האתיקה של ניסויים מדעיים בכמעט כל תחום, ולא רק בחלל.

2 comments

172: לנהל את ת"א מהאסלה -על ערים חכמות והאינטרנט של הדברים

7 comments
From Wikipedia, the free encyclopedia

171: איך להכריח את בריה"מ להשמיד את ארה"ב – על ההיסטוריה של האינטרנט (ש.ח)

הפעם הראשונה שפרופ' לאונרד קליינרוק ראה את המחשב שאיתו היה אמור לעבוד – המחשב הגדול היה תלוי מהתקרה, ובריון מגודל-שרירים היכה בו בפטיש כבד פעם אחר פעם…זו היתה 'מכת הפתיחה' (אפשר לומר) של המהפכה הטכנולוגית החשובה ביותר בתולדות האנושות: רשת האינטרנט.

5 comments

170: ספינת הקרב 'דרדנוט', או – איך להפסיד את המלחמה באחה"צ אחד

ב-1906, בנמל פורתסמות' שבאנגליה, הושקה ספינת המערכה 'דרדנוט' (Dreadnought). ברגע שבו פגש גוף המתכת הקמור של הספינה הבריטית את מי הנמל, השתנה עולם הלוחמה הימית לנצח. כל שאר אניות המערכה בעולם, בכל הציים – הפכו בבת אחת ללא רלוונטיות. היא הייתה כה מהפכנית, כה חדשנית וכה רבת-עוצמה, עד שלא ניתן היה להשוות אותה לשום דבר שבא לפניה.

12 comments

169: ההיסטוריה של הגנטיקה, או – טיפול 10,000 לארנבת (ש.ח)

לגרגור מנדל הייתה בעיה: לחץ. בכל פעם שעמד בפני אתגר מלחיץ, מנדל התמוטט ולא תיפקד. בלית ברירה 'היגלה' את עצמו מרצון למנזר שקט ונידח ושם, הרחק מעיני שאר העולם, ערך ניסויים באפונה. איש לא ידע זאת, אך מנדל היה הגנטיקאי הראשון.

6 comments

168: לשים את האטומים במקום הנכון – על מיחשוב ביולוגי

חוק מור ליווה אותנו נאמנה במשך כחמישים שנה – אך נדמה שמהנדסי השבבים מתקשים להמשיך ולמזער את רכיבי הסיליקון. הביולוגיה הסינטתית מציעה מהפכה דרמטית: מחשבים המבוססים על רכיבים ביולוגים, כדוגמת דנ"א וחלבונים. מילת המפתח היא – סטנדרטיזציה.

11 comments

167: המפץ הגדול, חלק ב' – עלייתו ונפילתו של היקום

נתמקד בשני קצוות מנוגדים של חיי היקום: השניות הראשונות של המפץ – ובמיוחד תקופת ה'אינפלציה הקוסמית' – ובאופן שבו יגיע היקום לסופו, תחת השפעתה של ה'אנרגיה האפלה' המסתורית.

22 comments

אקסטרא: סיפור משפחתי – שרגא שוורץ

גיבור הפרק, שרגא שוורץ, סיפור חיים נדיר ומעורר השראה. הוא שרד את שואת יהודי בוקובינה כילד, עלה לארץ ישראל במסגרת משט ה'פאנים' – מבצע העליה הגדול ביותר בתולדות ההעפלה – ולחם במבצע קדש ומלחמת ששת הימים, שם היה עד לתאונה איומה של ירי כוחותינו-על-כוחותינו והרג שבויים.

8 comments

166: המפץ הגדול, חלק א' – הדרך אל המפץ הגדול

משך קרוב לאלפיים שנה רווחה הדיעה בקרב האסטרונומים שהיקום שלנו אינסופי ואינו משתנה לעולם. בתוך חמש עשרה שנים בלבד השתנתה תמונת עולם זו מקצה אל הקצה – אך חבלי הלידה של המפץ הגדול לא היו קלים.

18 comments
גלי פרא - הפודקאסט עושים היסטוריה

165: גלי פרא, פרק מיוחד לרגל השקת Curious Minds (אנגלית)

על אחת התעלומות המרתקות של עולם הים: גלי פרא, גלי ענק המגיחים משום מקום ומטביעים ספינות גדולות.

112 comments

[עושים היסטוריה] 164: באג 2000, או – האפוקליפסה של הארנבות

בחודשים שלפני המילניום החדש הזהירו טורי הפרשנות בעיתונים מתקלת תוכנה שעלולה לפגוע בכמעט כל המחשבים בכדור הארץ, ומאיימת לפגוע באורח אנוש בתשתיות בהן אנו תלויים. נבואות זעם אלה לא התגשמו – אך האם פירוש הדבר שסכנה דומה לא צפויה לנו בעתיד? ייתכן ותופתעו לגלות את התשובה. האם אתם מוכנים ל"באג 2038"?…

50 comments

163.5: הדבקה ומשטחים – הרצאתה של פרופ' חנה דודיוק

כשהצטרפה הכימאית הצעירה חנה דודיוק לרפאל, היא הפכה את ההדבקה מפרקטיקה להנדסה, וניסתה לגלות מה הדרך הטובה ביותר להדביק שני משטחים זה לזה. עשרים שנה לאחר מכן, היא עושה בדיוק את ההפך: היא וצוותה לומדים מהטבע כיצד ניתן ליצור משטחים שלא ניתן להדביק אליהם דבר. אם יצליחו במשימתם, תהיה לכך השלכה אדירה על עולם התעופה.

3 comments
U-2 מטוס הריגול של המלחמה הקרה - רן לוי

163: U-2 – מטוס הריגול של המלחמה הקרה

ב-1960 היו היחסים בין בריה"ב וארה"ב במגמת התחממות, ונשיא בריה"מ אף הזמין את עמיתו מארה"ב לביקור במוסקה. שנתיים בלבד לאחר מכן היתה התמונה שונה לגמרי, והעולם עמד על סף שואה גרעינית. במרכז ההתקררות עמד טייס בשם גארי פאוארס, ואחד המטוסים הייחודיים בהיסטוריה: מטוס כה סודי, עד שעצם קיומו הנביט את האגדה על טכנולוגיה חייזרית ב'אזור 51' המפורסם'… U-2.

14 comments

162.5: משבר היין – ראיון עם יפתח מזור

יפתח מזור (פה ושם בא"י) ירחיב ויספר על החרק המסתורי שהיכה בגפני היין לפני מאה שנה, וכמעט שהחריב את התעשייה העולמית כולה. על מחזור החיים הייחודי של כנימת הפילוקסרה, וכיצד היא מצליחה לתרום אפילו לסכסוך במזרח התיכון?…

4 comments

162: משבר היין – על המגיפה הגדולה של גפן היין

בימינו, רק מעטים זוכרים עד כמה היינו קרובים, לפני קצת מעט ממאה שנים, לאבד את היין כפי שאנחנו מכירים אותו. כנימה זעירה בשם 'פילוקסרה' עמדה להשמיד את כל זני גפן היין – בכל העולם. צרפת, אומת היין הגאה, עמדה על סיפו של אסון כלכלי ותרבותי אדיר. כיצד הסתיימה מלחמת העולם כנגד הכנימה הזעירה?..

12 comments

161: אפקט מרס – האם יש אמת באסטרולוגיה?

מישל גוקלן הקדיש את חייו למציאת התשובה לשאלה – האם יש אמת באסטרולוגיה? התשובה שהעלו מחקריו המדעיים, הקפדניים והמושקעים תפתיע אתכם… מהו 'אפקט מרס', והאם לכוכבי הלכת ישנה אכן השפעה על חיינו? ולא פחות חשוב: אם התשובה חיובית – האם תסכימו לקבלה?…

7 comments

160: הצונאמי שהציל חלום – על ספינות אדמה

מייקל ריינולדס הוא אדריכל גרוע ומסוכן – או גאון יצירתי ויוצא דופן…תלוי את מי שואלים. חלום חייו של ריינולדס הוא לתכנן מבנה אשר יהיה עצמאי לחלוטין ומנותק לגמרי מכל התשתיות: חשמל, מים, ביוב וכו'.
רק 'ספינת אדמה' שכזו, מאמין ריינולדס, תוכל למנוע את האפוקליפסה האקולוגית המתקרבת. חלום זה עמד בסכנה לאחר שלילת רשיונו המקצועי ואיסור גורף מצד הרשויות להמשיך לעבוד על הפרוייקט. האם תצלחנה ספינותיו של ריינולדס להגיע לנמל מבטחים?

5 comments

159: איך לשדוד בנק בשש מילישניות – על מסחר ממוחשב במניות

מסחר במניות מתנהל כבר מאות שנים – אך בעשרות השנים האחרונות הוא חווה מהפכה דרמטית: בימינו, כשבעים אחוזים ויותר מההחלטות על קנייה או מכירה של מניות וניירות ערך אינן מתקבלות עוד על ידי בני אדם – כי אם על ידי מחשבים. כיצד משפיע המסחר האלגוריתמי המהיר על פשיעה כלכלית, התרסקויות-בזק של מדדי המניות ויציבותן של חברות בורסה?

11 comments

158: סודה האפל של הבחינה הפסיכומטרית

הבחינה הפסיכומטרית היא מבחן הכניסה למרבית האוניברסיטאות בישראל – וכנראה גם הבחינה השנויה ביותר במחלוקת מבין עשרות הבחינות והמבדקים שכל אחד מאיתנו עובר במרוצת חייו. אינספור הצעות חוק לביטול הפסיכומטרי הוגשו לאורך השנים, והדעות על הבחינות נעות בין זלזול בתוצאותיה ועד זעם יוקד על האפליה-לכאורה שהיא מייצגת. מה הופך את הבחינה הפסיכומטרית למאיימת כל כך, ומה מסתתר בשורשיה ההיסטוריים האפלים?…

37 comments
מבצע גוזל - הפודקאסט עושים היסטוריה

157: 'מבצע גוזל', או המילואמניק שהפיל מיג-25 מהמיטה

מיג-25 היה אחד המטוסים המתקדמים והמפחידים בארסנל של ברית המועצות בעידן המלחמה הקרה: מטוס יירוט וריגול שהיה מסוגל גבוה יותר ומהר יותר מכל מטוס מתוצרת מערבית. במשך שנים נכשל חיל האוויר הישראלי בניסיונותיו למנוע מצבאות ערב שעשו שימוש במיג-25 לצלם את שטחנו – עד שסמ"ר במילואים פיני שפטר נכנס לתמונה….

17 comments
ביג דאטא ומותה של השיטה המדעית - רן לוי

156: אהבה, שפעת ומותה של השיטה המדעית – על Big Data

מגוגל ועד ל-NSA, כל ארגון המכבד את עצמו אוגר ומטפל, בימינו, בכמויות בלתי נתפסות של מידע: משיחות טלפון מוקלטות ועד הרגלי הקניה של לקוחותיו. אחד האתגרים הגדולים של טיפול ב-Big Data הוא מיצוי תובנות ומסקנות מעשיות מתוך הררי המידע הזמינים. כדי לעשות כן, ייתכן ועל המדענים לזנוח הרגלים ושיטות בנות מאות שנים, ולתת למחשב לחשוב בעצמו…האם Big Data תביא את סופה של השיטה המדעית?

11 comments

155: היום שבו גיליתי שאני בעצם בדואי – על גנטיקה ואבולוציה, חלק ב'

לגנטיקה, בניגוד לארכיאולוגיה, יש את היכולת לגלות לנו פרטים אודות עברנו האישי: מוצא משפחתי, השתייכות שבטית ועוד. לגילויים כאלה יש פוטנציאל לענות על שאלות בנות אלפי שנים: 'גן הכהנים', למשל, יכול לספר לנו להיכן נפוצו עשרת השבטים האבודים. אך לגילויים אלה יש גם פוטנציאל לזרוע פילוג, שנאה ופירוד – אם לא מעניקים להם את הפרשנות הנכונה.

18 comments

פרק 154: על אבולוציה וגנטיקה, חלק א' – חווה המיטוכונדריאלית

בשנת 1987 התפרסם בארה"ב מאמר מדעי יוצא דופן: באמצעות השוואת דגימות דנ"א מכל רחבי העולם הצליחו החוקרים להתחקות אחר עקבותיה של אישה אחת, שחיה באפריקה לפני כ-200,000 אלף שנה, אישה שהיא הסבתא-רבא-רבא-רבא….של כולנו. כל בני האדם.
מי היא 'חווה המיטוכונדריאלית', ואיזה מידע מפתיע חושף השעון המולקולארי המתקתק בדנ"א שלנו אודות עברה של האנושות?

35 comments
חשבוניה והדרך הנכונה ללמד חשבון - הפודקאסט עושים היסטוריה

153: אל תתנו להם בדידים! על חשבוניות, מחשבונים והדרך ה"נכונה" ללמד ילדים חשבון

כמעט מהרגע שבו הומצא המחשבון האלקטרוני הראשון, מתווכחים ביניהם מורים, מחנכים ומתמטיקאים בשאלת אישור או איסור השימוש במחשבונים בבתי הספר היסודיים. אך בחינה מעמיקה יותר של שאלה זו מגלה שמאחוריה מסתתרת שאלה אחרת, מורכבת ומסובכת הרבה יותר…

17 comments

פרק 152: כרוניקה של מזון שנוי במחלוקת – על תחליפי חלב לתינוקות

תחליפי החלב הצילו את חייהם של אינספור תינוקות, והופכים את חייהם של ההורים לקלים בהרבה – אך למרות שמדובר באחת ההצלחות המדעיות הגדולות של המאה ה-20, תחליפי החלב עומדים במרכזו של ויכוח סוער ואמוציונלי מאד. מדוע החליפו תחליפי החלב את ההנקה במדינות המערב, והאם יכול חלב פרה להוות תחליף ראוי לחלב-אם?

12 comments

פרק 151: אם לא נאכל אותה, אכלנו אותה…על בשר מלאכותי

ב-2013 נערכה בלונדון הדגמה היסטורית: ההמבורגר המלאכותי הראשון. כיצד תרמו ניסוי כושל ומחנות השבויים היפניים להצלחה זו, כיצד ניתן לגדל בשר במעבדה, ומדוע נדרשו כל כך הרבה שנים עד שפותחה טכנולוגיה זו?

27 comments

150: תעתועי זיכרון – הסיפור שלי ושל שירה המורה

שירה הייתה המורה שלי בכיתה א', ושינתה את חיי. טריק מחוכם שלה הפך אותי מילד שובב ומועמד כמעט ודאי לכיתת המופרעים, לתלמיד משקיע המסוגל לתעל את אי-השקט הפנימי שלו לכיוונים חיובים. או כך חשבתי, בכל אופן. הו, תעתועי הזכרון…

28 comments
ריצ'רד סטולמן וההיסטוריה של קוד פתוח ותוכנה חופשית - רן לוי - עושים היסטוריה

פרק 149: האיש שקרא לי אידיוט – על ההיסטוריה של קוד פתוח ותכנה חופשית

בראשית שנות השמונים ייסד ריצ'ארד סטולמן תנועה טכנולוגית-חברתית בשם 'תכנה חפשית' (Free Software), שהולידה מאוחר יותר את יוזמת הקוד הפתוח (Open Source). מדוע, אם כן, מתכחש סטולמן לקוד הפתוח ומתנגד לו? בפרק זה נספר על ההיסטוריה של פרוייקט GNU, שורשיה של GNU/Linux – ונגלה מדוע מנסה גוגל להרוג את אנדרואיד.

18 comments
טכנולוגיה ושיפוט בכדורגל - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 148: השער שגרם לנשיא פיפ"א לרצות למות – מדוע שופטי כדורגל אינם נעזרים בטכנולוגיה?

בכל ספורט כמעט, מטניס ועד כדורסל, עזרים אלקטרוניים הם חלק בלתי נפרד מהשיפוט במשחק. דווקא בכדורגל, הספורט הפופולארי ביותר בעולם, לשופט אסור להעזר בטכנולוגיה כדי להגיע להחלטה הנכונה. מדוע? האם מדובר בשמרנות חסרת פואנטה, או בהחלטה מודעת וחכמה? ומהו השער שגרם להתאחדות הכדורגל העולמית לשנות את דעתה בפעם הראשונה אחרי מאה שנים?

10 comments

פרק 147: אל תאמין לרובין הוד – המדריך להאקר הזועם

בעידן המודרני, לחיצת כפתור יכולה להפוך אותך לגיבור – או להמיט עליך אסון… מה יכולים האקרים בעלי אג'נדה חברתית ללמוד מסיפוריהם של ג'וליאן אסאנג' (מייסד וויקיליקס), אדריאן לאמו ('ההאקר ההומלס') ובראדלי מאנינג?

5 comments

[עושים היסטוריה] 146: ההיסטוריה שמאחורי הסדרה 'משחקי הכס'

היא נחשבת לסדרה אלימה ובוטה – אך שלושים מיליון איש ממתינים בשקיקה לכל פרק של סדרת הטלוויזיה 'משחקי הכס'. בפרק זה נתור אחר ההיסטוריה האמיתית שהיוותה את ההשראה לג'ורג' ר.ר. מרטין כשבנה במוחו את ווסטרוז המסוכסכת, את החומה האדירה והמפלצות המאיימות מצפון…

18 comments

פרק 145: מי בכלל צריך אוזן ביונית? על שתל השבלול

יש מי שמכנים אותו 'נס רפואי': שתל העוקף את מנגנוני האוזן , מזריק את הצלילים והקולות היישר אל העצב ובכך הופך אדם חירש לאדם שומע. מדע בידיוני של ממש…אך מדוע ישנם חירשים המתנגדים נחרצות לשימוש בשתל השבלול?

11 comments

פרק 144: שובו של המלך לוד – על עתיד העבודה

עושה רושם שהמחשבים עומדים להחליף דווקא את מי שלא ציפו לכך…כיצד ייראה שוק העבודה בעוד עשרים שנה, וכיצד תתמודד החברה האנושית עם השינויים החברתיים העמוקים שיבואו בעקבות מהפכת התעסוקה הקרובה?

33 comments

143: מזג האוויר על כוכבי לכת אחרים (ש.ח.)

כמה מתופעות מזג האוויר המשוגעות, המוזרות ועוצרות הנשימה על פני כוכבי לכת אחרים: ים המתכת של צדק, לגשם של יהלומים בנפטון, סופות חול גלובליות על המאדים וענני החומצה בנוגה…

10 comments
איור: נועם קופרשטיין

פרק 142: איך לגרום לילדך לאהוב תכנות?

המחשב הוא כלי העבודה הנפוץ ואולי החשוב ביותר בימינו: היכולת 'לדבר' בשפתו של המחשב – דהיינו, לתכנת – היא אולי אחד הכישורים השימושיים שילד יכול לרכוש לעצמו. אבל איך גורמים לילד לרצות לתכנת?..

16 comments
איור: נועם קופרשטיין

פרק 141 – ההיסטוריה של מחשוב ענן, חלק ב'

עלייתו של המחשב האישי כמעט וקטעה את התפתחותה של טכנולוגיית הענן – אך האינטרנט החזיר לחיים את המחשבים המרכזיים. נדגים את יתרונותיה – וחסרונותיה – של טכנולוגיית הענן באמצעות סיפורו של 'דף הבית של האינטרנט', הלוא הוא reddit.com.

6 comments
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:NASAComputerRoom7090.NARA.jpg

פרק 140: ההיסטוריה של מחשוב ענן – חלק א'

למחשוב ענן יש השפעות מרחיקות לכת על האופן שבו אנו עושים שימוש במחשבינו. בחלק ראשון זה של הפרק, נדון בשורשיה המוקדמים של טכנולוגיית הענן בשנות השישים של המאה הקודמת: הימים שבהם מחשבים מילאו חדרים שלמים, ומתכנתים אמיתיים ניקבו חורים בכרטיסיות…

3 comments
http://www.flickr.com/photos/reubeningber/

פרק 139: משבר הסאב-פריים ואנרכיה עות'מאנית – על הסודות שמאחורי המשכנתא

מדוע מגביל בנק ישראל את גובה המשכנתא לאחוז מסוים משווי הנכס? מדוע מכונה האגף לניהול מקרקעין במדינת ישראל בשם 'טאבו' – שמו של מוסד בירוקרטי עות'מאני בן למעלה מ-150 שנה? על ההיסטוריה המפותלת של המשכנתא הישראלית.

24 comments

פרק 138.5: ההיסטוריה של הקולוסיאום ברומא

הקולוסיאום הוא לא רק אחד מאתרי התיירות המבוקשים ביותר ברומא שבאיטליה, אלא גם הישג אדריכלי מעורר הערכה. מה מלמדת אותנו ההיסטוריה של אחד המבנים האייקונים והמוכרים ביותר בעולם על עלייתה ונפילתה של האימפריה הרומית – ועל עצמנו?…

25 comments
איור: נעם קופרשטיין

פרק 138: מימון המונים, מיקרו-מימון ופילנטרופיה

קל להשיג מימון להקמת עסק רווחי – אבל מה לגבי מיזמים מעט יותר איזוטריים -למשל, פסל על אי נידח או בלון בצורת ראשו של ליונל ריצ'י?… בשנים האחרונות פורחות אלטרנטיבות לאשראי הבנקאי: מימון המונים ומיקרו-מימון, והן יעמדו במרכז פרק זה.

18 comments
איור: נועם קופרשטיין

[עושים היסטוריה] 137: הקרב על האוקיינוס האטלנטי – צוללות גרמניות במלה"ע השניה

שייטת הצוללות הגרמנית במלה"ע ה-II הייתה קרובה להוריד את האימפריה הבריטית האדירה אל ברכיה. כיצד הצליחו אדמירל קרל דוניץ ואנשיו לשלוט באוקיינוס, וכיצד הכריעה העליונות הטכנולוגית את המערכה?

61 comments
איך לגרום לילדים לאהוב תכנות

פרק 136: המהפכה הסלולרית

הטכנולוגיה הסלולרית היא טכנולוגיה מרתקת ומהפכנית, אך כדי להוציא אותה אל הפועל נדרשה יריבות מרה בין שתי חברות ענק – ויריבות מקצועית בין שני מהנדסים גדולים…

19 comments

פרק 135: תצפית על המוות – על ההיסטוריה של הפנסיה

שינויים דמוגרפיים בקנה מידה גלובלי מאיימים על הפנסיה שלנו…כיצד נוצרה הפנסיה המודרנית, ומה יהיה עתידה?

19 comments

פרק 134: זיגמונד פרויד והפסיכואנליזה

הפסיכואנליזה היא יותר משיטת טיפול: פרויד ניסה לבנות הסבר שלם ורציונלי למתחולל בנפש האדם – ממחלות נפש ועד פליטות פה. האם פיצח פרויד את מסתורין התת-מודע?

14 comments
היסטוריה של העברית. איור: נועם קופרשטיין

[עושים היסטוריה] 133: ההיסטוריה של השפה העברית

השפה העברית היא מקרה מיוחד ויוצא דופן בתולדות השפות כולן: שורשיה בימים שבהם הכתב עצמו עוד היה המצאה טרייה – אך היא חיה ובועטת גם במאה העשרים ואחת. כיצד שרדה העברית שלושת אלפי שנים, ומי היו השפות שהשפיעו עליה?

23 comments
קווארקים - רן לוי - עושים היסטוריה

פרק 132: הקוורקים, אבני הבניין היסודיות של הטבע

בשנות השלושים של המאה העשרים האמינו הפיזיקאים כי יש בידיהם תמונה ברורה ומושלמת למדי של מבנה האטום ושל אבני הבניין היסודיות של הטבע. הפרוטון, הניוטרון והאלקטרון הסבירו היטב תופעות פיזיקליות וכימיות רבות. אך כשפיתח ארנסט לורנס את מאיץ החלקיקים פורץ-הדרך שלו, הופתעו המדענים לגלות שטף של מאות חלקיקים חדשים ובלתי צפויים שהתעופפו לכל עבר בכל ניסוי: 'גן חיות של חלקיקים'. מורי גל-מן, יובל נאמן ואחרים נאלצו לחשוב 'מחוץ לקופסא' כדי לפענח את צפונותיהם של אבני-הבניין היסודיות של הטבע, ולהבין מה מתרחש בעולם המוזר והצבעוני של הקוורקים.

36 comments

פרק 131: תחנת החלל מיר

כששוגרה תחנת החלל 'מיר' בשנת 1986, העולם היה לפות במלחמה קרה בין ארצות הברית וברית המועצות, והוואקום שמעל האטמוספירה היה נחלתן הבלעדית של סוכנויות חלל ממשלתיות. חמש עשרה שנה מאוחר יותר, כששבה מיר לכדור הארץ, העולם אליו חזרה היה שונה לחלוטין. זהו סיפורה של מיר, תחנת חלל שהייתה אחד מהפרוייקטים השאפתניים ביותר שהגתה האנושות. מיר סבלה מכמה תאונות מסמרות שיער, ביניהן שריפה בתוך התחנה והתנגשות עם חללית אספקה שפערה חור בדופן התחנה- אך עשתה היסטוריה בכל קנה מידה.

20 comments
בלייד ראנר, סיפורו של הסרט - רן לוי - עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 130: עתיד שמתרחש בעבר- על הסרט 'בלייד ראנר'

כשעלה לאקרנים 'בלייד ראנר', סרטו של הבמאי רידלי סקוט ובכיכובו של הריסון פורד, הוא נחשב לכשלון מהדהד: המבקרים קטלו אותו, הצופים לא אהבו אותו, והמשקיעים הפסידו מיליוני דולרים. ברוב המקרים, סרטים כושלים מושלכים לפח האשפה של ההיסטוריה ונשארים שם- אך לא 'בלייד ראנר'. כיצד הפך 'בלייד ראנר' מכשלון, לקלאסיקה?

17 comments

פרק 129: האיש שקטף לחם מהשמיים- על פריץ הבר

הכימאי היהודי-גרמני פריץ הבר (Haber) אחראי לאחת מהתגליות הגדולות של תקופתנו: יש אף מי שיגידו, התגלית החשובה מכולן. על פניו, הוא אמור להיות מפורסם ונערץ על כולם- אך פיתוח נוסף שלו הפך אותו בעיני רבים לבן בריתו של השטן…

21 comments

פרק 128: 'הסוס הטרויאני', פרשת הריגול הממוחשב

הסופר המצליח אמנון ז'קונט עמד במרכזה של פרשת ריגול שכמו נלקחה מאחד מספריו. מהו 'סוס טרויאני', ומי ניסה לחסל את הקריירה של אמנון ז'קונט?

9 comments
שימור מידע דיגיטלי - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 127: שימור מידע דיגיטלי

התמונות, הסרטים והמסמכים שאנו כותבים היום נמצאים בסכנה אמיתית. האם נציל את אינספור פיסות המידע שאנחנו מייצרים מדי שניה מתהומות הנשייה?

14 comments
קרינה רדיואקטיבית ומחלת קרינה - רן לוי - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 126: על רדיואקטיביות ומחלת קרינה

הרולד מקלוסקי בן ה-64 נחשף למינון קטלני של קרינה רדיואקטיבית, אך עשה את הבלתי ייאמן…הוא שרד. מהי קרינה רדיואקטיבית וכיצד היא פוגעת בגופנו?

16 comments

[עושים היסטוריה] 125: ההיסטוריה של החזיה

על מרי פלפס ג'ייקובס, ממציאת החזיה, אידה רוזנטל שהביאה אותה למיליוני נשים ופרדריק מלינגר שהכניס אותה לחדר המיטות…

25 comments

פרק 124: אלסנדרו וולטה, לוא'יגי גלווני והמצאת הסוללה

כשגילה לואיגי' גלווני שלחשמל סטטי יש השפעה דרמטית על רגלי צפרדעים מתות, הוא עשה את הצעד הראשון במהפכה שאת תוצאותיה אנו חשים עד ימינו. אלסנדרו וולטה לקח את תגליותיו של גלווני צעד אחד קדימה, והצליח לאחסן את אותה אנרגיה חשמלית ובלתי נראית בסוללה. בדרך, שני המדענים הדגולים הללו מצאו את עצמם משני צידיו של ויכוח שפילג את אירופה…

5 comments

פרק 123: אגם ווסטוק

מתחת לשממה הקפואה של אנטרקטיקה, מתחת לארבע קילומטרים של קרח דחוס, מסתתרת חידה בת 25 מיליוני שנים. האם ישנם חיים באגם ווסטוק?

13 comments
כתב יד וויניץ' - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 122: צופן מתוחכם, או ג'יבריש מוחלט? על כתב-יד וויניץ'

מזה כמאה שנים מתעתע ספר עתיק יומין בקריפטוגרפים ובהיסטוריונים המנסים לחשוף את צפונותיו. מי אתה, כתב-יד וויניץ'?

29 comments

פרק 121: על הקשר שבין קסמים וטכנולוגיה

לקסמים וטכנולוגיה קשר עתיק יומין. כיצד מסייעים הקוסמים לחוקרי המוח, והאם תשרוד אמנות עתיקה זו גם בעידן הקדמה הטכנולוגית?

12 comments

פרק 120: גיהנום בחורשת עצי הקוקוס- על סופות אש

'סופת אש' היא שריפה רבת-עוצמה המכלה את כל העומד בדרכה: יש המשווים אותה לפצצת אטום. מה קורה כשסופת אש פוגעת בישוב עירוני צפוף?…

7 comments

פרק 119: הטוסטר שכבש את העולם- על הצילום הדיגיטלי

במשך מאה שנים שלט הפילם, סרט הצילום הישן והטוב, על עולם הצילום. בתוך פחות מעשור הוחלף במצלמה הדיגיטלית, ונעלם מהמדפים. מדוע התחוללה המהפכה הדיגיטלית במהירות כה גדולה?

11 comments
ההיסטוריה של הרכבת התחתית - עושים היסטוריה - רן לוי

פרק 118: ובינתיים, במוסקבה, הכלבים נוסעים במטרו- על חייה ומותה של הרכבת התחתית

הרכבת התחתית, 'מטרו', היא סימן היכר מובהק של מטרופולין מערבי מודרני. מיליונים נוסעים מתחת לקרקע בכל יום…אך האם ייתכן כי עידן הרכבת התחתית קרב לקיצו? על ה'טיוב הלונדוני' והמפה המפורסמת שלו, על חפירת מנהרות, כלבים ברכבת התחתית של מוסקבה ועוד.

19 comments

פרק 117: בהצלחה, ותזהרו מהדובים- על קרל סייגן, והארצת מאדים ונוגה

מהרגע שהבינו בני האדם שישנם כוכבי לכת נוספים במערכת השמש, היו מי שהעזו לחלום על 'הארצה': הפיכת כוכב לכת (או ירח) לכזה שניתן לחיות עליו ללא אמצעי מיגון מיוחדים. כפי שגילו חלליות המחקר לנוגה ולמאדים, המשאבים הדרושים כדי להפוך אפילו את שני כוכבי הלכת הקטנים האלה לנוחים לחיים הם אדירים, כמעט בלתי נתפסים. ובכל זאת, גם כיום, יש מי שמעזים לחלום- ואולי חלומם אינו כה מופרך…

15 comments

פרק 116: משה של עמק הסיליקון- על וויליאם שוקלי, וההיסטוריה של הטרנזיסטור

הטרנזיסטור, אותו רכיב חשמלי זעיר מבוסס מוליכים-למחצה שמיליונים רבים ממנו נמצאים בכל שבב, הוא קרוב לוודאי ההמצאה החשובה ביותר במאה השנים האחרונות. מדוע, אם כן, נחשבו המוליכים-למחצה למוקצים בראשית דרכם? על תגליתו המפתיעה של מייקל פרדיי, והפכפכותם של המוליכים למחצה…על התחרות העזה מול שפופרות הואקום…על 'שמיניית הבוגדים', ביניהם מייסדיה של אינטל…ועל וויליאם שוקלי, הפיזיקאי המוכשר שלא היה מוכן לחלוק את התהילה שבהמצאת הטרנזיסטור עם אף אחד.

12 comments
פטנטים בתוכנה - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 115: טרולים, כרישים וציפורים עצבניות- על פטנטים בעידן טכנולוגיית המידע

חוקי הפטנטים מלווים את המהפיכה הטכנולוגית מזה מאות שנים, ומסייעים לקידמה ולשגשוג. אך בשנים האחרונות הפכו הפטנטים לכלי נשק בידיהן של חברות ענק ועורכי דין ממולחים…האם הפטנטים יבלמו את הקידמה במקום לסייע לה? על העקרונות החשובים שבבסיס שיטת הפטנטים המודרנית…על דילמות אתיות ומוסריות בתחומי הביוטכנולוגיה והרפואה…ועל טרולי הפטנטים שמאיימים על החברות הקטנות של ימינו, ואיך כל זה קשור לכלים חקלאיים במאה ה-19?

28 comments

פרק 114: המלך אמר לקפוץ למים…על ארכיאולוגיה תת-ימית

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת לנו לגלות, בפעם הראשונה, ספינות שנחו על קרקעית האוקיינוסים במשך אלפי שנים. מה מלמדות אותנו הספינות הטרופות על המסחר בימי קדם, ומדוע כל כך קשה לשמר אותן מרגע שהוצאו מהמים? על הטאבלט הקדום מאולובורון, על Monte Testaccio, מזבלה בת אלפיים שנה, ועל ה'ואסה', ספינת הדגל של הצי השבדי שהתהפכה בהפלגת הבתולין לנגד עיניהם של אלפים….

9 comments
פניצילין, פטריות וחיידקי-על: על ההיסטוריה הסודית של האנטיביוטיקה

פרק 113: פטריות, חיידקי-על ודלעות קסומות- על ההיסטוריה הסודית של האנטיביוטיקה

אלכסנדר פלמינג גילה את הפניצילין ב-1928 במקרה לגמרי: התרופה ממש נכנסה למעבדתו דרך החלון. אך התגלית האקראית הזו מסתירה מאחוריה עשרות שנים של מחקרים, תגליות וטרגדיות…גלו את ההיסטוריה הסודית של האנטיביוטיקה. על לואי פסטר שהציל את תעשיית המשי הצרפתית, על אסון האליקסיר ועל העתיד הלא-ברור של האנטיביוטיקה…

27 comments

פרק 112: כשהים התיכון הפך למדבר- על פרוייקט אטלנטרופה

לייבש לחלוטין את הים התיכון: נשמע כמעט בלתי אפשרי, לא? הרמן סורגל חשב אחרת. על שכבת M והארוע המסיניאני שבעקבותיו התייבש הים התיכון לחלוטין בתוך פחות מאלף שנה- ועל פרוייקט 'אטלנטרופה' שאולי יחזיר את אירופה לגדולתה.

37 comments
היסטוריה של הקירור - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 111: ההיסטוריה של הקירור

על טכנולוגיית הקירור, ועל האופן שבו הפכה את הגלידה ממעדן לעשירים לנחלת הכלל. כיצד יכלו להנות אצילי פרס מגלידה מרעננת בקיץ, לפני המצאת המקרר? על פרדריק טיודור, 'מלך הקרח', ועל הרופא שביקש להלחם בקדחת הצהובה והמציא מקרר…

12 comments
פנטסיה 2000 - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 110: 'פנסטיה 2000' – סיפורו של מגזין המד"ב הישראלי הראשון

הפעם נספר את סיפורו של מגזין המדע הבדיוני המשפיע והחשוב ביותר שקם בישראל. על הקשר שבין הרצל וז'ול וורן, על 'הכנענים הצעירים', על דעיכתו בשנים האחרונות של המדע הבדיוני בעולם כולו וגם- האם יכול להיות שטרזן הוא זה שלכד את…אייכמן?

11 comments

פרק 109: באגים, מזוודות וסוכני FBI- על משבר התכנה

האם נוכל אי פעם להפטר לגמרי משגיאות תוכנה? על 'משבר התוכנה' שממרר את חייהם של המהנדסים עוד משנות השישים…על FORTRAN, השפה העילית הראשונה והמהפכה שחוללה בעולם התכנה…ועל שני פרוייקטי תכנה שכשלו באופן קטסטרופלי.

15 comments

פרק 108: להתיש את הקודו- על ריצה למרחקים ארוכים

האם יכול להיות שאנחנו, בני האדם, הננו למעשה…מכונת הריצה המושלמת? על 'מרתון אדם נגד סוס', ציידים שמתישים חיות מהירות והאם ייתכן שהמוח האנושי גדל תודות ליכולתנו לרוץ למרחקים ארוכים?

29 comments

פרק 107: אורי גלר נגד ג'יימס רנדי…לא "כוחות"?

היריבות האישית בין אורי גלר והקוסם ג'יימס רנדי נמשכת כבר מזה ארבעים שנה…על מה, ומי המנצח? על הפח שטמן ג'יימס רנדי לאורי גלר…על המחקר המדעי המפתיע שתמך בטענותיו של גלר…ו'פרוייקט אלפא' שהחזיר את הפראפסיכולוגיה מאה שנים לאחור…

26 comments

פרק 106: הצולל שהציל קתדרלה – על שימור מבנים

בניינים ומונומנטים הם לא רק קירות, גגות וקישוטים…על 'שימור' לעומת 'שחזור', על שרונה והטמפלרים בא"י ועל הרס בניין הגמנסיה הרצליה.

29 comments

פרק 105: על שקרים, שקרים מתועבים וסטטיסטיקה

האם סטטיסטיקאים הם באמת…שקרנים? על ה'נס' שהתרחש בלוטו ..על הרופא ששלח לכלא אישה חפה מפשע בגלל שטעה בחישוב הסתברויות, ועל פול, התמנון שהצליח לחזות את העתיד.

35 comments

פרק 104: לבנות את מנהטן בתימן – על גורדי שחקים

כיצד מתכננים ובונים גורדי-שחקים? על שיבאם, מנהטן של המדבר, על הנרי בסמר והפלדה ובורג' חליפה, גורד השחקים הגבוה בעולם.

22 comments

פרק 103: על אוצרות אמיתיים, ארכיאולוגיה וגלאי מתכות

בשנים האחרונות מוצאים עצמם הארכיאולוגים עומדים כנגד איום בלתי צפוי: מחפשי אוצרות חובבים המצויידים בגלאי מתכות חדישים…האם זהו סופה של ההיסטוריה? על אוק איילנד, אי המטמון האמיתי (אולי)…על אוצרות מימי הרומאים וגנן הגון אחד…

16 comments
רובוטים ותאונות מרוצים - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 102: על תאונות מירוצים ועתיד הרובוטיקה

רובוטים צבאיים נכנסים לשימוש מאסיבי בכל הצבאות המודרניים- אבל הם עדיין פגיעים לתקלות פשוטות העלולות להביא לתוצאות קטלניות…האם כדאי לנו להוציא אותם מהצבא?

19 comments
טולקין - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 101: למצוא את גן עדן בספר הטלפונים – על ג'.ר.ר. טולקין

על טולקין, אבי 'הארץ התיכונה' ו'שר הטבעות'. מדוע קטלו המבקרים את 'שר הטבעות'? כיצד תרמה רמאות ספרותית להצלחתו הגדולה של הספר…ועל הכפר הקטן ששימש כהשראה לפלך.

20 comments
ההיסטוריה של הפודקסטים - עושים היסטוריה - רן לוי

פרק מס' 100: סקס, סמים וסוזן וגה- על ההיסטוריה של הפודקאסטינג

כיצד חברו שתי המצאות שונות בתכלית – הmp3 וה-RSS – כדי ליצור מדיה חדשה אשר כובשת בסערה את עולם הרדיו? על ההיסטוריה של הפודקאסטינג בעולם, ועל הפודקאסטים הראשונים בישראל.

57 comments
אוטיזם והנדסה - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 99: ניצוצות של הבנה- על הקשר שבין אוטיזם והנדסה

האם באמת יש קשר בין אוטיזם והנדסה? על הנרי קוונדיש, הגאון שכמעט לא עזב את הבית, על הטירוף שבו לקה ניוטון ב-1693 והסיבות האפשריות (והמפתיעות) לכך והאם יכול להיות שגם *אני* לוקה בתסמונת אספרגר?…

51 comments

פרק 98: על ההיסטוריה של האינפלציה

על רועה הצאן האינדיאני שגרם לאינפלציה בת מאה שנים באירופה, על ההיפר-אינפלציה המטורפת שפקדה את הונגריה לאחר מלחמת העולם השניה ועל גיבור-על מסתורי והמטבע החדש שהמציא: ביטקוין.

42 comments

פרק 97: פילים ופסיכודליה- על ההיסטוריה של ה-LSD

הפעם נעקוב אחר ההיסטוריה של אחד הסמים החזקים והמרתקים המוכרים לאדם: ה-LSD. האם מקומו ברשימת הסמים המסוכנים מוצדק? על אלברט הופמן, פרוייקט MK-Ultra וטימותי לירי.

34 comments

פרק 96: מפחיד יותר מ'הנוסע השמיני'- על טפילים ותוכנות זדוניות

על הקשר שבין טפילים ביולוגיים ווירוסים ממוחשבים: הטפיל שגורם לעכברושים להתאהב בחתולים, על פטריה שמנצלת טרמיטים, ו'ספוטניק', הנגיף-שבתוך-הנגיף.

18 comments

פרק 95: האם מטאוריטים הביאו את החיים לכדור הארץ?

האם מטאורים ומטאוריטים הם ש'הזריעו' את החיים על כדור הארץ?…על הגשם האדום בהודו, הפיזיקאי שנלחם בניוטון ודובים קטנים ובלתי ניתנים להשמדה!

13 comments

פרק 94: בן דודו הלא מוכר של ביגפוט- על דמויי אדם מיתולוגיים

הפעם נעסוק באובססיה האנושית רבת-השנים: ייצורים מיתולוגיים דמויי-אדם כמו ביגפוט וייטי. מדוע אנחנו נמשכים אליהם כל כך?

13 comments
ארדי - רן לוי - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 93: הקוף שידע לאהוב, או – איך התחלנו ללכת על שתיים

בפרק זה נעקוב אחר התפתחות ההליכה הזקופה. על 'ארדי', השלד שהכה את עולם הפלאואנתרופולוגיה בתדהמה, על טביעות רגליים אנושיות בנות 3.5 מיליוני שנים ומה הקשר בין ניבים, אהבה והליכה על שתי רגליים?…

17 comments

פרק 92: על ההיסטוריה של התנ"ך

בפרק זה נחשוף את סיפורו האמיתי והלא-מוכר של התנ"ך: מי כתב אותו ומי החליט אלו ספרים יכנסו לתוכו? על הזיכוי החלקי של חוה, מדוע נזף הרשב"ם בסבא שלו, רש"י, והאם ילדי העתיד ילמדו את פרשנות מדונה?…

65 comments

פרק 91 – רונלד רייגן והמלכה האדומה: על יזמת 'מלחמת הכוכבים'

בפרק זה נעסוק באחד מהפרוייקטים השאפתניים ביותר שמדינה כלשהי ניסתה להקים אי פעם בהיסטוריה- 'יוזמת ההגנה האסטרטגית' כנגד טילים בליסטיים, המוכרת לרובנו בכינוי 'מלחמת הכוכבים'.

8 comments
זול ורן

פרק 90: האיש שהמציא גיבורים – על ז'ול ורן

הפעם נספר את סיפורו של אחת מאבות המדע הבידיוני: ז'ול ורן, אגדת הספרות שממשיכה לרתק אותנו כבר למעלה ממאה וחמישים שנה, ועל יחסיו עם עורך ספריו פייר הצל.

16 comments

פרק 89: דו-קרב בסי-מז'ור – על הטכנולוגיה של כלי נגינה

בפרק זה נתחקה אחר ההיסטוריה של כמה מכלי הנגינה המוכרים ביותר, וננסה לענות על השאלה: מי משפיע על מי- המוזיקה על כלי הנגינה, או כלי הנגינה על המוזיקה?

13 comments

פרק 88: טעים כמו מדבקה של שרק- איך משכנעים אותנו לאכול ג'אנק פוד?

הפעם נבחן את הדרכים שבהן יצרניות המזון מצליחות להתגבר על התדמית הבעייתית של המזון המהיר, ולגרום לנו להתאהב בו…

6 comments

פרק 87: האנשים שלא הצליחו לעוף- על התעופה לפני האחים רייט.

בפרק זה נספר את סיפורם של חלוצי התעופה הראשונים, אלו שסיכנו את חייהם כדי להגשים את החלום העתיק של התעופה- אך פועלם נשכח, ברובו, בעקבות הצלחתם של האחים רייט.

1 comment

פרק 86: רעה, רשת, רעה!…על הצדדים האפלים של האינטרנט.

ברמה האישית, האינטרנט עושה לנו רק טוב: היא מעניקה לנו חופש, קשרים חברתיים, אהבה ועוד. אבל מי מבטיח לנו שהטכנולוגיה הנפלאה הזו לא תתגלה בעתיד כחרב פיפיות שתאיים על תרבותנו וכלכלתנו?

3 comments

פרק 85: אלוהים נשוי למלכת אנגליה- תשובות לשאלות של ילדים.

הילדים שלנו מעריצים אותנו, אבל זה רק בגלל שהם עדיין לא מבינים שאנחנו בני אדם רגילים. בפרק זה נסייע לכם לשמר את האשליה הזו עוד קצת…

4 comments
דוד של מיכאלאנגלו - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 84: מבטה המאיים של פירנצה – על יצירות מופת באמנות

מהו ההבדל בין יצירת אמנות 'סטנדרטית', לבין 'יצירת מופת'? בפרק זה ננסה להפריד בין האמן ויצירתו, ולגלות היכן מסתתרת הגאונות האמיתית- אם בכלל.

17 comments

פרק 83: שרוף את הפרק הזה! על הנפט.

הנפט מקבל יחסי ציבור גרועים מאוד, אך בפועל הוא נוזל מופלא ורב-גוני. כשנשרוף את הליטר האחרון בתוך מנוע המכונית, אנחנו נגלה שיהיה לנו קשה מאוד להסתדר בלעדיו…

16 comments
ניווט ימי ומפות חובקות עולם - עושים היסטוריה

82: ניווט ימי ומפות חובקות עולם

הפעם נעסוק במפות בקנה מידה גדול, ובאתגרים שהן מציבות בפני מי שיצרו אותן (הקרטוגרפים) ומי שנאלצו בלית ברירה להשתמש בהן (הימאים).

22 comments
חומרי נפץ - רן לוי - עושים היסטוריה

פרק 81: על אלפרד נובל וההיסטוריה של חומרי נפץ.

הפעם נעסוק בהמצאה אשר תרמה רבות לפיתוח התעשייתי המודרני -אך גם הביאה סבל וכאב לאינספור בני אדם: חומרי נפץ.

12 comments
אייזק אסימוב - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 80: הסדרה שחירפנה את אסימוב- על מדע ובדיה במד"ב.

בפרק זה נבחן את הדילמה מולה ניצב כל סופר מד"ב, 'דילמת הדיוק': עד כמה המדע שבסיפור צריך להיות מדוייק, ומתי אפשר 'לכופף' את חוקי הטבע משיקולים דרמטיים או מסחריים.

13 comments
ארדי - רן לוי - הפודקאסט עושים היסטוריה

79: תרמיות מדעיות, או – האישה שילדה 16 ארנבים

מה גורם למדענים רציניים, מומחים בתחומם, ליפול קורבן לתרמיות שנראות בדיעבד אבסורדיות לחלוטין? בפרק זה נחקור את הסיבות שתרמו להצלחתן של תרמיות מדעיות מפורסמות.

21 comments

פרק מס' 78: גם פולנית היא שפת מכונה- על תוכנות ובאגים.

בפרק זה שילבתי כוחות עם רן ואורי מהפודקאסט המצוין 'רברס עם פלטפורמה'. נושא השיחה היה הנושא שהשניים האלה מצטיינים בו…תוכנה.
-על תוכנות פיראטיות..לפני למעלה ממאתיים שנים.
-מהי שפת מכונה, ומדוע כל כך קשה לנו לתקשר עם המחשב?
-על המקף היקר ביותר בהיסטוריה ובאגים אחרים…
-על העתיד של התוכנה, והאם נוכל לשוחח יום אחד עם המחשב בשפה טבעית?

9 comments

פרק מס' 77: עדיף על פטיש בראש- על ההיסטוריה של ההרדמה.

פרק הפעם עוסק באותו חלק מהניתוח שאף אחד מאיתנו לא יכול בלעדיו…אבל כולם מפחדים ממנו: ההרדמה.

10 comments
חשבוניה והדרך הנכונה ללמד חשבון - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 76: האם המתמטיקה היא תגלית או המצאה?

הפרק הפעם עוסק באחת החידות הגדולות והמסקרנות של המדע. אסטרונומים מגלים דברים, וסופרים ממציאים סיפורים- אבל מה לגבי המתמטיקאים? האם הם מגלים את נוסחאותיהם, או שמא כל המפעל האדיר של המתמטיקה הוא המצאה אחת גדולה?

17 comments

פרק 75: על ספינות רפאים, איברים מלאכותיים והיום שבו הרשת קמה לתחייה.

בפרק זה נשמע שתי הרצאות נוספות מתוך ערב 'קש(ו)רים ברשת' שהתקיים לפני כשלושה שבועות, ובנוסף- את סיפורה המסתורי והמרתק של ה'קרול אי. דירינג'.

3 comments

פרק 74: על המוח, האינטרנט והאח הגדול.

בפרק זה נביא שלוש הרצאות מתוך "קש(ו)רים ברשת", ערב שהתקיים בתאריך 21.4.2010 והיה מוקדש כולו לקשרים שבין המוח והרשת: על האבולוציה של הוירוסים למחשב, הרשתות החברתיות החדשות ומדוע הרשת היא המוזה החדשה.

5 comments

פרק 73: דימות רפואי – או, כיצד שינו רנטגן והביטלס את עולם הרפואה.

הפעם נתחקה אחרי קורותיה של הטכנולוגיה הרפואית החשובה ביותר במאה השנים האחרונות: קרינת רנטגן. על זוהר הירקרק הבוקע מתוך שפורפת רנטגן, ועל האופן שבו מימנה ההצלחה המדהימה של החיפושיות (Beatles) את המחקר בטומוגרפיה ממוחשבת..

10 comments

פרק 72: אפילה ופחד בניו יורק- על הפסקות חשמל.

הפעם נביא את סיפורה של אחת מהפסקות החשמל הדרמטיות ביותר בהיסטוריה: האפילה הגדולה של 1977, בניו-יורק. האם ניתן לסמוך על אספקת החשמל שלנו?
-על שרשרת האירועים הטרגית שהביאה לכאוס במטרופולין הענק…

4 comments

פרק 71: על ההיסטוריה של הגנטיקה.

גילוי עקרונות הגנטיקה: פרנסיס גלטון והארנבות, גרגור מנדל וכיצד חיסלה מוטציה קטנה את משפחת המלוכה הרוסית?

8 comments

פרק 70: הכישלון המוצלח- על ה'. ג'. וולס

כשהיה הסופר ה'.ג'. וולס בן 21 הוא היה מובטל, עני ובודד. יחסית למי שעתיד להיות אחד מאבות המדע הבידיוני, לוולס היה מעט מאד עתיד. ועדיין, בתוך זמן קצר, כתב שלוש יצירות מופת: 'מכונת הזמן', 'האי של ד"ר מורו' וכמובן…'מלחמת העולמות'.

6 comments

פרק 69: ננו רובוטים וגזים של בננות- פרק שאלות ותשובות בשידור חי.

ב-22.2 התקיים השידור החי שבו אתם, המאזינים, התקלתם אותי ואת צוות התגבורת שלי (איתמר וייסברג מ'המשחקיה' ועידו עוזיאל מ'בלוג הבנאי') בשאלות מכל סוג ומין. האם הצלחנו לעמוד בכבוד באתגר? האזינו ותגלו…

6 comments

פרק 68: על ההיסטוריה של האינטרנט.

הפעם נתחקה אחר ההיסטוריה של אחת הטכנולוגיות החשובות ביותר של המאה העשרים- ואולי בהיסטוריה כולה: על הפסיכולוג שהיה אבי-האינטרנט, על הביריון עם הפטיש שכמעט והרס את הניסוי ההיסטורי ומדוע חשש טים ברנרס-לי שכולם יחשבו שהוא באגו-טריפ?

0 comments

פרק 67: על ההיסטוריה של משחקי המחשב.

בפרק מיוחד זה אני ואיתמר סוקרים כמה מרגעי המפתח בהיסטוריה של משחקי המחשב: על התנקשות אכזרית וקרת לב בעולם הוירטואלי של Eve Online, על הפריצה למחשביה של חברת Valve, ועל 'חבר מכוכב אחר' שכמעט והכחיד את תעשיית משחקי הוידיאו ב-1984…

5 comments

פרק 66: האם אנחנו אחראים להתחממות הגלובלית?

לד"ר הנריק סוונסמרק, מומחה אקלים דני, ישנה תיאוריה מסוכנת מאוד. הוא טוען שלא פעילות האדם אחראית להתחממות הגלובלית, כי אם עוצמת הקרינה הקוסמית. אם הוא צודק, ייתכן וכל מאמצינו להגביל את פליטת גזי החממה הם חסרי תועלת…

5 comments

פרק 65: הביריון עם הנבוט הוא בעצם משורר- על הטיות קוגניטיבות ובאגים במוח

המוח האנושי הוא מכונה מתוחכמת, בכך אין כל ספק- אבל גם בו, כמו בכל מכונה, אפשר למצוא שגיאות ובאגים. בפרק זה נחשוף את האופן שבו טעויות החיווט במוח משפיעות על התנהגותנו.

3 comments
חללית - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 64: על הדברים שהשארנו על הירח.

הפרק עוסק הפעם בכל אותן 'מזכרות' שהשארנו על הירח, ומה הם מספרים על האופן שבו התנהל חקר החלל. מדוע ציידו הסובייטים את לונה 2 בחומר נפץ? על מזג האוויר על הירח. כן, יש כזה…ועל מותו של לונחוד 2, הרובוט הסובייטי המצטיין…

0 comments

פרק 63.5 : שאלות ותשובות בשידור חי!

האם מזון מהונדס גנטית באמת מסוכן לבריאות? מה יהיה סופו של היקום? מהי הבעיה הגדולה ביותר של האנושות, וכיצד נפתור אותה? ומדוע הצרפתים רוצים לחבל במאיץ החלקיקים שבשוויץ, לכל הרוחות?

0 comments

פרק 63: מה מסתתר בתוך הטלפון של פריס הילטון? על הנדסה חברתית.

הפעם נדבר על פרצת אבטחה חמורה בתוכנה…של מוחנו. כיצד יכול האקר חכם לנצל את החולשות האנושיות הבסיסיות ביותר כדי לפרוץ לרשתות מחשבים ולגנוב מידע עסקי ואישי סודי ביותר?

2 comments
הכוכבים המקררים - האם אנחנו אחראים להתחממות הגלובלית? רן לוי

פרק 62: על אנרגיות אדירות ביקום

פעם נבחן את אותן תופעות קוסמיות רבות עוצמה שלעומתן השמש היא לא יותר מאשר גפרור רפה. על פיצוצים חזקים מספיק כדי שנבחין בהם מהקצה השני של היקום. על נובה, סופר-נובה ו…היפר-נובה, ומה קורה כששני כוכבי ניוטרון סופר-דחוסים מתנגשים?

5 comments

פרק 61: תסגרו את הצידנית, ההליום בורח! – על האפס המוחלט.

הפעם נצלול עמוק אל תחתית סולם המעלות ונבקר בעולם המשונה של האפס המוחלט, 273.15 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. בקור הזה, שום דבר לא מתנהג כמו שצריך…

5 comments
פיליפ ק. דיק - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 60: האיש שבגלולה הקטנה- על פיליפ ק. דיק.

פיליפ ק. דיק היה אחד מסופרי המדע הבדיוני הבלתי שגרתיים שניתן להעלות על הדעת. חייו הפרטיים היו אפופים בעננה כבדה של עשן סמים מסוגים רבים, וכתיבתו חשפה בפני הקוראים עולמות הזויים אפופים בפראנויה ופליאה.

1 comment
העכשיו הארוך - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 59: ההיסטוריה של עושים היסטוריה – שעון העכשיו הארוך

הרצאה שלי עד תחילתה של התוכנית, וגם – על 'שעון העכשיו הארוך'. האגודה של העכשיו הארוך היא קבוצת אנשים בעלת חזון מדהים- הם מנסים לתכנן עשרת אלפי שנים קדימה. שעון העכשיו הארוך הוא פרויקט הדגל שלהם- שעון שיבנה אי שם במדבריות נבאדה, ויתקתק ברציפות עד השנה 12,000. זהו אתגר טכנולוגי- ופסיכולוגי- בקנה מידה בלתי נתפס.

0 comments

פרק 58: לפעמים, גם ציפורים צריכות טייס אוטומטי- על תופעות משונות בזמן שינה

השינה היא מסתורין גדול. אפילו לשאלה הבסיסית ביותר, מדוע אנחנו ישנים?, אין תשובה אמיתית. הפעם נעסוק בתופעות המשונות שמתרחשות כשמשהו בשינה משתבש.

1 comment

פרק 57: הרוצח עדיין מסתובב חופשי- על הכחדות המוניות של חיים על פני כדור הארץ.

כולנו יודעים שדינוזאורים התהלכו פעם על כדור הארץ ואז נכחדו- אבל זו לא הייתה ההכחדה הראשונה. זו אפילו לא הייתה הכחדה הגדולה ביותר של חיים על פני הכדור שלנו.

0 comments

פרק 56: מסעות נועזים אל קרקעית האוקיינוס

בפרק זה נביא את סיפורן של כמה מהצלילות המסוכנות ביותר אי פעם. אני הייתי פעם אחת בצוללת, פעם אחת יותר מדי, אבל יש אנשים שמתעקשים לבדוק מה בדיוק מתרחש אלפי מטרים מתחת למים. באמת, כל הכבוד.

0 comments

פרק 55: שפוי, לא שפוי- על הניסויים החשובים ביותר של הפסיכולוגיה

פרק זה מביא את סיפורם של כמה מהניסויים הדרמטיים והמשפיעים ביותר של מדע הפסיכולוגיה. חשבתם שפסיכולוגים טובים רק בלהקשיב? תחשבו שוב. כשזה מגיע לניסוי מעבדה, חלק מהפסיכולוגים ידעו גם לבצע.

1 comment

פרק 54: הסיוט הגדול ביותר של הכינים- על מגיפות קטלניות

הפרק הפעם עוסק בשלוש מגיפות איומות שהיכו את האנושות לאורך ההיסטוריה: "המוות השחור" המפורסם, "השפעת הספרדית" (פחות מפורסמת, אך קטלנית יותר) והטיפוס- "הגנרל" שניצח מלחמות רבות לאורך השנים.

4 comments

פרק 53: איך לשרוד פיצוץ גרעיני

ד"ר סוקול ועמיתיו בפורום 'אפנה' מאמינים כי הפחד מפני תוצאותיו של פיצוץ אטומי מוגזם ומופרז. מהו הנזק האמיתי שיגרם מפיצוץ גרעיני בלב תל-אביב? תופתעו לגלות, אבל לא הרבה.

9 comments

פרק 52: אגדות אורבניות ותאוריות קונספירציה- ספיישל לכבוד יובל פרקים

פרק זה הינו פרק מיוחד לכבוד יובל פרקים של הפודקסט. הנושא הפעם: אגדות אורבניות ותאוריות קונספירציה…זיכרו, אתה לא פאראנואיד אם באמת רודפים אחריך! מדוע מנסים הסוציולוגים ללא הרף למצוא הגדרה נכונה ל'אגדה'? מהם השורשים הפסיכולוגיים של תאוריות הקונספירציה…

0 comments

פרק 51: הדילמה של הצמחים.

המלחמה הבלתי פוסקת, וסיפור האהבה הבלתי נגמר, של הצמחים ובעלי החיים: ריקוד אבולוציוני מהפנט של הונאה, הונאה שכנגד וכלי נשק אכזריים.

0 comments

פרק 50: היפי, פאשיסט, אדם חופשי- על רוברט א. היינליין.

פעם, סיפורו של רוברט א. היינליין, אחד מענקי 'תור הזהב' של המד"ב. על ימיו של היינליין באקדמיה לקציני ים, על ג'יני, שדמותה מופיע ברבים מספריו, ומדוע בכל דיון על היינליין חייב להישלף, בתוך שלושה ימים לכל היותר, הקלף הנאצי?…

2 comments
איור: נועם קופרשטיין

פרק 49: על העתיד של ממשקי המחשב.

פרק זה של הפודקסט נחקור את האופן שבו אנו עשויים לתקשר עם המחשב בעתיד. על תרומתה של "אוניברסיטת" לאס-וגאס להתפתחות המחשב הלביש, על הקרנה תוך-רשתית, מסכים תלת מימדיים ופתרון פשוט אך יעיל בצורה מדהימה, מבית MIT…

0 comments

פרק 48: על מזג האוויר בכוכבי לכת אחרים.

בפרק זה של הפודקסט נצא למסע סביב מערכת השמש, ונבחן מקרוב (אבל לא קרוב מדי, אין לי ביטוח לכולכם) כמה מתופעות מזג האוויר המשוגעות, המוזרות ועוצרות הנשימה על פניהם של החברים האחרים במערכת.

0 comments

פרק 47: הזהב האדום- על הדם.

הפרק עוסק הפעם בנוזל המופלא שזורם בכל אחד מאיתנו, הדם. נתאר את ההיסטוריה של חקר הדם, כמו גם את הפיסיולוגיה שלו- מרכיביו, תפקידיו בגוף ועוד.

0 comments

פרק 46: על מיתוסים וקלישאות.

האם קליאופטרה הייתה באמת יפייפיה מצרית מסתורית? האם ספר תנ"ך מסוגל לבלום קליע במעופו, ומהי המקבילה הספרותית לשק חול…על המיתוסים והקלישאות שמלווים את חיינו.

1 comment

פרק 45: ועכשיו, כולם ביחד- על הפסיכולוגיה של קהל.

הפרק הפעם עוסק בתופעות המשונות שמתרחשות כאשר בני אדם מתקבצים יחדיו. אנחנו חיות חברתיות, ובתוך קהל של אנשים אנחנו…פשוט לא עצמנו. על גלוריה רמירז, 'הגברת הרעילה', והמקרה המשונה של בית החולים ריברסייד, קליפורניה. על מגיפת הריקודים המסתורית של 1518, ועל הרצח המזעזע של קיטי גנוביס, וכיצד השפיע (בטעות) על המחקר הפסיכולוגי.

4 comments

פרק 44: על חודו של תער- מסעה המופלא של הביגל.

בפרק הנוכחי של הפודקסט נביא את סיפורה של ההפלגה ששינתה את ראיית העולם של הביולוגים בפרט, והמדע בכלל: מסעה של ה'ביגל', הספינה שלקחה את צ'ארלס דארווין לקצוות המרוחקים של כדור הארץ.

0 comments

פרק 43: העתיד, לא מה שהיה פעם- על עתידנות.

בפרק הנוכחי ננסה לכוון את הפנס אל החשיכה, ולגלות מה מסתתר בהמשך המנהרה: מה צפוי לנו בעתיד? אמנון כרמל, עתידן וטכנולוג (ובלוגר מצליח ביותר) מסביר מהי בכלל 'עתידנות' וכיצד יכולים חוקרי תחום זה לנסות ולחזות את הטכנולוגיות שישנו את חיינו.

0 comments

פרק 42: מדע על קצה המזלג מאייקון 08'

שלוש הרצאות קצרות ומרתקות- מיכל דקל: על הפריות מבחנה, סינון עוברים ותאי גזע. רועי צזנה: על ננו-צוללות ופתרונות מרתקים למחלות נפוצות (כמו טרשת עורקים וסרטן). עדי יניב: על הבעיות האתיות והמוסריות של שיבוט בני אדם.

0 comments

פרק 41: על חזרה מטיסות חלל.

הארץ היא המקום שבו קיפדו הכי הרבה אסטרונאוטים את חייהם. על התגליות המשונות והלא-אינטואטיביות שעשו המדענים האמריקניים והסובייטים בזמן מירוץ החימוש הגרעיני, על התאונות, ההתרסקויות וכמעט-הטביעות שחוו האסטרונאוטים (והקוסמונאוטים) לאורך השנים, ועל 'טיסת הניסוי הנועזת ביותר בהיסטוריה'.

0 comments
דאגלס אדמס - רן לוי - עושים היסטוריה

40: דאגלס אדמס- החיים, היקום וכוס תה

דאגאלס אדאמס, הסופר וההומוריסט הבריטי שהביא לנו את 'מדריך הטרמפיסט לגלאקסיה'- סידרת המד"ב המצחיקה ביותר ביקום. על העקרונות המדעיים שמאחורי מנוע ההסתברות האינסופית, ועד כמה באמת קשה לבנות רובוט כמו מארווין, האנדרואיד הפראנואיד?

2 comments

פרק 39: סופי ז'רמן, הגיבורה האלמונית של צרפת.

הפרק הפעם יביא את סיפורה של סופי ז'רמן, הצעירה הצרפתיה שהחליטה- כנגד כל מוסכמות החברה במאה השמונה עשרה- שהיא רוצה להיות מתמטיקאית, ולפתור את החידה המתמטית המפורסמת מכולן: המשפט האחרון של פרמה.

0 comments

פרק 38: מקס פלאנק וימיה הראשונים של תורת הקוונטים.

סיפורו של הפיזיקאי מקס פלאנק, אביה של תורת הקוונטים. דווקא התנגדותו העיקשת של פלאנק השמרן לרעיון החדשני של "האטום", היא זו שהביאה אותו לחולל את אחת המהפכות הדרמטיות בהיסטוריה של המדע.

6 comments

פרק 37: ראשון המדענים, אחרון הקוסמים- על אייזיק ניוטון.

ניוטון נחשב לגדול המדענים בכל הזמנים. ממרחק של כשלוש מאות שנה, המהפכה שחולל ניוטון בראיית העולם שלנו נראית ברורה יותר מאי פעם- אך אפילו בני דורו ראו בניוטון גאון מיוחד במינו. מדוע, וכיצד שינה ניוטון את עולמנו?

5 comments

פרק 36- הסינגולריות קרבה: פרק מיוחד עם אמנון כרמל.

אמנון כרמל מספר על סיפרו המהפכני של ריי קורצוויל: "הסינגולריות קרבה", קרוב לוודאי אחד הספרים המשפיעים והחשובים של השנים האחרונות. האם נוכל לשכפל את בני אדם באופן מדויק? על הרובוטים, ועל המוות.

2 comments

פרק 35: מי צריך גאונים?! על תגליות משותפות במדע.

האם אינשטיין היה באמת גאון מיוחד במינו? כמה אנשים גילו בו זמנית את חוק שימור האנרגיה? מה גרם לממציא אמריקני להסתובב ברחובות לונדון כשאפרכסת טלפון צמודה לאוזנו? על גאונות ותגליות משותפות.

0 comments
פיי - הפודקאסט עושים היסטוריה

34: על פיי, הקבוע המתמטי המפורסם ביותר.

מאז ימי בבל העתיקה ועד ימינו מנסים מתמטיקאים רבים לחשב את ערכו של פיי, הקבוע המתמטי המוכר, בדיוק הולך וגובר…עד לאינסוף.

6 comments

פרק 33: ספיישל שאלות ותשובות.

אתם, המאזינים, שלחתם אלי שאלות מעניינות- ואני רצתי לנבור בספרים כדי לענות עליהן: מה יקרה אם לא נפסיק את הניסויים הגנטיים שמשלבים חיות ובני אדם? מדוע הייתה קיימת בעבר יבשת-העל 'פאנגיאה'? האם ייתכן שדרקונים אכן חיו אי שם בעבר?

0 comments

פרק 32: על מוסר, טכנולוגיה וחלקי חילוף אנושיים- שיחה עם דודי גולדמן.

בפרק מיוחד זה של 'עושים היסטוריה!'מתארח העיתונאי ואיש הטלוויזיה הותיק דודי גולדמן,שמצטרף אלי בדיון על פיתוחים טכנולוגיים עתידיים בתחום הביו-רפואה וההשלכות שלהם על שאלות מוסריות ואתיות גורליות.

0 comments

פרק 31- "הטיפול הברברי ביותר בתולדות הרפואה": על הלובוטומי ואיברי פאנטום.

והפעם, על האונות המצחיות- החלק במוחנו שבו נקבעת האישיות- ועל טיפולים רפואיים ותופעות מוזרות הקשורות אליו.

0 comments

פרק 30: על ארתור סי. קלארק

במלאת שלושה חודשים למותו, נספר על ארתור סי. קלארק- מנפילי 'תור הזהב' של המד"ב והאיש שמאחורי '2001: אודיסאה בחלל'. מדוע חשב סטנלי קובריק, במאי 'האודיסיאה', שקלארק אינו שפוי? מהיכן קיבל קלארק את הרעיון לסצינה המפורסמת של ניתוק המחשב האל 9000?

3 comments

פרק 29: חתולים מפורסמים במדע.

אוהבי חתולים וחובבי מדע…התאחדו! הפעם נביא את סיפוריהם של כמה מהחתולים המפורסמים בהיסטוריה, כמו גם עובדות ואנקדוטות מרתקות על החיה עצמה. על החתול שהקיף את אוסטרליה, חתולים במצרים העתיקה ו(איך לא) חתולו של שרדינגר.

1 comment

פרק 28: על זבל מסוכן בחלל

והפעם, על חצי מיליון העצמים במסלול סביב כדור הארץ, והסכנה שאשפת החלל הזו מעמידה בפני האסטרונאוטים היום ויורדי החלל של העתיד. מדוע הוחלפו עשרות חלונות במעבורות החלל לאורך השנים?על 'חגורת ווסט פורד' ועל 'מסלול בית הקברות'.

6 comments

פרק 27: גהינום עלי אדמות- ספיישל Google Earth

על סנטרליה, עיירת הרפאים האמריקאית והשריפה שמשתוללת מתחת לפני השטח שלה מאז 1962. על 'טריניטי', הניסוי הגרעיני הראשון בהיסטוריה. והסיפור המדהים, הביזארי והאמיתי לחלוטין של הלוויתן המתפוצץ.

2 comments

פרק 26: אדם נחש- על רעלים ומרעילים בהיסטוריה.

פרק הפעם עוסק באחד הדפים האפלים ביותר בהיסטוריה האנושית: ההרעלות. כיצד הצליח מיתרידיטאס מלך פונטוס לפתח עמידות לרעלים, ומדוע הצטער על כך ביומו האחרון? האם התמוטטה האימפריה הרומית הגדולה בעקבות הרעלת עופרת המונית?

1 comment

פרק 25: על מסעות ארוכים אל הכוכבים.

הפרק עוסק בקשיים ובאתגרים שעומדים בפני מי שינסו לצאת למסע אל מעבר לגבולות מערכת השמש, כדי ליישב כוכבים אחרים. האם גנבי המתכות יהיו 'מגלי הארצות' של העתיד? מדוע מסוכן מסע ארוך גם לגוף, וגם לנפש?

0 comments

פרק 24: פרדוקסים של מסע בזמן.

מהו 'מלכוד 22'? למה כולם מנסים לחזור לעבר כדי לנקום בסבא? האם רן הצעיר יחזור לאכול גלידה עם הידיים? ומדוע לא התחשבו התסריטאים של 'בחזרה לעתיד' בתאוריית הכאוס?

1 comment
ההיסטוריה של האופניים - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 23: "באוטופיה, יהיו שבילי אופניים למכביר"- על ההיסטוריה של האופניים

הפרק הפעם עוקב אחר סיפורו של התחביב הלאומי הרשמי של ענף ההייטק הישראלי- האופניים. מה הקשר בין המצאת האופניים להתפרצותו של הר געש באינדונזיה? מדוע כתב מארק טווין "נסה לרכב על אופניים. לא תצטער…אם תשרוד."? איך הביא וטרינר סקוטי את עידן הזהב של האופניים? מדוע חנקו איגודי הרכיבה המקצועיים את התפתחותם הטכנולוגית של האופניים?

2 comments

פרק 22- פינק פלויד, סרג'נט פפר וד"ר בריאן מאי: על הצד האפל של הטכנולוגיה

מי היה החבר היחידי בלהקת 'קווין' שלא היה מדען או מהנדס? מדוע התחנן ג'ון לנון בפני מהנדס הקול של האולפן לעזרה? על הקשר שבין טכנולוגיה ומוזיקה.

0 comments
גלי פרא - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 21- גלי פרא: מפלצות הים שהמדע לא הכיר.

על תופעת 'גלי הפרא': גלים אימתניים המגיעים לגבהים של עד שלושים מטרים ויותר, המסוגלים להטביע ספינה ענקית בתוך שניות. מדוע לא הסכים המדע להכיר בקיומם של גלי הפרא, ואיך הכריח גל בודד את המדענים לשנות את דעתם?

2 comments
אייזק אסימוב - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 20: אייזק אסימוב – מדע בידיוני, ללא חייזרים

הפרק הפעם עוסק באייזיק אסימוב, אחד משלושת ענקי המדע הבדיוני בתקופת תור-הזהב של הז'אנר וסופר פורה בצורה בלתי רגילה- כמעט חמש מאות ספרים ומאמרים עד מותו בנסיבות מצערות בשנת 1992.

6 comments

פרק 19: מכתבי שרשרת ותרמיות בדואר האלקטרוני

התוכנית הפעם חוקרת את התופעה המשונה של מכתבי שרשרת דרך הדואר האלקטרוני, ואת ה'עוקץ הניגרי': מתי התחילו מכתבי שרשרת? קשה להאמין, אבל מכתבי שרשרת עוברים תהליך אבולוציוני כמו כל יצור ביולוגי (כולל מוטציות גנטיות!).

1 comment

פרק 18: האם סוסים יכולים לעוף? או, על ההיסטוריה של הצילום

על האנשים והטכנולוגיה שמאחורי המצאת הצילום. מהי ה'קאמרה אובסקורה'? על שתי הטכנולוגיות המתחרות: 'דאגרוטייפ' הצרפתי ו'קלוטייפ' הבריטי, ועל המפסידים הגדולים מכל העניין- ציירי הדיוקנאות.

0 comments
מסר אריסיבו - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 17: איך נתקשר עם חיים תבוניים אחרים ביקום?

מאז ומתמיד תהו בני האדם אם ישנם עוד יצורים אינטיליגנטים מסביבנו. היו מי שניסו למצוא דרכים לתקשר עם אותם היצורים. מי רצה לשרטט את משפט פיתגורס בערבות סיביר? למה ביקש משורר צרפתי לשגר 'קרני מוות' אל המאדימים?

2 comments

פרק 16: ההיסטוריה של ביג בן.

הכינו את התיונים: על השעון המפורסם ביותר בעולם. מה הקשר בין הנהלת חשבונות והשריפה שהרסה את בית הנבחרים הבריטי? למה השתגע האדריכל שתכנן את מגדל השעון? מאין מגיע ה'תיק תק' של שעוני המטוטלת, ולמה, לכל הרוחות, קוראים לו 'ביג בן'?

2 comments

פרק 15: הטכנולוגיה של המוות

הפעם, התוכנית הולכת צעד אחד רחוק מדי…ועוברת את הגבול. איך קובעים מי מת ומי לא? פעם החיים היו קלים יותר לרופאים (תרתי משמע). למה פחדו אנשי המאה ה-19 שיקברו אותם בחיים? (רמז: בצדק)

3 comments

פרק 14: מילים, ועוד מילים.

והפעם, על ההיסטוריה של כמה מהמילים ה'טכניות' שאנחנו משתמשים בהן בחיי היום יום: מה מקור השם 'יאהו!', ואיך הוא קשור לליליפוט וגוליבר? מיהו מרפי, מ'חוק מרפי' המפורסם. למה קוראים לקופסא שחורה בשם הזה, למרות שהיא בכלל לא שחורה?

0 comments
ההיסטוריה של הטלוויזיה - הפודקאסט עושים היסטוריה

פרק 13: אנטי מחיקון, ומיץ גזר- על ההיסטוריה של הטלוויזיה.

איך קרה שסטודנט להנדסת חשמל קבע את הדרך שבה נצפה בטלוויזיה במשך יותר ממאה שנה? על הקרב בין RCA ו-CBS, ואיך השפיעו המרגלים מברית המועצות על השידור הצבעוני?

1 comment

פרק 12: על חשיבותה של השגיאה (חלק ב')

על הניג ברנד האלכימאי, שהרתיח כמה אלפי ליטרים של שתן, ג'ון קילי שהמציא מכונה שהייתה מונעת בכוח צליליו של כינור ורוברט גודארד- אבי מדע הטילים, שפיספס את הירח בשלושת מאות אלף מייל.

2 comments

פרק 11- על חשיבותה של השגיאה, חלק א'.

מדענים טועים. זה ברור. אפילו איינשטיין טעה (והפסיד לאלוהים) וסטיבן הוקינג ידע שהוא יכול לטעות (אבל לפחות הוא יקבל חוברת בייסבול כמתנת ניחומין).

0 comments
לארי ניבן - הפודקאסט עושים היסטוריה - רן לוי

[עושים היסטוריה] 10: ההיסטוריה של העתיד- לארי ניבן

על הרעיונות המוזרים והטכנולוגיות המגוחכות שמעלה הסופר (והמתמטיקאי, כך מסתבר) לארי ניבן- ואיך הם מבוססים על מדע אמיתי ותאוריות תקפות! טבעת המקיפה את השמש, טיסה בחללית שאינה זקוקה למיכל דלק ועצים שממריאים לגובה כדי לפזר את זרעיהם…

0 comments

פרק 9- סטיבן ווזניאק, הקופסא הכחולה והמחשב האישי

הפעם, נספר את סיפורו של סטיבן ווזניאק ועל פיתוחו של המחשב האישי האמיתי הראשון. ווזניאק בנה 'קופסא כחולה' שמאפשרת לפרוץ לקווי הטלפון, וחלק מהרעיונות שיישם בקופסא הכחולה, מצאו את דרכם גם אל ה'אפל 1', יצירת המופת שלו.

2 comments

פרק 8- תערובת הגזים המופלאה של מר פאף, חלק ב'

(חלק ב') המשך עלילותיו של הממציא הלא-שגרתי, ג'וזף פאף, וניסיונותיו לשווק את מנוע המכונית המשופר שלו…הפרק לקוח מתוך ספרי 'פרפטום מובילה'.

0 comments

פרק 7: תערובת הגזים המופלאה של מר פאף, חלק א'.

פרק מתוך ספרי 'פרפטום מובילה': סיפורו עוצר הנשימה של ג'וזף פאף. פאף, ממציא ממוצא הונגרי, טען שבזמן שירותו בכור גרעיני סובייטי נחשף לסודות וטכנולוגיות מהפכניות, אותן ביקש לנצל כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר.

1 comment

פרק 6- הדרך אל הטבלה המחזורית

הדרך שעברה הטבלה המחזורית, מאז חימם הנינג ברנד כמה אלפי ליטרים של שתן כדי לגלות את הזרחן, דרך לבואזייה שאיבד את ראשו בגיליוטינה, ועד שני המדענים שגילו את הטבלה המחזורית בערך באותו הזמן.

0 comments
המצאת הראדאר - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 5 – המצאת המכ"ם, והקרב על בריטניה

רוברט ווטסון-וואט הבריטי התחיל ממטאורולוגיה, אבל מהר מאוד פיתח את המערכת שבלעדיה אולי לא היו הבריטים מנצחים את 'הקרב על בריטניה' כנגד גרמניה הנאצית.

0 comments

[עושים היסטוריה] 2 – קופרניקוס, המדען הראשון

קופרניקוס שינה את תמונת עולמנו ובישר את תחילת עידן הרנסנס. אך כומר לותרני שהיה אחראי על הדפסת ספרו, החליט על דעת עצמו לכתוב מחדש את ההקדמה לספר…

0 comments
ג'יימס וואט - הפודקאסט עושים היסטוריה

[עושים היסטוריה] 1 – ג'יימס וואט

על ג'יימס וואט, הממציא המחונן – ועל מנוע הקיטור שלו, שהשיק את ההמהפכה התעשייתית אשר שינתה את עולמנו מהקצה אל הקצה.

3 comments

104 Responses

 1. נעם הגיב:

  פרק 163.5 חסר ברשימה זו. הוא גלוי רק בחיפוש במיוחד אחריו
  (163.5: הדבקה ומשטחים – הרצאתה של פרופ' חנה דודיוק)

 2. אסף הגיב:

  אפשרות לקרוא טקסט. הי רן כמובן שהפוסטים משובחים, אבל מאוד חסר לי יכולת הקריאה שיש בעושים היסטוריה לעומת הפוסטים האחרים. האם מתוכננת אפשרות קריאה לכל הפוסטים השונים?

  • רן לוי הגיב:

   הי, אסף – לכל הפרקים (כמעט) יש גם את הטקסט המצורף. חפש את הקישור לקריאה בכל פרק בנפרד,
   רן

 3. LIOR MANTZUR הגיב:

  מאוד אהבתי להאזין לפודקאסט אבל מאז שהפודקאסט התפזר לנושאים שונים נראה שאיכות הפרקים יורדת משמעותית. אני מעדיף פרק אחד טוב של עושים היסטוריה על עשרים פרקים בנוניים של עושים שיווק או עסקים או בישול. מידי פעם (התדירות יורדת ) אני נכנס לראות אם יש פרקים חדשים ומאוד מתאכזב לגלות עוד פרק שהוקלט בשידור חי או שידור חוזר במקום הפרקים המושקעים והמעניינים שנהגת להעלות. ברור לי שיש אנשים שיתעניינו בעושים מקראמה אבל אתה מאבד בסיס מאזינים איכותי וגדול בתמורה לפודקאסטים נישתיים ולא מאד אטרקטיביים.

  • רן לוי הגיב:

   הי, ליאור – תודה על הביקורת, אני מעריך אותה מאד.
   ראשית, הפודקאסטים ברשת הם עצמאיים – משמע, האיכות של עושים היסטוריה לא תלויה בזו של עושים עסקים וכו'. אם אתה מרגיש שהאיכות של עושים היסטוריה
   נפגמה – האשם הוא רק בי, ושאר הפודקאסטים לא קשורים בעניין.
   אני מבין מדוע אתה חושב שפרק בשידור חי, למשל, הוא לא באיכות של פרק אולפני של עושים היסטוריה: איכות הקול באמת נמוכה באופן יחסי (הקלטה על במה
   לעולם תהיה קצת פחות מוצלחת). אבל דע לך שאני מכין פרקים 'חיים' באותו האופן שבו אני מכין פרקי אולפן: אותו התחקיר ואותה הכתיבה. מבחינת תוכן גרידא,
   כל הפרקים הם באותה האיכות.
   בכל אופן, לקחתי את הביקורת לתשומת ליבי. אשתדל שלא להכניס יותר מדי פרקים חיים, אם יתאפשר.
   רן

 4. עמית הגיב:

  היי רן ,

  ראשית תודה על כל הסדרה הנושאים המעניינים וההגשה המרתקת שלך .

  רציתי לבקש אם תוכל להעלות לאפליקציה את פרק 1-132 , כרגע הפרקים מתחילים מ133 . תודה רבה לך על הכל !

  • רן לוי הגיב:

   הי, עמית! הפרקים עד 100 זמינים רק בתשלום, נכון לעכשיו. אני אבדוק אם אוכל להוסיף גם את הפרקים שאחריהם לאפליקציה,
   רן

 5. עמיחי הגיב:

  אפשר בבקשה פרק על חברות האשראי ומהשבר הפיננסי – סאב פריים. יש האומרים שזה בפתח שלנו

  http://www.themarker.com/blogs/dorontsur/1.4178278

  • רן לוי הגיב:

   הי, עמיחי – נגעתי בנושא (לא לעומק, אבל בכל זאת) בפרק שעסק בהיסטוריה של המשכנתא. אני כנראה אעסוק בזה יותר לעומק בפרקים הבאים,
   רן

 6. רינת הגיב:

  שוב היי
  קראתי עוד פרקים שלך בשקיקה רבה ונהנתי בינתיים במיוחד מהפרק על הטכנולוגיה של המוות. היה מצחיק דווקא, במיוחד הקטע הזה: ״בימי הרנסנס. הגדיר זאת היטב הפילוסוף הצרפתי וולטייר, במאה ה-18, כשהיה על ערש דווי ונתבקש על ידי הכומר להתכחש לשטן. וולטיר השיב לו: "עכשיו זה לא הזמן לעשות לעצמך אויבים חדשים."
  אם יש משהו טוב במחלה הארורה שלי, שמשתקת את גופי ונפשי והופכת אותי לזומבי חי היא, באופן מצחיק למדי, שלי לא אכפת למות.
  כל האנשים מפחדים פחד ״מוות״ מהמוות. נבדקים כל הזמן, מחפשים גושים בגוף, עושים בדיקות גנטיות ובאופן כללי חוששים כל כך עד כדי כך שכל דיבור לידם על המוות הופך אותם לפרנואידים וגורר מהם תגובות מפלצתיות.
  אז זהו, שלי לא אכפת!! בשבילי המוות הוא הגאולה מהחיים הנוראיים האלה ואם אחלה במחלה קשה אעשה מסיבה גדולה ואפרד מכולם בכיף.
  אז הנה לכם, אנשים בריאים נפשית ומאושרים – אולי אתם לא מדוכאים אבל חיים בפחד מצמית מהמוות כל רגע מחייכם.

  • רן לוי הגיב:

   היי, רינת!
   קראתי לא מעט על דכאון וחרדה לאורך השנים, ומה שכתבת מתחבר למשהו שנתקלתי בו: אחד הגורמים לחרדה הוא ההבנה שאתה בר תמותה. זאת אומרת, כולנו יודעים שאנחנו עומדים למות מתי שהוא – אבל זה ידע 'מופשט', ברמה האינטלקטואלית. אצל אנשים חרדתיים (ואולי גם למי שסובלים מדיכאון) מנגנון ההדחקה של המוות נעלם משום מה, והם מודעים למוות המתקרב ברמה עמוקה יותר. אולי בגלל זה אין לך עכבות בכל הנוגע למוות..
   אל תאבדי תקווה. אנחנו חיים בתקופה שבה כל יום קורה משהו חדש במדע: לכי תדעי, אולי בעוד שנה נשמע על תרופה חדשה או טיפול מהפכני נגד דכאון. הרי גם פרוזאק המהפכנית נכנסה לשימוש רק לפני עשרים שנה… 🙂
   רן

  • Yosef הגיב:

   רינת אני מקווה שאת בריאה ומאחל לך רפואה שלמה. אנחנו מנסים כמעט הכל כשתוקפת אותנו מחלה ונוטים לשכוח שיש בורא לעולם שדואג לנו ואחת הסיבות שבעיות תוקפות אותנו היא התעלמות מהבורא. הייתי מציע לך את הדבר הבא לנסות למשך חודש ימים. תקראי לפחות 3 פרקים מספר תהילים כל יום, בבוקר כשאת קמה תודי לבורא עולם שנחזיר את נשמתך ותנסי למצוא כמה דברים שהבורא נתן לך ותודי לו על כך ואחר כך תבקשי כל בקשה שאת חפצה בה.
   אני סמוך ובטוח שתבוא לך לפחות הקלה ואולי החלמה שלמה אין אני יכול להבטיח זאת אבל תני לבורא עולם צ'אנס להיכנס לחיים שלך ולהאיר את עולמך.
   אם אני הייתי בורא את העולם ורואה איך בני האדם מתנהגים באופן כפוי טובה על כל הטוב שאני נותן הייתי עושה אותו הדבר מביא לאנשים צרות כדי שיחזרו ויחפשו איך להינצל ואולי יבינו שאני בראתי אותם.

 7. רינת הגיב:

  היי רן.
  הגעתי לאתר שלך במקרה דרך ויקיפדיה שבה חיפשתי חומר על lsd.
  הבנתי שהגעתי לאתר עם הרצאות שונות וקראתי כמה מההרצאות ( כמו על ניתוחי הבוטומיה או על למה לא התפתחה טכנולוגיית גידול בשר מלאכותי וכמובן על ה lsd.
  אני רוצה שתדע שההרצאות היו מעניינות בצורה יוצאת דופן.
  אתה כותב בצורה כל כך מעניינת ומושכת.
  אני קוראת המון באינטרנט, ומה שקראתי עד עכשיו באתר שלך היה פשוט מרתק יותר מכל מה שקראתי עד עכשיו.
  אני מאמינה שאקרא המון הרצאות שלך.
  בברכה
  רינת
  דרך אגב, אני סובלת מדיכאון עמיד קשה מאוד וכל רגע בחיי מלא בסבל. בגלל זה חיפשתי מידע על lsd – מנסה למצוא פתרון למצבי.
  אם יש לך הרצאות או מידע כלשהו בנושא הדיכאון, אשמח אם תפרסם.

  • רן לוי הגיב:

   הי, רינת! רוב תודות, כיף לשמוע שאהבת את מה שקראת 🙂
   אני יודע היטב עד כמה קשים החיים עם דיכאון, ועד כמה קשה ההתמודדות… אין לי פתרונות לצערי. ממה שקראתי, אני יודע
   ש-LSD נמצא יעיל בניסויים מסוימים – אבל את תצטרכי להתייעץ עם מומחים לעניין :-\ המייל האישי שלי הוא ran@ranlevi.com. אם את בתקופה
   קשה, אל תהססי לשלוח אלי מייל ולספר לי, אולי אוכל לעודד 🙂
   רן

  • dodly הגיב:

   ללא ספק LSD רק יחמיר את המצב ,בשום אופן לא לגעת.

 8. עדו הגיב:

  הי רן. הנה מעין כתבת-המשך מהארץ לפרקים "כיצד גן עדן עלה השמיימה"

  מה קורה ליהודים אחרי שהם מתים?
  בעוד שהעולם הבא תופס חלק חשוב בדת המוסלמית ובדת הנוצרית, אצל היהודים מדובר באמונה מעורפלת ולא ברורה. אילון גלעד עושה סדר בגן העדן, הגיהנום, גלגול נשמות, תחיית המתים ומה שביניהם
  http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.2913552

 9. יועד הגיב:

  שלום רן האם קובץ ה zip הענק בחינם?
  אם כן מה ההגיון בךקנות את הפרקים?

 10. עירית הגיב:

  שלום רן, הרגע גיליתי את הפודקאסט – אנחנו טסים היום לחו"ל עם נער בן 15 (שלא ממש אוהב לקרא אבל שמח להאזין). הייתי שמחה לרכוש את כל הפרקים בדיקאון קי אבל לא נספיק. אשמח לשלם ולקבל את הקובץ בzip
  אפשר אולי ?

  • רן לוי הגיב:

   הי, עירית – לצערי, אני חושש שפספסתי את התזמון…לוקח לי זמן להגיע לכל המיילים וההודעות. צרי עימי קשר במייל אם זה עוד רלוונטי – ran@ranlevi.com
   רן

 11. roei93 הגיב:

  מרתק לחשוב כמה שעות העברתי בהאזנה ל"עושים הסטוריה", אני משוחרר טרי שנמצא בעבודה מועדפת פיזית ומבלה שעות רבות עם אוזניות, נחשפתי לא מזמן לפודקאסט ונדבקתי מהר מאוד בחיידק…יחד איתי כ50 חבר'ה אחרי צבא וכמעט כולם מכורים כבדים לפודקאסט, מוסרים תודה רבה והמשך פרקים משובחים!

 12. ארז הגיב:

  שלום רן.
  קודם כל רציתי להגיד תודה רבה על המון פרקים מרתקים.
  שנית, אני מניח שזו לא היתה המוטיווציה שלך במיזם, אבל מעבר לתרומה החברתית של הפודקסט כשלעצמו, מתווספת לו גם משמעות פוליטית בישראל 2015 (ואמרו כבר, לא זוכר מי הראשון, ש"הכל פוליטי") – כשיו"ר ועדת המדע בכנסת עומד להיות ח"כ מיהדות התורה, שמאמינה שהעולם נברא לפני 5700 שנים ושדרווין זו קללה ואיינשטיין זה איזשהו שם משפחה בגרמנית; וכששר החינוך הוא נפתלי בנט (וסגנו יהיה מש"ס או יהדות התורה. או שניהם), מעוד מפלגה שמכחישה את האבולוציה ושמאמינה שכולנו נמצאים בתהליך משיחי-דטרמיניסטי; וכשיו"ר הכנסת משבח משתטחי-קברים ביום העצמאות של "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". אז במצב עניינים עגום שכזה (לטעמי לפחות), החשיבות של איי-איכות, אמת ורציונליות כגון אלה, שבמקרה זה גם משעשע ומהנה מאוד להאזנה, כפולה ומכופלת.
  יישר כח.
  ארז.

  • רן לוי הגיב:

   רוב תודות, ארז!
   אני מזדהה עם מה שכתבת – זה לא כיף גדול לשמוע חלק מנבחרינו, בהיבט הזה.
   אבל אני גם חושב שהמצב טוב יותר מכפי שהוא משתקף בתקשורת. אני מרצה המון
   מול תלמידים וח'ברה צעירים, בבתי ספר, מרכזי מצויינות ומתנ"סים, והרושם שלי
   הוא שיש לנו *המון* צעירים מוכשרים ומבריקים. יותר מכך, גם ישנם המון מסגרות
   חינוכיות שבהם הצעירים האלה יכולים להתפתח ולצמוח. יצא לי להרצות במרכזי מחוננים
   בירוחם, במג'ד אל כרום ועוד מקומות רבים בפריפריה – וגם שם יש יוזמות מעניינות.

   באופן אירוני, המקום היחיד שבו אני לא מוצא חדשנות ויצירתיות שכאלה הם בתקשורת.
   קשה מאד לשכנע את מנהלי המדיות שיש מקום לתכנים גבוהים ואיכותיים בסגנון של עושים
   היסטוריה, ושיש קהל לא מבוטל שמתעניין בהם… 🙂
   רן

 13. עדו הגיב:

  רן – תודה

 14. מאיה הגיב:

  פשוט מדהים! עוד לא נתקלתי במקור כל כך עשיר ואמין שזמין גם לדיסלקטים/ לקויי ראיה/ ילדים וכו' כמו זה. מעניין, מחדש, חווייתי, נעים לאוזניים, מגוון, מעורר השראה. מלאת הערכה ומודה על כל פרק, תמשיך כך!
  מאיה

 15. נתי- אדריכל הגיב:

  רגע, אין יותר פרקים בתשלום?
  יענו סתם קניתי אותם?
  אני מרגיש פרייאר- וכישראלי אסור שאני ירגיש ככה….

  נ.ב. הפרק האחרון על המיג כל כך מוצלח שהוא נהדר למרות ההקלטה הלא משו:)

 16. עקיבא הגיב:

  שלום רן,
  א. ממש תודה רבה לך ולצוות שאיתך, אני מאוד נהנה מהפודקאסטים שלך (הם ממש מצילים אותי בנסיעות הארוכות…)
  ב. אי אפשר לשמוע\להוריד את פרק 137.
  ג. האם אתה מתעד לאפשר הורדה של הפרקים החסומים (שנמכרים) בעתיד?

  תודה רבה!

  • רן לוי הגיב:

   הי, עקיבא – תודה על העדכון לגבי פרק 137: סידרתי את הבעיה.
   לגבי הפרקים החסומים: סביר להניח שבשלב מסוים אאפשר הורדה של הפרקים הנ"ל, ואחסום פרקים אחרים במקומם. אני לא מתכנן משהו כזה בעתיד הקרוב, בכל אופן.
   רן

 17. ידידיה הגיב:

  רן היקר, תודה רבה על המיזם הנפלא.
  ביקרתי חבר בבית החולים, די שקוע בצרתו (סרטן ברגל).
  סיפרתי לו על הפודקאסט והוא נהנה מזמן איכות של שיכוך כאבים מנטלי …
  תודה.

  חשבתי להציע לך נושא – "משא ומתן מול חוטפים המחזיקים בבני ערובה", היו די הרבה חטיפות בארץ ובעולם ויש אנשים שמומחים ל-מה לומר ומה לא לומר כדי למשוך זמן ולהתיש את החוטפים וכן הלאה (בהשראת אירוע סידני השבוע)

  • רן לוי הגיב:

   הי, ידידיה – שמח לשמוע שעזרתי לחברך קצת לשכוח מהצרות לכמה דקות… 🙂
   תודה על ההצעה: רעיון מעניין מאד! אני מוסיף לרשימת הפרקים העתידיים 🙂
   רן

 18. נריה הגיב:

  שבוע טוב רן היקר!
  חזרתי עכשיו מהליכה לילית שלא היה לי שמץ של מושג איך אני יוצא אליה.
  הייתי קפוא, כבד מהאוכל של שבת ועייף. אבל יש פודקסט לשמוע אז לפחות לא יהיה משעמם…

  בפועל – לא הרגשתי את העלייה עד שלא הגעתי למעלה!! הפרק על רדיואקטיביות הוא אחד המדהימים ששמעתי (משלל פרקים נהדרים), תמליל אדיר, עריכה מדהימה, וההעברה שלך – כמו שרק אתה יודע להעביר… הייתי חייב לשתף אותך בהנאה הצרופה שלי מהפרק הזה.

  אם מרק הוא התירוץ לשקדי מרק, ההליכה שלי היא התירוץ לשמוע את הפודקסט שלך 🙂

  תודה על מאות קילומטרים של מדרכות וסוליות נעליים שחוקות!!

  נריה

 19. אמנון הגיב:

  רן ידידי,

  אני חוגג איתך כבר 150 פרקים. זה ממש המון! שעות רבות וארוכות בילינו יחד (ליתר דיוק אני וקולך הערב) בדרכי אל ומהמשרד בסידני אל ביתי בחופים הצפוניים. היית איתי כשנסעתי על גשר סידני המפורסם, כשעברתי בסמוך לבית האופרה, כשחציתי את המפרץ במעבורת, כשעמדתי בפקקים מתישים וגם כשנסעתי לאורך חופים בתוליים ומרוצפים בגולשים. במצטבר צברנו יחד אלפי קילומטרים של הנאה צרופה!

  תודה רבה על ההשקעה, על האיכות, על הידע ועל הכל. אין כמוך ומי יתן ונחגוג גם את הפרק האלף יחדיו!
  🙂

  אמנון

  • רן לוי הגיב:

   תודה, ידידי! אולי תצליח יום אחד לשמוע את קולי גם באופן אישי יותר בכבישים של סידני, כשאבוא לביקור בחצי הכדור שלכם שם… 😉
   רן

 20. נדב סמדגה הגיב:

  בדרך מקרה התוודעתי לפוד קאסט שלך ואני ממש נהנה להאזין ואפילו הילדים שלי מצטרפים אלי.
  כל הכבוד!
  תודה רבה

 21. אופיר הגיב:

  שלום רן.
  הגעתי לאתר בעקבות הכתבה במקור ראשון, ולשמחתי הצלחתי לשמוע שמח פרקים ביומי הראשון כמאזין.
  עושה חשק לעוד ,והרבה.
  תודה רבה ויישר כח!

 22. בן ג הגיב:

  שלום, כנראה שאתה לא תזכור אותי אבל הייתי בערב תוכנית האחרון (אני מעריך) שערכת עד היום לפני שנתיים בערך. אני מאזין לתוכנית של כבר מהפרקים הראשונים, עוד שהייתי בתיכון (עם הפסקות פה ושם אבל לא נהיה קטנוניים 😉 ) ומדהים איך התוכנית התפתחה! קצת שינית את הסגנון ממה שהיה במאה הפרקים הראשונים אבל שמרת על המבנה הכללי וזה ראוי לציון.
  מקווה לשמוע עוד פרקים שלך בהמשך ו…בהצלחה, גבר!

 23. מיכאל גוטמן הגיב:

  קראתי בעיתון כתבה אליך בעיקבות זה הגעתי לשמוע את הפרק על השטל הקוקליארי . מאוד שמחתי על הזדמנות שקפנסיונר חדש יהיה לי להעשיר את הזמן הפנוי . תודה רבא מעומק ליבי

  • רן לוי הגיב:

   תודה רבה, מיכאל! שמח שאהבת את הפרק – הסקרנות לא נעלמת גם כשיוצאים לפנסיה, אני בטוח.. 🙂
   רן

 24. אי"ל הגיב:

  שלום רן,
  אני חדש מאוד באתר (יומיים) אבל כבר הספקתי לשמוע בערך עשר תוכניות כמעט רצוןף! מסיים אחת ומתחיל מייד שניה, הפודקאסטים שלך באמת ובתמים נפלאים.
  היו לי כמה רעיונות שהייתי יותר משמח לשמוע אותך מדבר עליהם כגון ההסטוריה של "הארי פוטר" ושל הסרטים הקלאסיים של הוליווד כגון "צלילי המוזיקה" ו"מרי פופינס".
  אני מקבל המון מכל הנושאים שלך ואני מסכים מאוד עם הנחת היסוד שלך שכל נושא מעניין מאוד אם באמת מכירים אותו!
  יישר חילך!!
  אי"ל

  • רן לוי הגיב:

   הי, אי"ל! תודה רבה על הרעיונות המגניבים – בפרט, הארי פוטר נשמע לי כמו רעיון מדליק לפרק…רשמתי לעצמי 😉
   רן

   • שלום תמרי הגיב:

    מדהים!!!!
    אם יצא פרק על:
    הארי פוטר
    מרי פופינס
    רובוטיקה עתידית
    אנא עדכן אותי!
    תודה רבה בכל מקרה!!!

 25. דביר הגיב:

  כדאי לתקן תקלה קטנה באתר – כשמקליקים על המילים "פרק 140" מגיעים לפרק 139

 26. ניר הגיב:

  שלום רן,

  התוועדתי לתוכנית שלך רק לאחרונה ואני מאוד נהנה ממנה.
  אני מוצא כיום שחלק גדול מאמצעי התקשורת המסורתיים דוגלים או מתדרדרים לרדידות בגלל אילוצים כאלו ואחרים ולכן האלטרנטיבה היא להעמיק לבד במקורות (הנגישים ברובם כיום) אבל זה דורש די הרבה זמן, או למצוא ערוצים אלטרנטיביים כמו התוכנית שלך.
  עד כה מצאתי שהתחקירים שלך היו מעמיקים, מוגשים בצורה מעניינת מעט הומוריסטית ומקצועית וחידשו לי גם בנושאים שאני די מתמצא בהם.

  חזק ואמץ,
  ניר

  • רן לוי הגיב:

   תודה, ניר! שמח לשמוע שאתה נהנה מהתוכנית.
   אני מסכים איתך לחלוטין, לגבי המצב באמצעי התקשורת המסורתיים, לפחות בכל מה שקשור בתכנים טכנולוגיים מדעיים. משום מה השתרשה התפיסה שכדי להשיג ריטיינג גבוה לתוכניות כאלה, חייבים לרדד את התוכן ולהפוך אותו לפשטני וסנסציוני. למשל, בכל תוכנית על מחשבים חייב להופיע 'האקר' ובכל תוכנית על אסטרונומיה מדברים על חורים שחורים – כי זה 'מגניב'. אני מאמין שכל תוכן יכול להיות מעניין, גם אם לא מרדדים אותו 🙂
   רן

 27. איציק הגיב:

  רן,

  הלינק בעמוד הזה של פרק 136 מצביע בטעות על פרק 137.

  איציק

 28. מכור הגיב:

  הקישור של כל הפרקים:
  "קובץ ענק (פורמט zip, למרות שאין לקובץ סיומת כרגע) המכיל את פרקים 3-20, 79-131 באיכות 64 ביט"
  הוספתי לו סיומת.
  אתה יכול גם להוסיף את זה – כל הפרקים (3-20, 79-131 ) באיכות מלאה:
  https://mega.co.nz/#!ogYEkJbK!I9sJzBjNbE2d2-vF2o737CjUqNxnt9BRnplI95XesnI

  בקרוב אני יכין עוד קובץ.

 29. רן לוי הגיב:

  תודה, כמפר! 🙂
  רן

 30. כמפר הגיב:

  היי רן, תודה רבה!
  הפודקאסטים מעולים ואני כצרכן פודקאסטים כבד נהנה מהם מאוד.
  כל הכבוד!

 31. שלום רן,
  אני רוצה להודות לך על הזמן וההשקעה שבבירור ניכרים בכל פרק.
  אני מאזין לך בזמן שאני עושה כושר ומרוויח פעמיים- אימון גופני ואימון שכלי…
  המשך בעבודה הטובה ובהעשרת הידע של כולנו
  תודה
  רון

 32. תמיר הגיב:

  אני די בטוח שאין, אך אוודא: האם יש פרק בנושא חיל התותחנים הישראלי או נושא קשור?
  אם לא ואם כן: האם יש פודקאסט אחר שאתה מכיר בנושא?

  תודה מראש, תמיר. 🙂

  • רן לוי הגיב:

   הי, תמיר – לא, לא נתקלתי בפודקאסט על התותחנים (או על צה"ל בכלל, שזה נושא מתבקש…) אם תגלה משהו, עדכן אותנו 🙂
   רן

 33. מתניה הגיב:

  רן, אתה אלוף! בתור סטודנט אני נאלץ להעביר הרבה שעות בדרך ללימודים וחזרה, ולצערי אני לא מסוגל לקרוא בנסיעה בלי לחטוף כאב בטן רציני. רק לאחרונה גיליתי את הפודקאסט המושקע והמעולה שלך, וכבר הספקתי ללמוד המון דברים חדשים ומרתקים.
  הייתי שמח אם היית מוצא זמן לדבר על הנושאים הבאים (שבעיני הם מרתקים ביותר):
  שוק ההון (השקעות)
  ההיפים (שנות השבעים) וההשפעה שלהם
  ההיסטוריה של האופנה
  אם כבר שוחחת על אחד הנושאים הללו, אני מצטער של הכפילות, טרם הספקתי לשמוע את כל הפודקאסטים.
  תודה רבה על התרומה החשובה הזאת לידע שלי!

  • רן לוי הגיב:

   תודה, מתניה – שמח לשמוע שאני עוזר לך להעביר את השעות בדרכים…תודה גם על ההצעות! לא דיברתי על אף אחד מהנושאים האלה: על שוק ההון אני מתכנן פרק עתידי, וגם על אופנה סביר להניח 🙂
   רן

 34. אלי הגיב:

  הורדתי את הקובץ הענק ואני לא מצליח לפתוח אותו- איזו תוכנה פותחת אותו?

  • רן לוי הגיב:

   הי, אלי – הקובץ הוא בפורמט zip. אני רואה עכשיו שאין לו סיומת נכונה- אנסה לסדר את זה.
   רן

   • משה הגיב:

    הי רן,
    הורדתי את הקובץ הגדול, אבל חוץ משלושת הקבצים שבתיקיה הנפרדת – כל השאר לא נגישים – מתקבלת הודעת שגיאה:
    an attempt was made to move the file pointer before the beggining of the file
    יש לך רעיון למה זה קורה?

    • רן לוי הגיב:

     הי, משה. לא ידוע לי על תקלה כלשהי – אני אצור איתך קשר במייל ונבדוק.
     רן

 35. רוני הגיב:

  אני "צעיר" בהיבט של האזנה לפודקאסטים בכלל ולזה שלך בפרט. אז קודם כל כל הכבוד. אכן מעניין, מרענן ומשכיל.

  הנה מספר נושאים שיכולים לעניין אי אילו מהמאזינים:
  1. על כוכבי שביט: או איך יתכן שיש לנו יותר מים ממה שאמור היה להיות על פני כדור הארץ (מאיפה כל המים הגיעו? תשובה משוערת בהתחלה)
  2. מודלים חישוביים נומרים, על הדרך בה מחשבים אינטגרלים באמצעות מחשב ועל איך שזה משליך על חישובים מתקדמים יותר, עד לכדי חישוב מסלולים מסובכים ופתרון בעיות ללא תשובה אנליטית
  3. פרמה. ולמה לא היה לו מקום בשולי המחברת.
  אשמח לתת הפנייה למקורות מידע במידת הצורך

  רוני

  • רן לוי הגיב:

   תודה, רוני! גם על המילים החמות, וגם על הרעיונות 🙂 אהבתי במיוחד את הרעיון של כוכבי השביט – יש להם היסטוריה מרתקת, והמון השפעה על בני האדם לאורך השנים…
   רן

 36. נתן הגיב:

  כל הכבוד רן!
  אתה עושה פרויקט מדהים, שגם מחכים אותי וגם מנעים לי את הנסיעה ברכב (במקום לשמוע סתם ברבורים ברדיו…)
  תודה!

 37. אסף הגיב:

  הי, לא מצליח לבצע רכישה של פרקים.

  האם מנגנון התשלום תקין ?

 38. יחיעם אייל הגיב:

  רן תודה רבה התמכרתי

 39. יוני הגיב:

  אז מה? פרק 133 לא יופיע היום? רק ב – 19 באוקטובר?
  איזו אכזבה !!!
  הידעת מר לוי היקר, שיש ציבור ענק שנושם את הפודקאסטים שלך?

  • רן לוי הגיב:

   הופיע גם הופיע 🙂 תודה, יוני! אני בר – מזל: אני עושה את מה שאני אוהב לעשות, ואנשים מוכנים להקשיב… 🙂
   רן

 40. גמביט הגיב:

  אם אפשר את כל הפרקים כולם בקובץ אחד אפשר לעלות לhttps://mega.co.nz/ או כל אתר אחר זה באמת לא קבצים גדולים גם אם יהיו 3 גיגה.

  • Ran Levi הגיב:

   גמביט, אני אבדוק את מגה: בפעם האחרונה שנכנסתי הם היו עדיין בתחילת דרכם ולא סמכתי על שרות האחסון שלהם. אולי הם בשלים יותר היום.
   רן

 41. זיו הגיב:

  מה קרה לכל הפרקים? אני לא מצליח לשמוע או להוריד. זה קשור לכך ש ICAST לא פעיל כרגע (ואתמול…)?

 42. Yochai הגיב:

  פרקים מעולים, אחלה דרך להעביר את הנסיעה במכונית ובפקקים..

 43. ranlevi הגיב:

  תודה, עמית! כיף לשמוע… 🙂
  רן

 44. עמית הגיב:

  תודה רבה רן!!! כיף להעביר איתך את השעות הקטנות של הלילה

 45. רן לוי הגיב:

  הי, קני,
  תודה רבה על המחמאות 🙂 כיף לשמוע על מאזין חדש מצד השני של העולם…
  אם אתה מעוניין לתמוך בתוכנית, תוכל לעשות זאת על רכישת ספרים או פרקים קודמים בקישור כאן:

  http://www.ranlevi.com/support/

  תודה 🙂
  רן

 46. קני ולרשטיין הגיב:

  מאוד נהבנתי מהפודקסטים שלך בחודשים האחרונים. איך גיליתי אותך? חיפשתי חומר בעברית ב-iTunes לפי האלף-בת העברי. אני תמיד מתרשם מאיכות המחקר וההפקה! אני מאזין תוך כדי טיולי היום-יומי ברגל כאן בפילדלפיה. הנושאים מענינים וילי וזאת גם דרך לשמור על העברית שלי. הייתי גם מוכן לתרום כסף אם תבהיר איך.

 47. פרץ יוסי הגיב:

  שלום רן
  את כול או לפחות את רובם אני זוכר אתכולם הספקתי לישמוע בכשלושה שבועות היית אומר שנון מעניין משכיל ואני מנסה להמליץ לאחרים שמיתענינים ברכישת ידע אוסתם סקרנים לדעת יוסי

 48. צבי הגיב:

  איפה פרק 78?

 49. רן לוי הגיב:

  הי, מי,
  עדכנתי את רשימת הפרקים בכל הפרקים האחרונים- תהנה! 🙂
  דולב- אני משאיר את הפרקים הראשונים בתור מאמץ בלשי למאזינים משקיענים 🙂
  רן

 50. me הגיב:

  איך מגיעים לפרק 74 ?

 51. flash הגיב:

  אחלה אתר אפשר ללמוד מההקלטות מלא !!!!
  תודה רבה 🙂

 52. דולב הגיב:

  רן

  הייתה לי את ההזדמנות לשמוע את פרקי הפיילוט, ואני חושב שהם ממש מוצלחים
  מה דעתך לשחררם מחדש?
  אולי אחרי הקלטה מחדש או עריכה קלה, אני עדין חושב שנרוויח מהם עוד מידע מעניין

  • אורח הגיב:

   מצטרף לבקשה – גם אני אשמח להוצאה מחודשת של פרקים 1, 2 ו-78 באיכות הקלטה טובה (כמדומני אלו שלושת הפרקים שלא שחררת בשל איכות הקלטה ירודה).

   • רן לוי הגיב:

    הי, אורח – את שלושת הפרקים שיחררתי בסוף (בלית ברירה חח). אם יהיה לי זמן, אולי אקליט מחדש – אבל בפועל,
    אני בדרך כלל מעדיף ליצור פרקים חדשים: יש לי בערך עוד 15 מיליון נושאים בתור (טוב, אולי אני קצת מגזים.. 😉 ) רן

 1. 30 בינואר 2012

  […] פרק 25: הלאה, אל המרחק!- מסעות ארוכים אל הכוכבים. פרק 24: להרוג את סבא ולהשאר בחיים- על פרדוקסים של מסע בזמן. פרק 26: אדם נחש- על רעלים ומרעילים בהיסטוריה. פודקאסטים […]

 2. 1 בנובמבר 2013

  […] מעבר לכל זאת, נדמה לי שמי שמתעניין במשחקים (לא בהכרח משחקי וידאו) ייהנו מהספר אפילו טיפה יותר, לא רק בגלל שההיסטוריה של הוירוסים היא למעשה ברובה רצף של משחקי חתול ועכבר המתרחשת במרחב הווירטואלי, אלא גם בגלל שמי שכתב את הספר הוא לא אחר מאשר רן לוי שהנחה את "המשחקייה" ביחד עם איתמר ויסברג במשך תקופה וממשיך להנחות את הפודקאסט הפופולארי "עושים היסטוריה". […]

 3. 13 באוקטובר 2015

  […] רשימת הפרקים המלאה – עושים היסטוריה: פודקאסט על מדע, טכנ…. ציר זמן – קטעים בהיסטוריה. כל הפרקים – פה ושם בארץ ישראל. Avglazko — Сборник Peter Gabriel. Все песни. פרק 140: לאונרדו דה וינצ'י לילדים – קטעים בהיסטוריה. פודקאסט מיוחד לקיץ – לאונרדו לילדים. בואו לשמוע סיפור על אחד האנשים המדהימים ביותר שחיו אי פעם על כדור הארץ. אולי שמעתם עליו, קראו לו… לאונרדו דה וינצ'י. בחצי השעה שלפניכם (שניתן לשמוע אותה בהמשכים), תשמעו על ילדותו של לאונרדו, הציורים שצייר, פסל הסוס המרהיב, ההמצאות שהמציא והמתיחות המצחיקות שלו. […]

 4. 30 בנובמבר 2015

  […] רשימת הפרקים המלאה – עושים היסטוריה: פודקאסט על מדע, טכנ…. הפרקים הטובים ביותר (לפי הצבעת הקהל) הקרב על האטלנטי – צוללות גרמניות במלחמת העולם ה-II (תקציר)(mp3) (קרא) באגים, מזוודות וסוכני FBI- על משבר התכנה (תקציר)(mp3)(קרא) סקס, סמים וסוזן וגה- על ההיסטוריה של הפודקאסטינג (תקציר)(mp3)(קרא) להרוג את המפלצת- על ההיסטוריה של האינפלציה (תקציר)(mp3)(קרא) פילים, פטריות ופסיכודליה- על ההיסטוריה של ה-LSD (תקציר)(mp3)(קרא) הקוף שידע לאהוב- כיצד התחלנו ללכת על שתיים? (תקציר)(mp3)(קרא) כל הפרקים רשימת המאמרים המלאה (תמלילי הפרקים) • כל הפרקים על גבי זכרון נייד (Disk On Key) • כל הפרקים להורדה כקובץ Zip (קובץ ענק!) […]

 5. 17 בפברואר 2016

  […] הראשון ששמעתי והוא גם המקצועי ביותר נקרא "עושים היסטוריה" . פודקאסט זה עוסק בטכנולוגיה ,מדע , היסטוריה ועוד כל […]

 6. 21 באוקטובר 2017

  […] עושים היסטוריה עם רן לוי – זהו הפודקאסט הישראלי הותיק והמושמע ביותר. יש בו כבר מאות פרקים מושקעים בנושאים של היסטוריה, תנ"ך, מדע, פוליטיקה רפואה ועוד. למרות שניסיתי להקשיב לכמה פרקים, מודה שבאופן אישי התקשיתי להתחבר. אבל זאת כנראה רק אני. יש שם נושאים ממש מעניינים […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *