מהו פודקאסט, ואיך מאזינים לו?

מהו פודקאסט?

'פודקאסט' היא תוכנית רדיו המשודרת דרך האינטרנט. ההבדל בין פודקאסט לרדיו מסורתי היא שיטת ההפצה: במקום שהמאזין יהיה חייב להיות במקום ובזמן המתאים כדי להאזין לשידור חי, הוא יכול להוריד את הפרק אליו למחשב (או לנגן הנייד) ולהאזין לו גם חודשיים אחרי שהפרק יצא לאור, למשל. הנה הסבר מצוין וקליט מאד- באנגלית (תודה לישי רבינוביץ' על הקישור). הסברים נוספים בעברית תמצאו בקישורים למטה.

איך מאזינים לפודקאסטים?

ניתן להאזין לפודקאסטים במגוון של שיטות ודרכים. לחצו כאן להסבר כיצד ניתן להאזין ל'עושים היסטוריה!' באופן פרטני.

למתחילים

בדף הראשי של אתר זה, בעמודה הימנית, ישנה קוביה בשם 'פרקים אחרונים'. לחיצה על שם הפרק הרצוי תביא אותך אל הפוסט שלו באתר. בכל פוסט ישנו נגן אודיו שלחיצה עליו תתחיל לנגן את הפרק: ניתן לעצור את ההשמעה ולהמשיך אותה בכל עת.

בכל פוסט ישנו גם קישור להורדת הפרק אל המחשב. לחץ על הקישור באמצעות המקש הימני של העכבר ותפריט המתקבל בחר באפשרות 'שמירה בשם..'. שמור את הקובץ במקום כלשהו במחשב- הקלקה כפולה על הקובץ תפתח את התוכנה המתאימה במחשב ותחל בהשמעה.

למתקדמים

אחת מהתכונות המוצלחות במיוחד של פודקאסטים היא האפשרות לקבל פרקים חדשים ב'דחיפה': דהיינו, פרקים חדשים יגיעו אל המחשב באופן עצמאי וללא הצורך לגלוש את אתר התוכנית בכל פעם כדי לבדוק אם פרק חדש יצא לאור. לצורך כך יש להוריד תוכנה מסוג 'Podcast Catcher' ולהתקין אותה במחשב. דוגמאות לתוכנות נפוצות מסוג זה הן Itunes ו-Juice.

לאחר התקנת התוכנה יש לגלוש לאתר הבית של התוכנית ולחפש בדף הראשי את הקישור ל- RSS (אם בחרתם ב-itunes, ישנו קישור מיוחד עבור תוכנה זו). לחיצה על הקישור תביא לכך שבכל פעם שתתפתחו את התוכנה במחשב היא תבדוק- באופן אוטונומי- אם פרק חדש יצא לאור, ותוריד אותו למחשב אל התיקיה שהגדרתם לה. כך ניתן להרשם לעשרות פודקאסטים שונים מכל העולם ומישראל ולהתעדכן בכולם.

ההאזנה לפרקים עצמם אינה מוגבלת למחשב. הפרקים הוא בפורמט mp3, שכל נגן נייד ומרבית הטלפונים הסלולארים יודעים לנגן ללא קושי. העבירו את הקבצים מהמחשב אל הנגן והאזינו לתוכנית בזמן ריצה, טיול עם הכלב וכו'. ניתן להאזין גם בזמן נסיעה ברכב לעבודה (זו השיטה האהובה עלי, באופן אישי): ודאו שהרדיו-דיסק ברכב תומך בקריאת קבצי Mp3, וצירבו את הפרקים לדיסק. לחילופין, לרדיו-דיסקים רבים ישנה כניסת AUX שמאפשרת חיבור של נגן נייד ישירות את הרדיו-דיסק (באמצעות כבל מתאים) וחוסכת את הצורך לצרוב דיסקים.

למתוחכמים

שכחו מהמחשב, שכחו מנגן נייד. כל טלפון חכם בימינו תומך ב-wifi, RSS ו-Bluetooth- לא צריך יותר מזה. התחברו לפיד ה-RSS של התוכנית ישירות דרך הנייד (גלשו אל אתר הבית דרך הסלולארי) והורידו את הקבצים אל הטלפון עצמו. באמצעות דיבורית BT ניתן להאזין לפרקים תוך כדי נסיעה ברכב או באוזניה. הרדיו-דיסק שלי תומך בחיבור BT ישירות, כך שכשאני נכנס לרכב הוא מסתנכרן ישירות לסלולארי ומתחיל לנגן את הפודקאסט האחרון שהקשבתי לו מהנקודה שבה הפסקתי.

Comments

comments

5 Responses

 1. gri avo הגיב:

  שלום לכם
  חברים רבים המליצו לי על האתר. הם מקשיבים לכם בדרך לעבודה, בחזרה, וואפילו בזמן ריצה.
  אבל אני חרש. איך אני יכול להנות מהאתר? האם יש לכם מהדורה כתובה של ההרצאות? האם לא כשאי שהאתר יהיה נגיש גם לחרשים ולקויי שמיעה?
  ערן

  • רן לוי הגיב:

   הי, ערן: תוכל למצוא גרסאות טקסט לכמה מן הפרקים תחת הקישור 'מאמרים' שבסרגל הניווט בראש הדף.
   אני מקווה להוסיף עוד ועוד גרסאות כאלה עם הזמן 🙂
   רן

 1. 14 בנובמבר 2011

  […] האינטרנט משפיע על חיי היום־יום שלי הוא תחום הפודקסטים (מה זה פודקסט?). שעות של משימות משעממות או של נסיעות הפכו לשעות מלאות […]

 2. 9 באפריל 2014

  […] לא רק על הטלויזיה המסורתית אלה גם על מדיומים אחרים. פודקסטים למשל מחוללים מהפכה דומה לרדיו והבלוגים השונים מיתרים […]

 3. 7 ביולי 2015

  […] רק על הטלויזיה המסורתית אלה גם על אמצעי תקשורת אחרים. פודקסטים למשל מחוללים מהפכה דומה לרדיו והבלוגים השונים מייתרים […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *